W niedzielę, 26 stycznia, już po raz trzydziesty trzeci zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W trakcie ogólnopolskiej zbiórki, tym razem na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej, porządku będzie pilnować kilka tysięcy policjantów.
Podczas 33. finału finału WOŚP mundurowi zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy i kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.
Policjanci przypominają, że każdy z wolontariuszy powinien być wyposażony w identyfikator, na którym znajduje się imię i nazwisko, numer wolontariusza (ten sam powinien być widoczny na puszce) oraz zdjęcie wolontariusza, dane sztabu, w którym działa wolontariusz, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka fundacji oraz kod QR.
Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na fotografii powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza. Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
„Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu, a skarbonka powinna być zaplombowana i oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze” – informują służby prasowe Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
Mundurowi dodają, że udział w finale WOŚP jest dobrowolny, a wolontariusze nie kwestują chodząc do mieszkań. Jeśli natomiast zaistnieje podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy skontaktować się z policją lub strażą miejską.
Policjanci proszą również o wszelkie informacje na temat podejrzanych zachowań napotkanych osób, które mogą zagrozić bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Mundurowi przypominają ponadto, że od wielu lat finałom WOŚP towarzyszą internetowe aukcje, licytacje i darowizny. Pamiętajmy więc, że to również może być okazja dla oszustów internetowych, którzy wymyślają coraz to nowe sposoby, by uzyskać dostęp do naszych danych, które później wykorzystują do kradzieży pieniędzy z kont bankowych. „Bądźmy więc czujni i dokładnie weryfikujmy otrzymywane wiadomości” – apelują policjanci.