Nietoperze poszukiwane. Będą je chronić i… pomagać mieszkańcom

Mroczek późny. Fot. RDOŚ Katowice

Jeśli w twojej okolicy nietoperze wybrały na schronienie strychy, stare budynki lub obiekty sakralne, zgłoś ich lokalizację do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Do 28 lutego RDOŚ w Katowicach zbiera informacje o siedliskach nietoperzy na terenie województwa śląskiego. Prowadzona inwentaryzacja umożliwi przygotowanie działań ochronnych tych sympatycznych i pożytecznych ssaków latających. Działania ochronne mają być realizowane na przełomie 2025 i 2026 roku.

Przedsięwzięcie ma na celu ochronę siedlisk nietoperzy i ograniczenie uciążliwości dla właścicieli budynków, w których te rzadkie zwierzęta postanowiły zamieszkać. RDOŚ planuje zabezpieczać miejsca, w których gromadzi się guano (odchody nietoperzy) oraz usuwać nagromadzone guano. W planach jest także naprawa uszkodzeń stropodachów i innych elementów konstrukcji.

– W naszym kraju występuje prawie 30 gatunków nietoperzy i wszystkie objęte są ochroną ścisłą, co oznacza, że nie wolno ich niepokoić, narażać na zranienie lub śmierć – podkreśla Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. – Największym zagrożeniem dla nietoperzy jest utrata siedlisk w związku z działalnością człowieka. Z uwagi na to, że obecność tych nietypowych lokatorów może powodować uciążliwości dla właścicieli i zarządców budynków, związane przede wszystkim z gromadzeniem się nieczystości, zaplanowaliśmy działania mające pogodzić ochronę nietoperzy i potrzeby mieszkańców. Pamiętajmy, że te latające ssaki to przede wszystkim nasi sprzymierzeńcy w walce z owadami, które stanowią ich główne źródło pożywienia.

Nocek duży. Fot. RDOŚ Katowice

Podczas zgłaszania obecności nietoperzy należy przekazać: lokalizację budynku (adres, nr działki lub współrzędne geograficzne), dokumentację fotograficzną budynku, typ zasiedlenia (kolonia rozrodcza/schronienie tymczasowe) i liczbę nietoperzy, występujące problemy (np. konieczność zabezpieczenia przed guanem) oraz dane kontaktowe właściciela lub zarządcy budynku.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected] lub zgłaszać za pośrednictwem gminy.

Szczegóły realizacji działań zostaną określone po oględzinach terenowych i będą zależne od dostępnych środków finansowych.

“Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja”