Wydarzenia Żywiec

Starostwo Powiatowe w Żywcu – najnowsze informacje! – ZDJĘCIA

Budynek Starostwa Powiatowego w Żywcu

W PIETRZYKOWICACH, ŚLEMIENIU I ŻYWCU. NOWE INWESTYCJE DROGOWE W POWIECIE

Kierowcy i mieszkańcy kolejnych miejscowości na Żywiecczyźnie mogą się cieszyć z nowych nawierzchni na jezdni i tym samym zdecydowanej poprawy komfortu jazdy samochodem. W szeregu prowadzonych kolejnych inwestycji drogowych powiatowi włodarze absolutnie nie zapomnieli o stolicy powiatu żywieckiego, czyli o Żywcu!

Pod koniec sierpnia zakończono modernizację 550 metrów ulicy Kościuszki w ciągu drogi powiatowej w Pietrzykowicach. W ramach inwestycji, kosztującej około 400 tysięcy złotych, położono nową nawierzchnię na jezdni, a ponadto wyregulowano studzienki, uzupełniono pobocza i przebudowano wyniesione przejście dla pieszych przy miejscowej Szkole Podstawowej.

– Było to szczególnie ważne, aby to przejście i fragment jezdni przy szkole wykonać jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, co też się udało – mówi starosta żywiecki Adrian Midor.

Pietrzykowice

Z kolei w ostatnich tygodniach zakończono przebudowę ul. Krakowskiej w Ślemieniu w ciągu drogi powiatowej na odcinku ponad 2,7 kilometra wraz z budową chodnika. Uściślając – chodzi o odcinek od skrzyżowania z drogą w kierunku Pewli Ślemieńskiej aż do granicy z Gilowicami.

– Inwestycja kosztowała ponad 6,2 miliona złotych, a w jej ramach wykonano nie tylko nową jezdnię z solidną podbudową i wybudowano chodnik, ale także wykonano kanalizację deszczową. Co niezwykle istotne odtworzono trzy dotychczasowe przejścia dla pieszych i wykonano dwa nowe. Przejścia te zyskały oświetlenia. Tu warto podkreślić, że inwestycja dofinansowana była z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz z budżetów Powiatu Żywieckiego i Gminy Ślemień. To kolejny przykład gminy, która chce z nami współpracować i partycypować w kosztach. Dzięki przeprowadzeniu tych prac i wcześniejszych na terenie sąsiednich Gilowic, pieszy może teraz bezpiecznie przejść chodnikiem z centrum Ślemienia nie tylko do miejscowej Szkoły Podstawowej, ale i do centrum Gilowic, a nawet do tamtejszego starego ośrodka zdrowia oraz do amfiteatru z boiskiem i skoczniami narciarskimi – tłumaczy starosta żywiecki Adrian Midor.

Ślemień

W ostatnim czasie podjęto również prace w samym centrum Żywca. Takim przykładem jest remont chodnika na ul. Komorowskich. Prace prowadzone są na długości 156 metrów po prawej stronie i 33 metrów po stronie lewej.

– Remont, który kosztuje 168 610,84 zł, potrwa do 13 grudnia 2024 roku. To inwestycja, którą musieliśmy uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W ramach prac prowadzone są roboty rozbiórkowe, a następnie wykonana będzie podbudowa i położona nowa nawierzchnia z kostki kamiennej. Przy tej okazji przeprowadzona zostanie regulacja pionowa studzienek, wpustów ulicznych i studni teletechnicznych oraz włazów kanałowych. Warto dodać, że jeszcze w tym roku planujemy przy tej ulicy wykonać remont chodnika dla pieszych pod stronie lewej oraz nową nawierzchnię na całej szerokości drogi od skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich aż do wysokości bloków osiedla Parkowego – zaznacza starosta Adrian Midor.

Powiatowi włodarze postanowili też poprawić estetykę dwóch rond powiatowych: jednego w centrum miasta przy skrzyżowaniu alei Piłsudskiego z ul. Powstańców Śląskich oraz drugiego przy ul. Pola Lisickich przy Szpitalu Żywiec w dzielnicy Sporysz. Na rondzie przy alei Piłsudskiego, gdzie prace dobiegają końca, wycięto istniejące krzewy i drzewo iglaste, zdjęto wierzchnią warstwę ziemi, wyplantowano całość terenu. Na dniach położona zostanie nowa agrowłóknina i pojawią się nasadzenia krzewów i zieleni. Z kolei na rondzie przy szpitalu, gdzie prace już zakończono, usunięto drobny grys kamienny wraz z tymczasowym składowiskiem, wymieniono część nasadzonych krzewów i agrowłókninę, która zabezpiecza przed chwastami oraz wysypano kruszywo ozdobne.

– Ogólnie dzięki tym pracom, które kosztują 40 tys. zł, poprawił się wygląd i estetyka obu rond. Co niezwykle istotne w przypadku ronda przy alei Piłsudskiego zdecydowanie poprawiła się widoczność dla kierowców, jak i sama estetyka – mówi starosta Adrian Midor.

KOLEJNE ZIELONE PRACOWNIE

Szkoły średnie, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Żywcu, wzbogaciły się o dwie kolejne Zielone Pracownie.

Władze powiatu żywieckiego cały czas aktywnie, a co najważniejsze efektywnie, starają się o pozyskanie dofinansowania do powiatowej oświaty.

– Staramy się poprawić naszą infrastrukturę szkolną i to zarówno budynków szkół, jak również modernizować pracownie kształcenia zawodowego, doposażać klasy w pomoce naukowe oraz tworzyć nowe klasy tematyczne tzw. Zielone Pracownie. Warto podkreślić, że dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach tylko w edycji 2024 stworzyliśmy cztery Zielone Pracownie – mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Wspomniane Zielone Pracownie powstały w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu, Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych, Zespole Szkół Samochodowych i Zespole Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce. Łączny koszt ich powstania wyniósł ponad 300 tysięcy złotych, ale z tego aż ponad 200 tysięcy złotych pozyskano z WFOŚiGW w Katowicach.

– Oprócz aspektu modernizacyjnego najważniejszy jest aktywny udział młodzieży w tych projektach. Począwszy od pomysłu poprzez samodzielnie zrobione projekty i motywy przewodnie, aż po samą realizację swoich pomysłów, co bezpośrednio przyczyniło się do powstania supernowoczesnych pracowni tematycznych. Kolejnymi przedsięwzięciami, które chcemy wdrażać z udziałem młodzieży, są pracownie pod chmurką jako miejsce łączące możliwość spędzenia miło czasu na przerwach w obrębie szkoły, ale również w połączeniu z atrakcjami edukacyjno-promocyjnymi w zakresie wiedzy i świadomości ekologicznej – dodaje wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Zielona Pracownia w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu

Zielona Pracownia w Zespole Szkół Samochodowych w Żywcu

POWIATOWE ŚWIĘTO EDUKACJI

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu obchodzono Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej.

W trakcie uroczystości odbyło się ślubowanie 16 osób, które uzyskały stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Natomiast stopień awansu nauczyciela dyplomowanego uzyskało 8 nauczycieli. Uroczyste ślubowanie odebrał starosta żywiecki Adrian Midor. Miłym akcentem wydarzenia było wręczenie Nagrody Starosty Żywieckiego.

– To nagroda, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej i wychowawczej. W tym roku odebrało ją 63 nauczycieli ze szkół prowadzonych przez nasz powiat – mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Kolejnym punktem uroczystości było pożegnanie i podziękowanie dla 21 nauczycieli i pracowników administracji, którzy przechodzą na emeryturę.

Dodajmy, że całość uroczystości uświetniły występy uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu oraz formacji Aqua Dance z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu.

google_news