Mijający rok dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie to okres dalszego rozwoju i zmian, które zwiększają możliwości leczenia i podnoszą standardy opieki zdrowotnej. Placówka nie tylko reaguje na zmieniające się potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu cieszyńskiego, ale także wyznacza kierunki rozwoju medycyny w regionie.
Dzięki nowatorskim zabiegom i szerszej ofercie medycznej, a także rozwojowi edukacji i inwestycjom w infrastrukturę szpitalną i specjalistyczny sprzęt medyczny, pomimo obecnych wyzwań w ochronie zdrowia, szpital konsekwentnie podąża ścieżką rozwoju, zawsze stawiając na pierwszym miejscu potrzeby pacjentów.
Przełomowe zabiegi medyczne
Rok 2024 przyniósł realizację pierwszych w historii Szpitala Śląskiego nowatorskich zabiegów. W marcu i kwietniu zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej pod kierownictwem dr. n. med. Michała Dyaczyńskiego rozpoczął wykonywanie operacji resekcji trzustki metodą laparoskopową. Operacja ta jest szansą na powrót do zdrowia dla pacjentów cierpiących na raka trzustki. Operacje trzustki metodą laparoskopową stanowią przełom w leczeniu nowotworów tego narządu. Możliwe jest dokładne usunięcie chorej części tego narządu przy minimalnym uszkodzeniu tkanek. Tego typu zabieg jest mniej obciążający dla organizmu pacjenta, znacząco obniża ryzyko powikłań pooperacyjnych i możliwy jest jednocześnie szybszy powrót do zdrowia chorego. Pomimo wyższej skuteczności, precyzyjności i bezpieczeństwa pacjenta, operacje trzustki metodą laparoskopową są nadal bardzo rzadkie w skali całego kraju. Na południu Polski Szpital Śląski w Cieszynie jest trzecią placówką, po ośrodkach w Krakowie i Katowicach, która realizuje tego typu operacje.
Równie przełomowy był pierwszy w historii szpitala zabieg wszczepienia soczewki o wydłużonej ogniskowej podczas operacji zaćmy, przeprowadzony przez zespół Oddziału Okulistycznego pod kierunkiem dr n. med. Agaty Plech. Soczewki o wydłużonej ogniskowej to zaawansowane implanty wewnątrzgałkowe, które zapewniają pacjentom lepsze widzenie na bliskie, średnie i dalekie odległości. Dzięki zaawansowanej technologii soczewki, pacjenci mogą cieszyć się wyraźnym widzeniem na różne odległości bez konieczności noszenia okularów, co znacząco podnosi komfort życia pacjentów.
Rozwój, edukacja i nowoczesność
W ostatnim czasie Szpital Śląski intensywnie rozwija nowoczesne techniki laparoskopowe, które stały się standardem w większości przeprowadzanych operacji od usuwania pęcherzyka żółciowego, przez operacje jelit i żołądka, zabiegi urologiczne, ginekologiczne, a nawet po skomplikowane procedury onkologiczne. Laparoskopia łączy precyzję z wysoką skutecznością, pozwalając na wykonywanie operacji wewnątrz ciała pacjenta przy minimalnym naruszeniu tkanek.
Podczas zabiegu wykonuje się kilka małych nacięć, a przez jedno z nich wprowadza się kamerę wizyjną, która przesyła powiększony obraz na ekran. Pozostałe otwory służą do wprowadzenia specjalistycznych narzędzi, jak np. nóż harmoniczny, który umożliwia wycięcie chorych narządów bez otwierania powłok brzusznych. Na monitorze operator cały czas obserwuje obraz z kamery i przeprowadza operację. Na zakończenie zabiegu, poprzez najdłuższe nacięcie w podbrzuszu, usuwa się wycięte tkanki w tzw. endo-bagu. Dzięki takiej technologii operacja jest precyzyjniejsza i skuteczniejsza, a dla pacjenta mniej obciążająca. Metoda ta redukuje ryzyko powikłań, przyspiesza gojenie się tkanek, a także minimalizuje blizny. Pacjenci odczuwają mniejszy ból, co skraca czas hospitalizacji i przyspiesza powrót do normalnej aktywności.
Nie bez znaczenia pozostają też działania edukacyjne – organizacja XXV edycji Akademii Chirurgii Ręki po raz kolejny przyciągnęła do Szpitala Śląskiego wybitnych specjalistów z całego kraju w dziedzinie chirurgii ręki. Podczas tegorocznej edycji skupiono się na schorzeniach i urazach przedramienia oraz nadgarstka. Inicjatorem Akademii jest prof. Tomasz Mazurek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a organizację tego ważnego wydarzenia od lat wspiera doktor Cezary Linart, Z-ca Ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Intensywne zajęcia teoretyczne i cenne praktyczne ćwiczenia nie tylko podnoszą kwalifikacje uczestników, ale również podkreślają rolę Szpitala Śląskiego jako ważnego ośrodka szkoleniowego w tej dziedzinie w Polsce.
– Rok 2024 był czasem wyzwań i intensywnej pracy, dzięki której nasz szpital mógł jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów. Nowoczesne zabiegi, rozwój technik chirurgicznych oraz inwestycje w infrastrukturę i sprzęt, takie jak m.in. rozpoczęty strategiczny projekt modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy zakup specjalistycznego sprzętu także finansowany ze środków zewnętrznych, to tylko niektóre z naszych osiągnięć. Dziękuję całemu zespołowi za zaangażowanie i profesjonalizm, które pozwalają nam każdego dnia rozwijać standardy opieki medycznej w regionie. Jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą równie pozytywne zmiany – wskazuje Adam Śliż, p.o. Dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo
Ważnym elementem mijającego roku były również inwestycje w infrastrukturę placówki. W latach 2024-2025 placówka realizuje szeroko zakrojony projekt modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) oraz współpracujących z nim pracowni diagnostycznych. Prace już się rozpoczęły. Dzięki inwestycji wartej aż 15 mln zł, w całości finansowanej z Funduszu Medycznego, SOR zostanie powiększony, a także zwiększy się liczba miejsc w strefie obserwacyjnej.
Dodatkowo pracownie diagnostyczne – w tym diagnostyki obrazowej i endoskopii – zostaną zmodernizowane oraz wyposażone w najnowsze aparaty USG, tomograf komputerowy, RTG, gastroskop i kolonoskop. Pacjenci mogą liczyć na większe bezpieczeństwo i szybszą diagnostykę dzięki nowoczesnym urządzeniom do monitorowania, defibrylatorom czy stołom zabiegowym. Dzięki realizacji zadania z Narodowej Strategii Onkologicznej Pracownia Endoskopii wzbogaciła się o sprzęt do diagnostyki i leczenia raka płuca o wartości 780 tys. zł, co poprawi jakość opieki nad pacjentami z chorobami układu oddechowego.
Z kolei Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który aktywnie wspiera transplantologię, pozyskał kardiomonitory i inne urządzenia medyczne w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego. Dzięki tym inwestycjom Szpital Śląski nie tylko podnosi standard opieki, ale także zapewnia pacjentom dostęp do leczenia na najwyższym poziomie.