Wydarzenia Bielsko-Biała

Uroczysta gala w Bielskim Centrum Kultury. Tak świętowano 160-lecie szkoły

W czwartek w Bielskim Centrum Kultury im. M Koterbskiej swoje 160-lecie świętowała Bielska Szkoła Przemysłowa. Uroczysta jubileuszowa gala była okazją do podsumowań, spotkań i podziękowań. Na sali zasiadły tłumy, w tym mniej lub bardziej wiekowi absolwenci, emerytowani nauczyciele i wielu innych gości. To był czas do wspomnień i refleksji nad historią i pozytywnych myśli na temat przyszłości szkoły.

Uroczystość w BCK poprzedziła msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na scenie pojawiły się aż cztery sztandary, które posiada placówka. Jednak prawdziwe wrażenie robiła nie ich liczba, a tłumy uczestników i gości.

Wśród zaproszonych byli m.in. Prezydent Bielska-Białej, duchowni, przewodnicząca Rady Miejskiej, radni, urzędnicy z wydziału edukacji i sportu, przedstawiciele kuratorium oświaty, rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, dyrektorzy szkół, osoby związane z przemysłem włókienniczym, emerytowani i obecni nauczyciele szkoły, absolwenci, rodzice i uczniowie.

Najpierw wyświetlono film dotyczący Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Był pokaz archiwalnych zdjęć. Mowa była o wybitnych absolwentach, jak np. Juliusz Wątroba, autor szkolnego hymnu. Przekazano jak wyglądała historia, a jak teraźniejszość. Opowiedziano o innowacyjnych kierunkach kształcenia, o łącznej liczbie ponad 25 tys. absolwentów. Później przyszedł czas na przemówienia.

– Są takie miejsca, które stworzył człowiek i takie które tworzą człowieka. Są takie, które nosimy w sercach i pamięci i takie, które przechowują pamięć o nas. Niewątpliwie takim miejscem jest ta szkoła. Dziś Bielska Szkoła Przemysłowa jest nie tylko jedną z najstarszych szkół w Polsce i w regionie, ale również jedną z najlepszych. Potwierdzają to sukcesy naszych uczniów. Bielsko-Biała bez naszej szkoły nie byłaby tym samym miastem. Kształcono tu wysokiej klasy specjalistów, projektowali ją najwybitniejsi, a mury były świadkami wielu historycznych wydarzeń – mówiła dyrektor Bielskiej Szkoły Przemysłowej Gabriela Michalska.

– Jesteśmy dumni z dziedzictwa naszej szkoły i czcimy te 160 lat, jednocześnie z nadzieją i wiarą patrząc w przyszłość, bo siłę czerpiemy z tradycji. Sens życia, wiara w drugiego człowieka nie biorą się znikąd, a z pielęgnowania tradycji, która stanowi nie tylko o wielkości szkoły czy narodu, ale również o ich przyszłości. Bo przecież dbanie o niezmienne formy wspólnego życia to bardzo ważna sprawa, z której bierze się coś stałego, do czego wraca się jak do domu. Warto o tym pamiętać w tym pędzącym i przeobrażającym się świecie, gdzie często zatracają się granice wartości i pojęć – dodawała.

– 160 lat to nie tylko jubileusz tej wspaniałej szkoły, ale święto całego miasta. Żadna szkoła nie wpisała się tak w historię naszego miasta i dzieje bielskiego włókiennictwa. Trudno sobie wyobrazić, jak by wyglądało dzisiaj nasze miasto gdyby nie ta szkoła. Może byłoby zupełnie inne. Tutaj jest coś wyjątkowego. To jest miejsce z duszą. Ta szkoła i jej mury sprawiają, że każdy, kto ją odwiedzi, czuje się wyjątkowo. Ma nie tylko swoją specyfikę, ale i serce. Dzisiaj chciałem wszystkim, którzy do sukcesów tej szkoły przez ostanie 160 lat się przyczynili podziękować. Życzę kolejnych i zapewniam o życzliwości miasta – mówił z kolei prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Przemówień było wiele, wśród nich nie tylko życzenia i podziękowania, ale i mnóstwo sentymentów. Później rozdano nauczycielom medale i odznaczenia, przyznano nagrody dyrektora szkoły i wyróżnienia dla przyjaciół BSP.

Gala w Bielskim Centrum Kultury była tak naprawdę punktem kulminacyjnym wydarzeń związanych ze świętowaniem 160-lecia szkoły. Wcześniej odbyła się m.in. impreza sportowa, organizowano okolicznościowe wystawy. Dla upamiętnienia jubileuszu szkoła wydała okolicznościowy album. W czerwcu zaś została odsłonięta tablica poświęcona wybitnemu profesorowi szkoły, nauczycielowi technologii włókiennictwa inż. Leonowi Unickiemu

Po części oficjalnej w Bielskim Centrum Kultury odbyły się występy artystyczne w wykonaniu uczniów – spektakl teatralny połączony z multimedialnymi wspominkami absolwentów, pokaz mody, układy taneczne. Kolejnym punktem był jubileuszowy poczęstunek i zwiedzanie szkoły.

google_news