Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jaka będzie przyszłość medycyny? Wejrzeliśmy w nią podczas BesdKard w Bystrej

Prof. Krzysztof Milewski. Zdjęcia: BesdKard

Ogromne wyzwania, ale zarazem szansa na kolejne przełomy w medycynie. W Bystrej zajrzeliśmy m.in. w przyszłość kardiologii i kardiochirurgii, która – choćby za sprawą chirurgii robotycznej – zapowiada się fascynująco. Podczas konferencji BesdKard dyskutowały największe autorytety w swoich dziedzinach, podkreślając znaczenie interdyscyplinarności. – Uczmy się wzajemnie od siebie, bo to jest niezwykle ważne – podkreślał prof. Andrzej Bochenek, zauważając, że w szybkim tempie ratuje się życie i zdrowie tych pacjentów, dla których jeszcze „chwilę wcześniej” nie było nadziei.

O przyszłości medycyny

W dniach od 6 do 8 listopada w Bystrej zorganizowano drugą edycję Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard. To jedna z najważniejszych tego rodzaju konferencji, która przyciąga wybitne postaci, które wyznaczają w Polsce i za granicą kierunki w zakresie chorób serca. Uczestniczyli w niej nie tylko lekarze, ale także specjaliści pielęgniarstwa, technicy i ratownicy medyczni oraz menedżerowie zdrowia.

W Hotelu Magnus odbyło się dwanaście sesji tematycznych, dwie międzynarodowe, a także aż 60 wykładów. – Pierwsza edycja konferencji BesdKard zakończyła się sukcesem, co skłoniło nas do organizacji drugiej edycji, która stała się ważnym punktem w kalendarzu wydarzeń medycznych. Ideą jest pokazanie, jak wiele wyzwań medycyna współczesna rozwiązuje dzięki interdyscyplinarnemu podejściu. Poruszane tematy dotyczą kardioonkologii, chirurgii naczyniowej czy problemów kardiologów, kardiochirurgów, chirurgów naczyniowych i lekarzy rodzinnych w codziennej pracy. Co ważne, nie sięgamy jedynie do bieżących rozwiązań czy standardów, tylko patrzymy w przyszłość medycyny. Paneliści to wybitni eksperci w swoich dziedzinach, a w gronie prelegentów znaleźli się także międzynarodowi goście – mówił prof. Krzysztof Milewski, dyrektor konferencji, kardiolog American Heart of Poland, podczas inauguracji, która towarzyszyła sesji pt. „Gorące tematy w kardiologii”.

Wyzwania w kardiologii

W sesji inauguracyjnej udział wzięli prof. Mariusz Gasior, prof. Adam Witkowski, prof. Stefan Grajek oraz prof. Janina Stępińska. Dyskutowano na temat rozwiązań, które można zastosować w kardiologii. Prof. Stefan Grajek zwrócił uwagę na rosnące znaczenie kolchicyny, znanej z działania przeciwzapalnego, w terapii przeciwmiażdżycowej, podkreślając jej zdolność do redukcji stanów zapalnych w ścianach naczyń, co może wspomóc prewencję incydentów sercowo-naczyniowych. Prof. Janina Stępińska podkreśliła, że w leczeniu wstrząsu kardiogennego kluczowe jest jak najszybsze dotarcie pacjenta do ośrodka z odpowiednim zapleczem hemodynamicznym, co umożliwia wdrożenie zaawansowanych procedur ratujących życie. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na konieczność wprowadzania nowoczesnych metod leczenia oraz poprawy dostępu do specjalistycznej opieki, aby efektywniej zapobiegać i leczyć choroby sercowo-naczyniowe.

Międzynarodowe dyskusje

Wielkim powodzeniem cieszyła się sesja pod hasłem „Time for cardiovascular innovations” z udziałem prof. Piotra Buszmana, prof. Krzysztofa Milewskiego, prof. Pawła Buszmana, prof. Dariusza Dudka, dr. Grzegorza Kałuży oraz prof. Patricka W. Serruysa. Drugą była „Challenges and opportunities in cardiovascular medicine”, w której udział wzięli prof. Francesco Maisano oraz inni eksperci.

Prof. Patrick W. Serruys poruszył temat transplantacji serca wspomaganej robotycznie, zastanawiając się, co wpłynie na rozwój rewaskularyzacji wieńcowej w nadchodzących 16 latach. Dr Grzegorz Kałuża omówił kluczowe wyzwania stojące przed procesem innowacji w ochronie zdrowia, podkreślając, że te trudności mogą stać się szansami na usprawnienie opieki medycznej. Prof. Francesco Maisano zaznaczył, że aby skutecznie wprowadzać innowacje, należy skoncentrować się na zrozumieniu zasad finansowania oraz stworzeniu zgranego zespołu.

Międzynarodowe sesje były okazją do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w kardiologii interwencyjnej i technologii medycznej na skalę globalną. Uczestnicy mieli możliwość porównania swoich praktyk i technologii z rozwiązaniami międzynarodowymi.

Prof. Janina Stępińska

50 tys. pacjentów

W pilotażu Krajowej Sesji Kardiologicznej uczestniczyło blisko 50 tysięcy pacjentów. Czy spełniła oczekiwania? O tym traktował panel prowadzony przez prof. Janinę Stępińską, obejmując takie zagadnienia, jak np. korzyści uzyskane w wyniku pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), braki i niedociągnięcia zidentyfikowane podczas tego pilotażu oraz zmiany planowane w KSK w 2026 roku. W gronie ekspertów zasiedli: prof. Mariusz Gąsior, dr n. med. Paweł Kaźmierczak, prof. Krystian Wita i prof. Adam Witkowski.

Prof. Janina Stępińska podkreśliła, że kluczem do sukcesu KSK jest poprawa jakości leczenia w Polsce przy jednoczesnym unikaniu nadmiernej biurokracji. Dr n. med. Paweł Kaźmierczak zwrócił uwagę na ryzyko wykluczenia około 30 proc. ośrodków z programu, co wymaga szczególnej uwagi na dalszych etapach prac nad jego wdrożeniem. Prof. Krystian Wita dodał, że województwo śląskie jest liderem w programie KOS-zawał, w którym ponad połowa pacjentów kwalifikujących się do tej formy opieki trafia do programu, podczas gdy średnia krajowa wynosi zaledwie 25 proc.

Wnioski z sesji wskazują na konieczność dokładnej analizy wymogu posiadania izby przyjęć przez placówki przystępujące do KSK oraz potrzebę włączenia przedstawiciela placówek niepublicznych do grona decyzyjnego, aby zapewnić szerszą perspektywę i lepiej dostosować program do potrzeb wszystkich ośrodków.

Innowacje i robotyka

Podczas „Polish innovation parade” zaprezentowano najnowsze trendy z dziedziny innowacji medycznych. Po zakończonej sesji uczestnicy mogli oddać głos na najbardziej interesującą w ich ocenie prezentację, mając na względzie najbardziej obiecującą technologię, która w znaczący sposób może zmienić przyszłość diagnostyki i terapii. Certyfikat Lidera Innowacji otrzymał zwycięski projekt, którym okazał się „Previsit AI” autorstwa Michała Nedoszytko.

O zastosowaniu chirurgii robotycznej w kardiochirurgii podczas panelu „Innowacje w leczeniu wad strukturalnych serca i elektroterapii” mówił prof. Piotr Suwalski. – Chirurgia robotyczna to m.in. mniejsza bolesność i szybszy powrót pacjenta do aktywności. W Polsce rośnie liczba procedur robotycznych – podkreślił. Jak dodał prof. Andrzej Bochenek, robotyka już stała się popularna np. w leczeniu raka prostaty, a dziś coraz częściej jest stosowana w kardiochirurgii.

Czy potrafimy skutecznie leczyć niedomykalność zastawki trójdzielnej? Na to pytanie odpowiadał prof. Wojciech Wojakowski. – Im bardziej naprawimy niedomykalność zastawki trójdzielnej, tym lepszą jakość życia otrzymuje pacjent – podkreślił prof. Wojciech Wojakowski.

Panel prowadzony przez prof. Andrzeja Bochenka zgromadził ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technologii kardiologicznych. Dyskusje dotyczyły innowacyjnych procedur, takich jak zabiegi przezskórne i techniki minimalnie inwazyjne, które mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów oraz skuteczność terapii. Eksperci podkreślili również rolę zaawansowanej diagnostyki i precyzyjnych technologii w zwiększeniu bezpieczeństwa i efektywności leczenia pacjentów kardiologicznych.

Prof. Piotr Suwalski i prof. Andrzej Bochenek

Edukacja jest kluczem

Aby skutecznie edukować, kluczowe jest empatyczne podejście oraz zrozumienie indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Takie wnioski pojawiły się podczas sesji dla specjalistów pielęgniarstwa oraz ratowników medycznych. Oprócz omawiania rozwiązań wspierających pacjentów w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi, przedstawiono również oczekiwania absolwentów pielęgniarstwa. Na podstawie przeprowadzonej ankiety, 30 proc. respondentów uznało ten zawód za satysfakcjonujący finansowo.

Praktyka w pigułce

Ważnym elementem wydarzenia były praktyczne warsztaty. Kursy dotyczyły m.in. diagnostyki obrazowej choroby wieńcowej, tomografii komputerowej oraz echokardiografii przezprzełykowej. Uczestnicy szkolili się także w obsłudze nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i interwencyjnych, co jest kluczowe w codziennej pracy kardiologów i specjalistów diagnostyki obrazowej. Warsztaty pozwoliły uczestnikom zapoznać się z najnowszymi technologiami i ich zastosowaniem w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów.

Konferencja BesdKard zgromadziła liczne grono ekspertów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusjach. Wydarzenie zakończyło się dużym sukcesem. Uczestnicy podkreślali wysoki poziom merytoryczny obrad oraz istotną rolę takich spotkań w rozwoju medycyny i poprawie jakości leczenia.

google_news