Wydarzenia

Złoty Dedal 2024 dla najlepszej firmy w rękach SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nowoczesna siedziba firmy zlokalizowana w bielskiej dzielnicy Komorowice Krakowskie.

Niektórym jesień kojarzy się z rozpoczęciem roku akademickiego, innym z chłodniejszymi wieczorami, a nas tegoroczna jesień rozgrzała i dała powody do świętowania. Najpierw podczas Gali Kongresu Kobiet Podbeskidzia Prezes i współzałożycielka naszej firmy Anna Szczęśniak została uhonorowana nagrodą „Kreatorka Biznesu”, pokazując, jak można zbudować firmę wyróżniającą się na tle konkurencji. Natomiast w ubiegły czwartek, podczas uroczystej Gali zorganizowanej przez Beskidzką Izbę Gospodarczą w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, nasza firma otrzymała prestiżową nagrodę specjalną – Złotego Dedala 2024 dla najlepszej firmy Subregionu Południowego.

To wyraz uznania ze strony samorządów terytorialnych i Kapituły Konkursu złożonej z Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki oraz Prezesa Beskidzkiej Izby Gospodarczej Macieja Jelenia. Cieszy nas, że zostaliśmy wybrani spośród blisko 50 tysięcy przedsiębiorstw działających w Bielsku-Białej i powiecie bielskim i 155 zrzeszonych w BIG. Dziękujemy! To potwierdzenie naszej strategii i dynamiki rozwoju przedsiębiorstwa oraz dodatkowa motywacja do dalszej pracy i zaangażowania w to, co robimy.

Doskonale wiemy, ile przeszkód należało pokonać od założenia firmy produkującej pojazdy specjalne do świętowania sukcesu. Poniższym tekstem chcielibyśmy zaprosić Państwa do krótkiej wycieczki przez historię i współczesność bielskiej firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. – producenta pojazdów specjalnych.

 

Współzałożycielka firmy, Prezes Anna Szczęśniak i Prezes Zarządu Grzegorz Szczęśniak z nagrodą Złotego Dedala 2024.

Ponad trzy dekady, czyli jak to się zaczęło i działa nadal

Jest rok 1992… W polskiej telewizji debiutuje właśnie popularny teleturniej „Koło fortuny”, a w Wielkiej Brytanii została wysłana pierwsza w historii wiadomość tekstowa SMS. W tym również roku powołano w naszym kraju do istnienia Państwową Straż Pożarną. Właśnie z tym ostatnim wydarzeniem związane jest powstanie naszej firmy. Nie funkcjonował jeszcze wtedy prywatny sektor dostaw dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, a strażakom chronicznie brakowało nowoczesnego sprzętu, w tym samochodów pożarniczych.

A, że pomysł, idea i impuls związane są najczęściej z potrzebą chwili, istniejącą w branży pożarniczej lukę wypełnić postanowiło powstałe wówczas przedsiębiorstwo Budowa Pojazdów Specjalnych Zbigniew Szczęśniak, które po rebrandingu przyjęło nazwę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nadrzędnym celem, jaki postawiono przed firmą, było opracowanie i rozpoczęcie produkcji niezawodnych i nowoczesnych samochodów pożarniczych. Pojazdy te miały również zapewnić bezpieczeństwo strażakom i umożliwić sprawne prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych.

– W pierwszym okresie działalności wykonywaliśmy remonty różnego rodzaju samochodów pożarniczych. Były to głównie samochody ratowniczo-gaśnicze użytkowane przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Pozwoliło to na zdobycie przez naszych pracowników niezbędnego doświadczenia oraz szczegółowe poznanie konstrukcji całej gamy podwozi i rodzajów zabudów – tak pionierskie lata wspomina Prezes i współzałożycielka firmy Anna Szczęśniak.

Od początku wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie stworzyć rodzinną markę, na bazie polskiego kapitału, której motorem napędowym będą relacje i zaangażowanie pomiędzy wszystkimi, którzy chcą tworzyć coś niestandardowego, a zarazem pilnie potrzebnego.

Pamiątkowa „firmowa” fotografia uczestników Gali w Teatrze Polskim.

W różnych kolorach, czyli nie tylko pożarnicze

Po ponad 32 latach od momentu powstania firmy zmieniło się wiele, a sama branża pożarnicza przeszła przeobrażenie i rozwój. Dawniej gaszenie pożarów było podstawowym zadaniem strażaków, dziś są nimi miejscowe zagrożenia, związane głównie ze zdarzeniami pogodowymi i drogowymi. Ale jedno się nie zmieniło – nasza misja! Nadal chcemy wzmacniać silną i stabilną już markę, produkującą samochody specjalne dla różnych służb i formacji działających na rzecz bezpieczeństwa w kraju, jak i za granicą.

Uważny czytelnik zapewne zauważył występujące na naszych grafikach cztery kolory, które charakteryzują konkretne przeznaczenia naszych pojazdów. Czerwony to oczywiście kolor wozów straży pożarnej, których produkujemy najwięcej. Aż 1/3 wszystkich sprzedawanych w Polsce samochodów ratowniczo-gaśniczych, zarówno średnich jak i ciężkich to wyroby naszej firmy. W ofercie „niebieskiej” mamy pojazdy dla służb porządku publicznego, a zielonym kolorem oznaczyliśmy samochody produkowane dla sił zbrojnych i straży granicznej. Ale to nie wszystko – w czwartej grupie są pojazdy, zamawiane u nas przez inne podmioty i służby m.in.: gazownicze, energetyczne czy ratownictwa wodnego.

Od początku działalności bramy naszego zakładu opuściło ponad 3000 samochodów, a w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w naszych halach powstanie około 300 różnego rodzaju pojazdów, z czego 30% przeznaczymy dla odbiorców zagranicznych, takich jak m.in.: Arabia Saudyjska, Estonia, Norwegia, Wielka Brytania, Szwecja, Litwa czy Nigeria. Cieszy nas każdy wyprodukowany pojazd, ale najbardziej te, które na co dzień widujemy w akcji. Warto wiedzieć, że około 60 samochodów z naszym logo, wykorzystują jednostki OSP w Bielsku-Białej i okolicach.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.320 BB wyprodukowany dla lokalnej jednostki OSP Międzybrodzie Żywieckie.

Komorowice Krakowskie, czyli gdzie i jak pracujemy

Kiedy rano nasz parking przy Bestwińskiej 105A się zapełnia, a na terenie firmy robi się gwarno, to znak, że zaczyna się kolejny dzień pracy, a nas opuści kolejny, gotowy pojazd…

Samochody powstają w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Bielsku-Białej, zlokalizowanym na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., w dzielnicy Komorowice Krakowskie. Mamy tutaj do dyspozycji trzy funkcjonalne hale produkcyjne, nowoczesny budynek administracyjny i poligon, gdzie możemy testować nasze samochody.

Produkcję pojazdu rozpoczynamy w dziale konstrukcyjnym, gdzie wymagania zamawiającego zostają zamienione w projekt. Stąd wszystkie zwymiarowane rzuty i rysunki przestrzenne stworzone na komputerach konstruktorów trafiają do odpowiednich działów produkcyjnych. Tam przygotowujemy wszystkie potrzebne komponenty, które następnie montujemy na podwoziach renomowanych marek.

Co istotne, każdy nasz wyrób jest „szyty na miarę” i uwzględnia konkretne wymagania zamawiającego, podyktowane bezpieczeństwem i docelowymi warunkami eksploatacyjnymi. Nasze pojazdy są użytkowane w skrajnych warunkach klimatycznych, od wysp na Pacyfiku po mroźną, daleką północ.

Dbamy o najwyższą jakość wykonania i optymalne wykorzystanie przestrzeni, co jest niezwykle istotne dla użytkowników pojazdów, szczególnie w warunkach „bojowych”. Indywidualne oznakowanie i drobiazgowa kontrola zgodności z konfiguracją oraz zamówieniem wieńczą dzieło i samochód jest gotowy do przekazania Klientowi.

Czego nie zastąpi Al, czyli wartość naszego zespołu

Wielu naszych pracowników jest strażakami ochotnikami i zawodowymi strażakami, czym spełniło swoje młodzieńcze marzenia. My daliśmy im dodatkową możliwość projektowania i budowania pojazdów wykorzystywanych na co dzień w służbie. Ta synergia pozwala nam lepiej zrozumieć i „czuć” potrzeby użytkowników wozów pożarniczych, a tym samym na bieżąco reagować i dopasowywać się do wymagań.

To właśnie ludzie są od 32 lat sercem naszej firmy, będąc jej nieocenionym potencjałem i kapitałem. Obecnie zespół wykwalifikowanych specjalistów liczy ponad 230 osób – konstruują, budują i testują samochody na każdym etapie produkcji, zajmują się pracą związaną z administracją, i dbają o „gospodarstwo”, czyli nasze wspólne dobro.

I nikt nam nie powie, że możemy nasz zespół zastąpić bezduszną sztuczną inteligencją, bo to nasi pracownicy mają doświadczenie, umiejętności i wizję. Nieustannie inwestujemy w ich kwalifikacje, organizując cykle szkoleń, wyjazdów służbowych czy spotkań integracyjnych, dbamy również o to… aby kawy i czekolady w ekspresach nie zabrakło.

Badania i rozwój, czyli jak być dwa kroki przed konkurencją

Żeby wyprzedzać trendy, nasza doświadczona kadra inżynieryjna i zaawansowane biuro konstrukcyjne musi bacznie obserwować co w branży automotiv piszczy oraz przewidywać ruchy konkurencji i zmieniającego się rynku. To w połączeniu z wykorzystywaniem do produkcji nowoczesnych technologii i materiałów pozwala na tworzenie coraz bardziej złożonych konstrukcji, które nie tylko spełniają wymagania odbiorców, ale także pozytywnie ich zaskakują swoimi rozwiązaniami. Dość powiedzieć, że na przestrzeni lat opracowaliśmy i opatentowaliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych.

Duży nacisk kładziemy na badania i rozwój. Nie boimy się, a wręcz zabiegamy o współpracę z uczelniami wyższymi i instytutami naukowymi. To przy kooperacji z Wydziałem Mechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie opracowaliśmy ergonomiczne i zoptymalizowane systemy, które wykorzystujemy przy produkcji samochodów.

Ekologia i certyfikacja, czyli o co dbamy i co możemy

Mówi się, że przyszłość polskiego biznesu ma zielony kolor i coraz więcej firm szuka ekologicznych rozwiązań. Minimalizacja wpływu przedsiębiorstwa na środowisko naturalne to dla nas nie tylko obowiązek i przestrzeganie dyrektyw, ale „must have” przyszłości naszej firmy i naszej planety. Proces produkcji jest zgodny z wdrożonym systemem zarządzania środowiskiem według normy ISO 14001, a w celu ochrony powietrza wprowadzamy szereg nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań.

Poza tym, jako pierwsi spośród producentów pojazdów pożarniczych w Polsce, wprowadziliśmy System Zarządzania Jakością według serii norm ISO 9001, później rozszerzony, poprzez wdrożenie procedury wynikającej z AQAP 2110. Umożliwiło to realizację zamówień dla sił zbrojnych NATO. Od 2006 roku posiadamy koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym.

W uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa państwa Rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 września 2019 roku nasza firma została wpisana do wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym i jest jedyną firmą branży pożarniczej na tej liście.

Nagrody i wyróżnienia, czyli to co nas dopinguje i zagrzewa do pracy

Niektórzy przechwalają się tym czego zamierzają dokonać, my zabieramy się do pracy i działamy. A co jeśli ktoś nas pochwali? Mówimy dziękuję, wspólnie świętujemy i… wracamy do pracy, bo jutro przecież kolejna jednostka straży pożarnej odbiera zamówiony u nas samochód.

Owszem, z ponad 100 przyznanych nagród i wyróżnień na prestiżowych targach i wystawach jesteśmy dumni, ale nie pyszni. Nagrody nas tylko motywują, dopingują i utwierdzają w świadomości, że to, co robimy zespołowo ma dla innych sens i wartość.

Współzałożycielka firmy, Prezes Anna Szczęśniak z nagrodą „Kreatorka Biznesu”.

Biznes w służbie społeczeństwu, czyli jak regularnie dzielić się dobrem

Społeczna odpowiedzialność biznesu – to koncepcja i pewien standard, który przyjął się w firmach i stał się niejako obowiązkiem etycznym.

Czy dla nas to obowiązek? Czy my musimy? Raczej chcemy i robimy to z przyjemnością, bo w życiu ważne jest to, co się robi dla innych.

Od lat aktywnie angażujemy się w działalność charytatywną i wspomagamy szereg inicjatyw społecznych. Organizujemy wyjazdy do szkół i przedszkoli, pomagamy dzieciom przebywającym w placówkach medycznych, fundujemy stypendia dla uczniów. Wspieramy finansowo i bierzemy czynny udział w Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanym przez Uniwersytet Bielsko-Bialski oraz prestiżowym Festiwalu Kabaretowym „Fermenty”. Wspieramy również ogólnopolskie zawody strażackie, a także liczne fundacje i stowarzyszenia.

Cieszy nas, kiedy wśród prawie tysiąca gości odwiedzających naszą siedzibę każdego roku, są najmłodsi pasjonaci motoryzacji, którzy z wypiekami na twarzy – po filiżance gorącej czekolady, oglądają duże, czerwone samochody!

Bielsko-Biała miastem motoryzacji, czyli tradycja zobowiązuje

Kiedy z linii produkcyjnych Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjeżdżały jeszcze słynne Maluchy, my rozpoczęliśmy produkcję samochodów, które służą naszemu wspólnemu dobru.

Na przestrzeni tych lat stworzyliśmy zespół, bez którego nie bylibyśmy w tym miejscu i nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu. Wszystkim i każdemu z osobna dziękujemy za zaangażowanie, inicjatywę, rzetelną pracę i zaufanie – podkreśla Prezes Zarządu dr Grzegorz Szczęśniak.

To entuzjazm i aktywność naszych pracowników, stawianie na innowacyjność i determinacja, umożliwiły nam stworzenie wiodącej w Europie Środkowej firmy, produkującej nowoczesne samochody dla polskich i zagranicznych odbiorców.

Naszą codzienną pracę dopinguje motto: „Pasja w służbie bezpieczeństwa” i motywuje to, że od 32 lat pojazdy z charakterystycznym logo SZCZĘŚNIAK PS są ambasadorem naszego kraju, miasta Bielska-Białej, regionu i polskiej przedsiębiorczości.

google_news