Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Aglomeracja Beskidzka – dla mieszkańców i regionu | WIDEO

Podsumowanie 5-letniej działalności, dotychczasowe inicjatywy, sukcesy, sprawy bieżące, ale również plany na przyszłość – wokół tych tematów koncentrowały się dyskusje podczas ostatniego Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka.

Posiedzenie odbyło się w Istebnej 29 października. Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka z siedzibą w Bielsku-Białej jest stowarzyszeniem jednostek samorządu terytorialnego subregionu południowego województwa śląskiego. Jest to obszar polityki rozwoju obejmujący miasto Bielsko–Biała („stolicę subregionu”) oraz powiaty bielski, cieszyński i żywiecki. Działalność Aglomeracji Beskidzkiej ma na celu wspieranie i rozwijanie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do rozwoju społeczno-gospodarczego tworzących Stowarzyszenie jednostek. Odbywa się to między innymi poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw, partnerski model współpracy, wymianę doświadczeń oraz pozyskiwanie środków finansowych i wspólną realizację projektów. Stowarzyszenie realizuje przedsięwzięcia między innymi z zakresu transportu publicznego, budowy sieci tras rowerowych, turystyki oraz ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego. – Jestem dumna, że zawiązaliśmy takie Stowarzyszenie, ponieważ ono bardzo mocno i prężnie działa. Bardzo cieszymy się, że wspólnie z Aglomeracją Beskidzką robimy wiele projektów i że Aglomeracja skutecznie aplikuje o środki unijne – podkreśla Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Na obradach w Istebnej obecni byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który jest przewodniczącym Stowarzyszenia, oraz starostowie, burmistrzowie i wójtowie z trzech powiatów. – Dobrym pomysłem było, kiedy zaproponowałem wszystkim gminom i powiatom Aglomeracji Beskidzkiej powstanie tego Stowarzyszenia, bo wiąże się to ze współdziałaniem na dwóch poziomach: merytorycznym i finansowym – mówi prezydent Jarosław Klimaszewski.

W pierwszej części posiedzenia zgromadzeni mieli okazję wysłuchać pięciu prelekcji. Najpierw Tomasz Gardian i Radosław Pikura ze Śląskiego Funduszu Rozwoju opowiedzieli o instrumentach finansowych dla jednostek samorządu terytorialnego. Następnie dr Joanna Grzybowska-Pietras z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego wygłosiła bardzo ciekawą prezentację o zastosowaniu wełny owczej w zielonym budownictwie i ochronie środowiska. Przywołała między innymi przykłady konkretnych działań w tym zakresie w różnych lokalizacjach regionu. Kolejnym prelegentem był Marek Przyłudzki ze Stowarzyszenia Ekologiczne Regiony, który przybliżył tematykę inwestycji ekologicznych dla mieszkańców, przedsiębiorstw i gmin. Pod koniec wykładowej części posiedzenia przyszła pora na tematykę kulturalną. O koncepcji rozwoju Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classic” opowiedział jego dyrektor, dyrygent Paweł Kotla. Podczas wystąpienia podkreślał, że prestiżowe wydarzenia kulturalne są magnesem przyciągającym turystów, na czym może zyskać branża noclegowa czy gastronomiczna w regionie. Ostatnim akcentem przedpołudniowych wtorkowych obrad było wystąpienie wiceprezydenta Bielska-Białej Adama Ruśniaka oraz naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Przemysława Smyczka na temat tytułu Polskiej Stolicy Kultury 2026, jaki uzyskało miasto Bielsko-Biała.

W dalszej części obrad Paweł Niklewicz – dyrektor biura Stowarzyszenia – omówił stan wdrażania tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT), w ramach których realizowane są przedsięwzięcia. Na realizację ZIT Stowarzyszenie pozyskało środki europejskie w wysokości blisko 157 milionów euro. Dodatkowo do subregionu trafiły środki europejskie na projekty strategiczne – planowany w Bielsku-Białej węzeł przesiadkowy czy rozwój zeroemisyjnej mobilności obszaru wokół Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Zatem całkowita kwota środków z Unii Europejskiej, które trafią do Aglomeracji Beskidzkiej w okresie 2021–2027, wynosi 350 mln euro.

– Współpraca w ramach Aglomeracji jest bardzo cenna, szczególnie dla mieszkańców naszych gmin. Dzięki Aglomeracji spływają do nas środki finansowe. Są one dzielone na szczeblu województwa na poszczególne aglomeracje, które później przyznają je poszczególnym samorządom – komentuje wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

– Najbardziej ambitne zadania związane są z transportem publicznym, jego rozwojem i przede wszystkim integracją. Na bazie inwestycji kolejowych chcielibyśmy stworzyć podstawową sieć komunikacji publicznej. Jest to kwestia przede wszystkim linii 190 na odcinku Bielsko-Biała – Skoczów, linii 97 Żywiec – Sucha Beskidzka i być może lobbowanie za szybkim finansowaniem linii 139 Czechowice-Dziedzice – Zwardoń – mówi Paweł Niklewicz, dyrektor biura Stowarzyszenia. – Będziemy również realizować dwa duże projekty z obszaru wsparcia ochrony bioróżnorodności. W ramach pozyskanego finansowania będą również inne inwestycje z obszaru ochrony środowiska, takie jak odnawialne źródła energii czy adaptacja do zmian klimatu. Są też działania związane z turystyką.

– Te nasze spotkania z wójtami i burmistrzami to zawsze czas na wymianę doświadczeń, rozwiązywanie problemów i naradzanie się, jak coś zrobiono w innej gminie czy w innym mieście – podsumowuje burmistrz Skoczowa Rajmund Dedio.

google_news