Wydarzenia Cieszyn

Dlaczego nikt nie zabiega o remont starej drogi z Cieszyna do Skoczowa? Nowy dywanik nieprędko…

Fot. Witold Kożdoń.

Co z remontem starej drogi z Cieszyna do Skoczowa? Jak długo jeszcze odcinek pomiędzy Łączką a Międzyświeciem będzie przypominał tor off-roadowy? Mieszkańcy pytają nas, a my pytamy ZDW w Katowicach. Odpowiedź jest… lakoniczna.

Przypomnijmy, stara droga z Cieszyna do Skoczowa (i dalej do Bielska-Białej) ma obecnie status drogi wojewódzkiej. W 2022 r. Zarząd Dróg Wojewódzkich zmodernizował jej fragment biegnący w gminie Dębowiec. Nową nakładkę asfaltową zyskał wówczas 3,3-kilometrowy odcinek tej szosy z Krasej do Łączki. Nadal jednak czeka na remont ponad 1,5-kilometrowy odcinek z Łączki do Międzyświecia.

– Występowaliśmy o remont tego odcinka bodaj kilkanaście razy i można powiedzieć, że w 95 procentach został on wykonany, choć bez żadnych konsultacji z nami. Natomiast, co będzie dalej, trudno mi powiedzieć – stwierdził pytany przez nas wójt gminy Dębowiec Tomasz Branny.

Dlaczego jednak katowiccy drogowcy wyremontowali „95 procent”? – Nie mam pojęcia. O to trzeba pytać w województwie – poradził nam samorządowiec.
Na odpowiedź Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach czekaliśmy prawie dwa tygodnie. Zanim ją przytoczymy, warto przypomnieć odpowiedź, jaką „Głos Ziemi Cieszyńskiej” otrzymał przed dwoma laty. Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, pisał wówczas: „Dlaczego tylko w gminie Dębowiec? No cóż. Nie dysponujemy nieograniczonymi finansami. Administracja samorządu województwa śląskiego przejęła tę drogę w niedobrym stanie technicznym. Władze powiatów nie chciały przejąć »starej jedynki«. Oczywiście w kolejnych latach będziemy zlecali remonty wyeksploatowanych odcinków dróg wojewódzkich. Warto przy tym zauważyć, że mimo ogromnych nakładów na przebudowę i remonty, ciągle jeszcze kilkaset kilometrów dróg wojewódzkich, którymi administrujemy wymaga napraw i remontów”.

A co teraz stwierdził rzecznik ZDW? Jego odpowiedź była lakoniczna. „Tak, chcemy wyremontować pozostały odcinek. Nie ma jeszcze terminu. Jest to kwestia funduszy, które przydziela nam Zarząd Województwa i Sejmik” – i tyle…

Kiedy więc doczekamy się remontu „starej jedynki”? I czy komukolwiek zależy jeszcze na tej inwestycji? – Mogę zapewnić, że złożę w tej sprawie interpelację – mówi nam Marcin Szarek, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego. Dodaje, że chciałby również wspólnie z marszałkiem województwa zorganizować objazd dróg wojewódzkich w powiecie cieszyńskim. – Wszystko po to, by ocenić ich stan techniczny, ale także zorientować się, jak dużo jest na nich punktów niebezpiecznych – tłumaczy radny wojewódzki.

google_news