Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielski SOR wstrzymuje przyjęcia? Szpital znalazł się w trudnej sytuacji

Fot. Kuba Jarosz

Jak przekazał portal bielsko.biala.pl w poniedziałek pilnie obradować będzie rada społeczna Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. O niezwłoczne zwołanie posiedzenia poprosiła dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska, bo istnieje realne zagrożenie zawieszenia pracy jedynego SOR działającego w regionie oraz oddziału neurochirurgii.

SOR miałby zostać zawieszony od 1 grudnia do 31 stycznia 2025 roku, w przypadku oddziału neurochirurgii planowane jest wstrzymanie działalności od 1 stycznia do 28 lutego 2025 roku. – W związku z problemem zapewnienia obsady przez lekarzy SOR Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, wystąpiła konieczność złożenia wniosku o czasowe zaprzestanie wykonywania działalności w zakresie SOR – pisze we wniosku do rady społecznej dyrektor Sabina Bigos-Jaworowska.

Dyrektor pisze, że oddziały są przepełnione, a pacjenci czekają na korytarzach. Równocześnie nastąpił wzrost pacjentów, nie tylko przywiezionych przez karetki, ale także szukających pomocy indywidualnie.

SOR działający w Bielsku-Białej, to jedyny taki oddział w regionie, który zabezpiecza mieszkańców miasta oraz powiatu bielskiego i żywieckiego, a nierzadko także osoby z rejonu Pszczyny czy Cieszyna. Rada społeczna będzie opiniować wnioski dyrekcji w poniedziałek.

 

Aktualizacja: Po południu otrzymaliśmy oświadczenie szpitala. Poniżej publikujemy jego treść w całości:

„Standardowo na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego pracuje czterech lekarzy. Dwóch lekarzy tzw. zachowawczych i dwóch specjalistów medycyny ratunkowej lub specjalności zabiegowej. Od pewnego czasu obserwujemy problemy kadrowe. Część lekarzy zatrudnionych w ramach SOR zmniejszyła liczbę godzin pracy, część odeszła, a jeszcze inni rozpoczęli kolejne specjalizacje, zmieniając kierunek swojej działalności. Jeszcze w listopadzie, dzięki współpracy z lekarzami pracującymi na oddziałach szpitalnych naszej placówki, udało nam się zapewnić wymaganą obsadę 4 lekarzy na SOR.

Obecnie, mamy duże problemy z zabezpieczeniem pracy SOR w grudniu br. W grafiku na ten miesiąc brakuje nam blisko 1000 godzin do pokrycia. Duży napływ pacjentów wożonych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego, a także przychodzących indywidualnie powoduje, że nasza placówka jest przepełniona i przeciążona.

W związku z zaistniałą sytuacją staramy się, aby w tym okresie przejściowym zamienić działalność SOR na Izbę Przyjęć. Chcemy stanowczo podkreślić, że po wdrożeniu takiego rozwiązania, pacjenci będą na bieżąco przyjmowani do Szpitala Wojewódzkiego. Takie rozwiązanie pozwoli jednak być może odciążyć naszą placówkę, a Zespoły Ratownictwa Medycznego będą mogły także alokować pacjentów w innych szpitalach.

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego cały czas czyni starania, aby zapewnić prawidłową opiekę nad pacjentami, którzy zgłaszają się do naszej placówki. Dbając jednak o ich bezpieczeństwo i komfort musieliśmy wszcząć wyżej opisane procedury. Nie znaczy to jednak, że jeżeli uda nam się zorganizować pracę SOR, temat będzie bezprzedmiotowy.”

 

google_news