Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kwietne łąki „podbijają” Żywiecczyznę! Upiększają okolice i są pożyteczne! – ZDJĘCIA

Coraz popularniejsze i modniejsze na Żywiecczyźnie stają się kwietne łąki, które składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Osoby zaangażowane w ich tworzenie podkreślają, że przyczyniają się one do przekształcania monotonnego krajobrazu w bardziej zróżnicowane i pożyteczne przestrzenie, wspierające naturalne ekosystemy. Ale głównie idzie tu o ochronę przyrody i zasobów wodnych. W Beskidzie Żywieckim w projekt powstania kwietnych łąk od wielu lat niezwykle aktywnie angażuje się znana w całej Polsce spółka Żywiec-Zdrój, a jej partnerem od niedawna jest Fundacja Górom.

Cel programu „Kwietne Łąki” jest dość prosty i czytelny. To ochrona siedlisk przyrodniczych i zasobów wodnych na wybranych terenach powiatu żywieckiego. Działania polegają między innymi na ścinaniu trawy w określonych miesiącach na obszarach nieleśnych, co pomaga znacznie ograniczyć rozmnażanie się niepożądanych gatunków i stworzyć optymalne warunki powrotu gatunków rodzimych. Regularne pokosy traw oraz utrzymanie areału w kulturze łąkowej redukuje ryzyko erozji gleby oraz sprzyja utrzymaniu stref hydrosanitarnych. Program „Kwietne Łąki” ma również na celu zaangażowanie w działania jak największej liczby mieszkańców. Nie ma chyba bardziej efektywnej formy edukacji ekologicznej niż osobisty udział. Ponadto jest to kompensata za pracę włożoną w utrzymanie łąk, która skutecznie zachęca nowych uczestników i zwiększa zasięg projektu. Firma Żywiec-Zdrój prowadzi projekt „Kwietne Łąki” już od 12 lat. Fundacja Górom w tym projekcie została jej partnerem w styczniu 2023 roku. Wspomniana fundacja to organizacja, która działa lokalnie i jest rozpoznawalna wśród lokalnej społeczności.

Co istotne, w działania tej fundacji wpisana jest ochrona przyrody i zasobów naturalnych. Stąd też podjęła się ona realizacji zabiegów w ramach czynnej ochrony zasobów wodnych oraz dokumentowania tego, jak koszenie łąk i pastwisk pozytywnie wpływa na poprawę próchnicy w górnym profilu glebowym. Projekt prowadzony jest na obszarze trzech gmin: Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka. Dzięki współpracy firmy Żywiec-Zdrój i Fundacji Górom projektem objęto już ponad 60 hektarów na terenie Żywiecczyzny.

– Cel projektu „Kwietne Łąki” to czynna ochrona zasobów wodnych, co polega na wykaszaniu gruntów zlokalizowanych w bliskim otoczeniu ujęć wodnych i zbieraniu powstałej wskutek tych działań zielonej biomasy. Ta skoszona zielona biomasa będzie mogła zostać wykorzystana do karmienia owiec w owczarni prowadzonej przez Fundację Górom. Tu warto też podkreślić, że prowadzona jest stała kontrola obszarów objętych projektem pod kątem całkowitego zaprzestania wykonywania na ich terenie prac rolniczych, hodowlanych i budowlanych – mówią przedstawiciele Fundacji Górom.

Dla potwierdzenia zasadności i skuteczności realizowanych działań w ramach programu „Kwietne Łąki” przyjęto dodatkowy nowy Kluczowy Wskaźnik Efektywności – monitoring próchnicy w górnym profilu glebowym oraz analizę jej wpływu na retencję. Pierwsze badania jakości gleb, przeprowadzone przez badawczą Stację Chemiczno-Rolniczą w Gliwicach, są niezwykle obiecujące i pokazują ogromny potencjał retencyjny i sekwestracyjny(*) tych terenów.

– Firma Żywiec-Zdrój od początku swojego istnienia z ogromną troską i uwagą podchodzi do zagadnień przedstawionych w strategii zrównoważonego rozwoju stawiając sobie ambitne cele w horyzoncie Agendy 2030, czyli przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych strategii rozwoju świata do 2030 roku. Środowisko naturalne, społeczeństwo oraz ład korporacyjny to aspekty, na które firma zwraca szczególną uwagę – przyznają przedstawiciele firmy Żywiec-Zdrój.

Warto podkreślić, że do programu „Kwietne Łąki” przystąpić może każdy mieszkaniec posiadający grunty w gminach: Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka podpisując „Porozumienie o współpracy” na z góry przyjęty okres. W czasie jego trwania osoba, która przystąpi do programu, otrzyma rekompensatę pieniężną za obszar objęty projektem. Co niezwykle istotne uczestnictwo w projekcie „Kwietne Łąki” nie stoi w sprzeczności z udziałem w innych programach dotyczących wykaszania łąk, w tym programów unijnych.

Aby zgłosić się do programu „Kwietne Łąki” należy skontaktować się z koordynatorem terenowym – Katarzyną Czarnotą (tel. 604 187 548, e-mail: [email protected].

Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie internetowej /www.kwietnelaki.gorom.pl/.

(*) – sekwestracja CO2 to proces, podczas którego dwutlenek węgla jest wychwytywany i przechowywany w celu zwiększenia poziomu wiązania węgla w glebie. Wraz ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, rośnie globalne ocieplenie, które ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, zwierzęta czy ludzi. Sekwestracja więc jest pomocna w zmniejszaniu ilości tego gazu w atmosferze, co pozwoli na zminimalizowanie jego wpływu na klimat, a także pozytywnie wpłynie na poprawę jakości gleby.

google_news