Gospodarka odpadami, której częścią są wszyscy mieszkańcy, rodzi zawsze długą listę pytań. A co, jeśliby odpowiedź na wszystkie zagadnienia dotyczące odpadów w Bielsku-Białej była szybka, prosta, konkretna i zawsze pod ręką? Te oczekiwania spełnia nowa, bezpłatna aplikacja pn. „WyBBieram Czyste Miasto”, uruchomiona na początku roku przez Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego we współpracy z Zakładem Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej!
W Twoim telefonie
Mieszkańcy, którzy zainstalowali aplikację „WyBBieram Czyste Miasto” nie wyobrażają już sobie innego sposobu na pozyskiwanie informacji o systemie gospodarowania odpadami w Bielsku-Białej. Do tej pory mogli przeglądać strony internetowe Zakładu Gospodarki Odpadami i serwis urzędowy czystemiasto.bielsko-biala.pl, śledzić media społecznościowe, czytać ulotki, artykuły i broszury lub też kontaktować się bezpośrednio z ZGO lub Wydziałem Gospodarki Odpadami. Dziś harmonogram wywozu odpadów oraz niemal wszystkie informacje związane z ich gospodarowaniem znajdą w nowej, bezpłatnej aplikacji.
– Polecamy mieszkańcom tę czytelną, intuicyjną i bogatą w potrzebne informacje na temat gospodarki odpadami komunalnymi w Bielsku-Białej aplikację na urządzenia mobilne. Wspomaga ona mieszkańców poprzez wyszukanie harmonogramu wywozu odpadów, przypomina o ich nadchodzących terminach oraz zawiera szereg informacji, takich jak wyszukiwarka odpadów, zasady segregacji i informacje nt. PSZOK-ów – zachęca do instalacji Wiesław Pasierbek, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej. Aplikacja jest dostępna na systemy operacyjne Android oraz IOS, a instaluje się ją jak wszystkie inne – poprzez Google Play oraz App Store.
Co skrywa „apka”
Aplikacja „WyBBieram Czyste Miasto” składa się z kilku dużych i czytelnych modułów/kafelków. Pozwalają one na łatwą nawigację w gąszczu istotnych informacji.
W aplikacji znajdują się trzy główne ekrany, które zmienia się przesuwając palcem w lewo. Pierwszy, główny ekran, dotyczy spraw związanych z harmonogramem wywozu odpadów oraz zasadami prawidłowej ich segregacji. Pojawia się każdorazowo przypomnienie o najbliższym odbiorze odpadów (dzień i frakcja). Można także włączyć powiadomienia. Dzięki temu nie przegapimy żadnego ważnego terminu!
„Gdzie wyrzucić” – ten z kolei kafelek skrywa wyszukiwarkę odpadów, która pomaga nam prawidłowo segregować. Wystarczy wpisać nazwę, a po chwili pojawi się „kosz”, do którego powinien trafić dany odpad, zaś po rozwinięciu wątku pojawiają się szczegółowe rady i ciekawostki.
„Jak sortować” – w tym module zostały opisane wszystkie frakcje odpadowe. Dowiemy się, co można wrzucać, a czego się nie powinno wyrzucać do danego pojemnika bądź worka. To błyskawiczna i rzeczowa „ściąga”, która szybko rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dzięki niej już nigdy się nie pomylimy!
W zakładce „PSZOK” znajdziemy namiary teleadresowe wraz z godzinami otwarcia oraz rodzajami odpadów, które możemy do nich przywozić, a w sąsiedniej „Kontakt” dane Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz jego Wydziału Gospodarki Odpadami.
Jeśli przewiniemy ekran w lewą stronę, przejdziemy do panelu „Poradnik Mieszkańca”. Tutaj warto zwrócić uwagę na moduł „Oddaj/Wymień Ogłoszenia”. Jest to swego rodzaju tablica ogłoszeń, na której możemy zamieszczać informacje, jakie rzeczy (meble, książki, ubrania, dekoracje itp.) chcemy bezpłatnie oddać, tak aby mogły posłużyć jeszcze innym osobom, skoro my ich już nie potrzebujemy. Co warto zaznaczyć, w tym miejscu od niedawna ukazują się również ogłoszenia, jaki asortyment można znaleźć w Przystaniach Drugiej Szansy, które znajdują się na bielskich PSZOK-ach (Przystań Drugiej Szansy to nowa nazwa dla Punktu Drugiego Życia). Jest to poniekąd forma przybliżenia mieszkańcom idei GOZ (gospodarki o obiegu zamkniętym), gdzie jednym z elementów jest wykorzystywanie i utrzymywanie w obiegu rzeczy z drugiej ręki.
Przewijając kolejny raz ekran w lewą stronę, odsłania się nam trzeci z głównych ekranów, który daje nam dostęp do jeszcze większych informacji i możliwości. Pod kafelkiem z napisem „Mapa” znajdziemy wykaz aptek przyjmujących przeterminowane lekarstwa, mapę prezentującą lokalizację pojemników na zużyty olej czy kontenerów na ZSEiE. W jednej chwili sprawdzimy stan powietrza, ustalimy, co zrobić ze zużytymi bateriami, odszyfrujemy symbole recyklingu czy przejrzymy wszystkie aktualności i komunikaty związane z lokalną gospodarką odpadami. Interesujące są dostępne w aplikacji… gry! To świetna forma edukacji poprzez zabawę.
„Użytkownik PSZOK”
Szczególnie warto zainteresować się zakładką „Użytkownik PSZOK”, znajdująca się na trzeciej odsłonie ekranu głównego. W tym miejscu posiadacze Karty Użytkownika PSZOK – po zeskanowaniu lub wpisaniu jej numeru – uzyskują dostęp do historii swoich wizyt w PSZOK oraz do informacji o dostępnych limitach na niektóre frakcje odpadów.- Nowy elektroniczny system obsługi klientów PSZOK, który został wprowadzony na początku roku służy do ewidencji ilości oddawanych przez właścicieli nieruchomości odpadów. Opiera się na obsłudze czytników QR znajdujących się na wspomnianych kartach. To transparentny system, który umożliwia wyłapanie różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z oddawaniem odpadów – przypomina Katarzyna Olek, specjalista ds. edukacji ekologicznej w ZGO. – Po karty można się zgłosić do Wydziału Gospodarki Odpadami UM, dowolnego PSZOK-u lub do zarządcy bądź spółdzielni. W przypadku, gdy zarządca nieruchomości nie wydaje kart, mieszkaniec powinien zgłosić się do wyżej wymienionych miejsc, wraz z dokumentem potwierdzającym zamieszkanie i uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami w danym lokalu, np. rozliczenie czynszu/faktura w zupełności wystarczy – dodaje. Do systemu można wgrać więcej kart niż jedną, jeśli ma się różne nieruchomości czy też jest się upoważnionym.
– Pamiętajmy, że w przypadku nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej karta wydawana jest na osobę, która złożyła deklarację. Jeżeli więc kartę ma odebrać ktoś inny, to należy mieć upoważnienie do jej odbioru. Jeżeli natomiast z karty ma korzystać inny członek rodziny lub członkowie, to również należy jednorazowo takie upoważnienie złożyć i osoby te zostaną wprowadzone do systemu na stałe. – objaśnia Karolina Miech, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami. Warto również zaznaczyć, że wpisywanie swojego miejsca zamieszkania, po zainstalowaniu aplikacji, dotyczy jedynie harmonogramu wywozu odpadów. Nie jest to powiązane z Kartą Użytkownika PSZOK – ją należy wprowadzić osobno.
Dużo, dużo „Więcej”
Oczywiście przytoczona została jedynie część możliwości, jakie daje aplikacja „WyBBieram Czyste Miasto”. Jest to bowiem obszerny przewodnik po systemie gospodarki odpadami, zarówno w zakresie obowiązujących przepisów, jak i propozycji dobrych praktyk i proekologicznych rozwiązań dla mieszkańców. – Jako że jesteśmy w początkowej fazie wdrażania tego systemu, systematycznie go usprawniamy i jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie. Każdy może zaproponować, w jaki sposób możemy poprawić czy rozwinąć działanie aplikacji. Skorzystają na tym i wszyscy mieszkańcy, i nasze środowisko, bowiem aplikacja na każdym kroku pomaga nam w ekologicznym podejściu do radzenia sobie z odpadami – stwierdza Karolina Miech. Nie ma więc co dłużej zwlekać. To czas, by powiedzieć: „WyBBieram Czyste Miasto”!
Pobierz aplikację na Androida z Google Play.
Pobierz aplikację na IOS z App Store.