Wydarzenia Bielsko-Biała

Czy Bielsko-Biała jest zdrowym miastem? Poznaliśmy wyniki rankingu

Fot. Eurovia

Ogłoszono wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast, zrealizowanej w 2024 r. Zestawienie porównuje to, jakie warunki dla zdrowego życia mieszkańców tworzą w Polsce miasta na prawach powiatu.

W przypadku miast poniżej 300 tys. mieszkańców najwyższy wynik osiągnął Sopot (wartość indeksu – 67,6 pkt), na drugim miejscu – Gdynia, a na kolejnym Rzeszów. Wysoki wynik odnotowany jest również w Białymstoku. W naszym regionie sklasyfikowano Bielsko-Białą (wartość indeksu – 46 pkt). Miasto zajęło 15. pozycję w rankingu. „Zdrowsze” okazały się m.in. Tychy, Opole, Chorzów i Rybnik. Gród nad Białą w pokonanym polu zostawił m.in. Toruń, Elbląg, Żory, Jastrzębie-Zdrój. Najniżej, na 57. pozycji, sklasyfikowano Dąbrowę Górniczą (17,2 pkt).

Indeks Zdrowych Miast pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe, gospodarcze i polityki ich w miastach sprzyjają zdrowiu jego mieszkańców. Jego wyniki wskazują na dużą różnorodność warunków, jakie tworzą miasta, na co wskazują wyniki w ramach poszczególnych obszarów. Wyniki w założeniu mają zainspirować władze miast do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie zdrowia i jakości życia mieszkańców.

Indeks Zdrowych Miast jest opracowywany w grupie, składającej się z ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, oraz Grupy Lux Med. Od początku indeks obejmuje miasta na prawach powiatu, a zatem takie miasta, które mają podobne zadania i funkcje dla swoich mieszkańców w bardzo wielu obszarach ich życia osobistego, społecznego i zawodowego. Utrzymane są również te same obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni.

Z pełnym raportem można zapoznać się TUTAJ.

google_news