Wirujące spódnice i warkocze, uśmiechnięte twarze, starsza kobieta w stroju regionalnym zajadająca przed występem gofra – to tylko niektóre z przepięknych zdjęć wykonanych podczas tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Można je obecnie oglądać w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej na wystawie będącej pokłosiem Konkursu fotograficznego 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Góralskie opowieści”. – To przepiękne zdjęcia wykonane na ośmiu estradach 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej: pięciu dużych w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim oraz trzech małych towarzyszących: w Ujsołach, Istebnej i Jabłonkowie – mówi Aneta Legierska-Bujok, pełniąca obowiązki dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury. – Trzy lata temu Szymon Karpiński z ROK-u, który zna się na fotografii, zainicjował zorganizowanie konkursu fotograficznego dla publiczności TKB i w tym roku mamy już trzecią edycję.
W konkursie wzięło udział 31 osób, w tym 25 dorosłych i 6 niepełnoletnich. Zgłosili oni w sumie 166 prac. – W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę uczestniczących w konkursie osób oraz zgłoszonych fotografii – komentuje Szymon Karpiński. – Wynika to z tego, że każdy z uczestników mógł przesłać aż po trzy fotografie w każdej z czterech kategorii tematycznych. Kategorie dotyczyły sceny, widowni, miejscowości oraz przestrzeni wokół TKB. Wyodrębniliśmy również dwie kategorie wiekowe: młodzież i osoby dorosłe. Na wystawie można podziwiać wszystkie prace laureatów konkursu, a oprócz nich zaprezentowaliśmy również komentarze jurorów.
W konkursowym jury zasiedli: Inez Baturo – fotografka, organizatorka biennale fotografii światowej FotoArtFestival, Joanna Gruszka – prowadząca Fundację Społeczno-Kulturalną Anthropos, Dominik Imielski – fotograf specjalizujący się w reportażu, pracownik Fundacji Górom oraz Szymon Karpiński z Regionalnego Ośrodka Kultury. – Fotografia sceniczna łączy w sobie dynamikę i ruch z chwilą absolutnego zatrzymania. Jest to sztuka uchwycenia tego, co efemeryczne – momentu, który choć ulotny, jest zarazem pełen znaczenia i emocji – pisze w swoim komentarzu Inez Baturo. – W tegorocznym konkursie mogliśmy obserwować fotografów starających się zatrzymać w kadrach te krótkie chwile, definiujące kulturę ludową: śmiech, skupienie, wzruszenie, energię płynącą z muzyki i tańca. Każde zdjęcie, które miałam okazję oceniać, było próbą dialogu z tą specyficzną formą ekspresji. Niektóre z nich przyciągały uwagę kompozycją, inne grą światła, a jeszcze inne – emocjami, jakie udało się uchwycić autorowi. Jury starało się docenić nie tylko techniczną doskonałość, ale także umiejętność opowiedzenia historii, zanurzenia odbiorcy w atmosferze występu, który – choć wykracza poza ramy zdjęcia – pozostaje w pamięci.
Laureatami konkursu zostali: Adam Krajewski, Andrzej Oleszko, Dariusz Szkółka, Dominika Wojtyła, Grażyna Szalbot, Hubert Bury, Izabela Pleśniak, Jakub Kwiatkowski, Kamila Szymonowicz, Łukasz Dudkowiak, Marta Bartyzel, Mirosław Różek, Patrycja Busza, Piotr Gancarczyk, Urszula Horeczy oraz Witold Steblik.
Wystawa trwa do 3 stycznia.
Pełniąca obowiązki dyrektora ROK Aneta Legierska-Bujok
Inicjator konkursu i kurator wystawy Szymon Karpiński
Część laureatów wraz z p.o. dyrektora ROK Anetą Legierską-Bujok (z lewej) i inicjatorem konkursu Szymonem Karpińskim (z przodu)