Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyn: Białe złoto, czyli porcelanowe skarby. Do końca grudnia można zobaczyć wyjątkową wystawę | ZDJĘCIA

Fot. Michał Cichy

W Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyła się wczoraj prezentacja wydawnictwa pt. „Białe złoto”, czyli katalogu porcelany w zbiorach tej placówki.

Katalog opracowała Katarzyna Jarmuł – Niemczyk, a zdjęcia wykonał Krystian Firla.

– Możemy wypuścić w świat katalog części naszych zbiorów. To ważny dzień dla muzealników, właściwie ich święto. Żeby poznać zasoby muzeum, tego co jest w jego magazynach, trzeba produkować takie książki. Na ekspozycji jest około 2,5 tysiąca eksponatów, a w magazynach przeszło 100 tysięcy. Katalogi pomagają informować o tym niemal cały świat – powiedziała w czasie spotkania promocyjnego katalogu dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Irena French.

Przy tej samej okazji Irena Adamczyk związana kiedyś z muzeum wyjaśniała wielką rolę katalogów w pracy muzealników, w odnajdywaniu zbiorów i pracy nad nimi.

– Nad katalogiem pracowało kilka, a nieoficjalnie kilkanaście osób. Żeby coś opracować i opublikować często potrzebna jest wiedza i konsultacja z wielu dziedzin, co dotyczy też wyrobów z porcelany – powiedziała Katarzyna Jarmuł – Niemczyk, dziękując jednocześnie osobom, które przyczyniły się do powstania tej książki.

O swojej pracy przy katalogu „Biała złoto” opowiedział również autor fotografii do tego wydawnictwa, Krystian Firla.

W katalogu zostało zaprezentowanych w pełni – z dokumentacją fotograficzną obejmująca również sygnatury wytwórni – blisko pół tysiąca zgromadzonych i zachowanych wyrobów z porcelany, niezależnie od ich pochodzenia, powstałych w okresie od połowy XVIII do połowy XX w. Kolekcja ceramiki była gromadzona od początków istnienia Muzeum Śląska Cieszyńskiego, czyli od 1801 r., a zachowany zbiór w znaczącej mierze obejmuje zarówno naczynia zastaw stołowych, jak i porcelanę typowo dekoracyjną (porcelanę figuralną).

Publikacja jest dostępna w muzeum, można ją również pobrać w formacie pdf ze strony internetowej muzeum. Wydanie katalogu zrealizowane zostało dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzącemu z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Do końca grudnia w omawianym muzeum, w godzinach jego otwarcia, można nieodpłatnie zobaczyć wystawę porcelany, znajdującą się w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Fot. Michał Cichy

google_news