Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Rodzić jak to łatwo powiedzieć. Niezwykła akcja w Bielsku-Białej i Cieszynie

Fot. Pixabay.com

To był projekt! Stowarzyszenie Tulimy Mamy z Cieszyna prowadziło rzeczniczo-kontrolne działania w dwóch placówkach medycznych w regionie. Cel był jeden –  propagowania okołoporodowych praw pacjentek.

I tu warto zaznaczyć, że działania zostały sfinansowane dzięki dofinansowaniu z środków z Unii Europejskiej w ramach programu „Splot Wartości”. Stowarzyszenie działało na dwóch porodówkach w regionie, czyli w Szpitalu Śląskim w Cieszynie i Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. – Działania strażnicze prowadzimy już od trzech lat w Cieszynie i od dwóch lat w Bielsku-Białej. Nasza praca polega na pozyskiwaniu informacji publicznych ze szpitali oraz wyników ankiet Głos Matek Fundacji Rodzić po Ludzku. Następnie na podstawie zgromadzonych danych tworzymy szczegółowe raporty na temat tych porodówek, a na koniec piszemy rekomendacje dla personelu, co według nas należałoby zmienić w danym szpitalu. Na ostatnim etapie tych działań są spotkania negocjacyjne – spotykamy się z personelem w szpitalu i omawiamy raporty wraz z rekomendacjami – wyjaśnia Olga Vitos, członkini stowarzyszenia Tulimy Mamy, strażniczka Rodzić po Ludzku w województwie śląskim.

Do września 2024 roku zostały stworzone dwa raporty dotyczące porodówek w Cieszynie i Bielsku-Białej wraz z rekomendacjami. Są one dostępne na stronie internetowej stowarzyszenia Tulimy Mamy. Całość została także podsumowana w październiku podczas spotkania w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, z kolei wizyta w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zaplanowana została na początek 2025 roku.

W ramach projektu zostały też poprowadzone działania edukacyjne z zakresu okołoporodowych praw pacjenta i pacjentki. Tulimy Mamy edukuje kobiety i mężczyzn już od ponad trzech lat w ramach Akademii Tulimy Mamy. – W tym roku skupiłyśmy się na edukowaniu z zakresu praw pacjenta. Poruszyłyśmy między innymi takie tematy, jak prawo do karmienia piersią czy prawo do ochrony krocza podczas porodu. To są bardzo przydatne informacje, z którymi warto zapoznać się w ramach edukacji przedporodowej. Przygotowałyśmy także filmiki instruktażowe, na przykład jak napisać skargę, gdy czujemy, że personel medyczny złamał nasze prawa albo gdzie możemy otrzymać nieodpłatną pomoc, kiedy czujemy się pokrzywdzone – wymienia Małgorzata Bryl-Sikorska z Tulimy Mamy.

Działania zostaną zakończone do końca października. Tulimy Mamy podsumowuje, że kilkaset odbiorców odebrało materiały edukacyjne, zostały do działania zaangażowane osoby wspierające pacjentki czasu okołoporodowego, np. położne środowiskowe i fizjoterapeutka. Tulimy Mamy nawiązało też partnerstwa z innymi organizacjami pozarządowymi z Polski o podobnej specyfice działania, a także kilkunastoma ekspertami tej tematyki.

google_news