Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Gdzie zgłosić się do lekarza w nocy, w weekend i w święta? Krótki przewodnik

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia, ból brzucha, gorączka – choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt. Wtedy twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Dowiedz się, gdzie skorzystać z pomocy medycznej.

Wybierz najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte całodobowo w weekendy i święta. Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniesz przyjęty w każdej placówce tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wzywamy zespół ratownictwa medycznego.

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli ci porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu. Z kolei pielęgniarka udzieli ci świadczeń medycznych w warunkach ambulatoryjnych oraz – w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.

Kiedy się zgłosić?

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia, zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej, infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką, bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych, bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

W jakich godzinach są otwarte placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Od 18.00 do 8.00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku).
Przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).

Jak skorzystać z pomocy medycznej w nocy, w weekend i w święta? Wystarczy, że zgłosisz się do dowolnej, najbliższej twojego miejsca zamieszkania lub pobytu, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Listę placówek działających w województwie śląskim znajdziesz na stronie internetowej Śląskiego OW NFZ. Pamiętaj! Nie musisz rezerwować wizyty i nie potrzebujesz skierowania, a pomoc otrzymasz bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Co Ci przysługuje? Porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne, e-recepty na potrzebne leki. Czego nie uzyskasz? Wizyty kontrolnej, w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą, zaświadczenia o stanie zdrowia.

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) oraz izby przyjęć

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz SOR. W takich przypadkach zostaniesz przyjęty bez skierowania. Lekarze tam dyżurujący mogą skierować cię wyłącznie na badania i konsultacje bezpośrednio związane z powodem twojego zgłoszenia. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia. Ocenia go personel medyczny podczas tzw. triażu. Triaż pozwala ocenić pilność udzielenia pomocy medycznej.

Pamiętaj, oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty.

Ratownictwo medyczne 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych.

Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji, która wymaga udzielenia pierwszej pomocy, możesz skorzystać z aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz w niej przewodnik, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. To praktyczne wsparcie w nagłych sytuacjach, kiedy trzeba szybko i skutecznie zareagować. Możesz z niego skorzystać bez logowania się. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację na swoim telefonie.

google_news