Wydarzenia

Problem z punktualnością autobusów MZK

W ostatnim czasie mieszkańcy Bielska-Białej coraz częściej skarżą się na nieregularne przyjazdy autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Jak zaradzić narastającym opóźnieniom?

 

Pan Jacek chciał dostać się autobusem do pracy. Sprawdził rozkład jazdy w swojej aplikacji i wyszedł na przystanek kilka minut przed planowym odjazdem. Czekał, czekał, czekał… autobus wreszcie przyjechał – o 16 minut za późno. Rozgoryczony Pan Jacek spóźnił się do pracy, a wieczorem napisał do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej wylewną skargę.

 

Jak się jednak okazało, w tym przypadku wcale nie doszło do spóźnienia. W MZK dowiedzieliśmy się, że Pan Jacek korzystał z nieautoryzowanej aplikacji, która nie miała zaktualizowanych rozkładów jazdy. Tego dnia wprowadzono korekty odjazdów kilku linii – autobus Pana Jacka przyjechał planowo, ale według nowego rozkładu.

 

Niestety, nie mamy wpływu na wszystkie źródła informacji pasażerskiej, takie jak aplikacje firm zewnętrznych. Zawsze zachęcamy Pasażerów do korzystania z oficjalnych stron internetowych i aplikacji, w szczególności portalu OnTime, na którym wszystkie rozkłady jazdy są aktualizowane na bieżąco. Dodatkowo można tam sprawdzić pozycję autobusu na mapie i dowiedzieć się, jakie udogodnienia są w nim dostępne – powiedział nam Michał Gąsior, Specjalista ds. Marketingu i Polityki Informacyjnej w MZK.

 

Choć w przypadku Pana Jacka spóźnienie w rzeczywistości nie miało miejsca, to nie ulega wątpliwości, że w wielu innych sytuacjach opóźnienia autobusów faktycznie występują. Zdarza się, że są generowane przez samych pasażerów – gdy ci np. dobiegają do już spóźnionego autobusu, stoją w drzwiach blokując ich zamykanie lub kupują bilety u kierowcy bez wyliczonej gotówki.

 

Jednak do najczęstszych przyczyn opóźnień należą warunki na drogach. Bielsko-Biała intensywnie się rozwija – również pod kątem infrastruktury. Na ulicach miasta trwają liczne inwestycje, które za kilka lat zwiększą komfort i bezpieczeństwo na drogach. Niestety, do tego czasu mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami: niektóre odcinki są zwężone lub całkowicie zamknięte. Opóźnieniom, które wynikają z prac drogowych, starają się zapobiec różne podmioty. Zarówno Organizator transportu – Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, jak i dyspozytorzy oraz kierowcy MZK dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować opóźnienia spowodowane objazdami, jednak nie zawsze jest to całkowicie możliwe.

 

Przyczyną nieregularnych kursów mogą być także wypadki drogowe, których nie sposób przewidzieć. Przy dużych zatorach autobusy potrzebują nawet kilkudziesięciu minut na przejechanie jednego, dwóch przystanków, co potem rzutuje na kolejne kursy. W takich sytuacjach kierowcy nie mają czasu choćby na krótkie przerwy na przystankach końcowych. Bardzo prosimy naszych pasażerów o cierpliwość i wyrozumiałość. Zachęcamy również do bieżącego śledzenia komunikatów dotyczących ewentualnych zmian w kursowaniu autobusów – przypomina Michał Gąsior.

 

Mimo różnych przeciwności, komunikacja miejska w Bielsku-Białej stale się rozwija.

Naszym priorytetem jest nieustanne doskonalenie efektywności poruszania się naszych pojazdów po ulicach Bielska-Białej i okolic. W tym celu wdrażamy innowacyjne rozwiązania, obejmujące nowoczesne technologie, mające na celu poprawę warunków i komfortu transportu publicznego. Komunikacja miejska w Bielsku-Białej to nie tylko transport – to angażujący proces, który ma na celu tworzenie zintegrowanej i nowoczesnej sieci, służącej wszystkim użytkownikom. Dążymy do tego, aby każdy kurs autobusu był nie tylko środkiem transportu, ale także elementem poprawiającym jakość życia w naszym mieście – mówi Prezes Zarządu Spółki Hubert Maślanka.

 

Rzeczywiście, liczne inwestycje – zarówno Miasta Bielska-Białej jak i samego MZK – pomagają w coraz sprawniejszych przejazdach autobusów. Wdrożenie Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS) oraz modernizowanie infrastruktury miejskiej znacząco poprawia warunki ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej. ITS ustawiony jest tak, aby na skrzyżowaniach nadawać priorytet opóźnionym autobusom. W najbliższych latach Miejski Zarząd Dróg planuje dalsze rozwijanie systemu, aby poprawiać punktualność autobusów na kolejnych odcinkach.

 

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej stale poszukuje sposobów na dofinansowanie zakupu nowego taboru – w planach inwestycyjnych spółki są nowe, ekologiczne pojazdy wodorowe, elektryczne i spalinowe. Oprócz tego trwają prace nad unowocześnieniem samej zajezdni i przygotowaniem jej do obsługi pojazdów zeroemisyjnych. Wszystko po to, aby mieszkańcom miasta zapewnić nowoczesną i niezawodną flotę, ograniczając tym samym liczbę awarii.

 

Również wprowadzenie nowych kanałów sprzedaży biletów – m.in. mobilnych kasowników we wszystkich pojazdach Spółki – wpłynęło na zwiększenie punktualności autobusów. Nowe możliwości zakupu odciążają kierowców z obowiązku sprzedaży biletów, co pozwala na skrócenie czasu postojów i zredukowanie opóźnień.

 

Nie zapominajmy o ambitnych planach miasta – m.in. o koncepcji centrum przesiadkowego, nowej obwodnicy i pomyśle uspokojenia ruchu w centrum miasta (z zachowaniem wjazdu autobusów). To wszystko zupełnie zmieni sposób komunikacji w centrum Bielska-Białej, przyczyniając się z pewnością do większej punktualności autobusów.

google_news