Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie coraz częściej wybierane przez osoby szukające ekologicznego i oszczędnego sposobu ogrzewania domów. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje pomp ciepła: powietrzne, gruntowe i wodne. Każda z nich ma swoje specyficzne cechy, zalety i wady. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, takich jak warunki lokalne, budżet czy potrzeby energetyczne. W naszym artykule przyjrzymy się każdemu z nich i podpowiemy, na które najlepiej się zdecydować.
Jakie są rodzaje pomp ciepła oraz ich wady i zalety?
Pompa ciepła to system grzewczy, który pobiera ciepło z otoczenia, a następnie kieruje do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Urządzenie to działa zawsze na tej samej zasadzie, a różnica pomiędzy trzema typami dostępnymi na rynku polega przede wszystkim na źródle ciepła, z którego czerpią. I tak wyróżnia się:
Powietrzne pompy ciepła – wykorzystują energię cieplną zawartą w powietrzu zewnętrznym, nawet przy niskich temperaturach. Pobierają one ciepło z powietrza atmosferycznego, a następnie poddają je procesom termodynamicznym. Do zalet powietrznych pomp ciepła należy zaliczyć przede wszystkim najniższy koszt inwestycji w porównaniu do pozostałych typów systemów, prostotę instalacji, uniwersalność. Wśród wad najczęściej wymieniana jest niższa wydajność w mroźne dni – przy ekstremalnie niskich temperaturach jej efektywność spada, co może wymagać wsparcia dodatkowym źródłem ciepła. Obecnie nowoczesne modele pomp ciepła są jednak coraz wydajniejsze i doskonale radzą sobie z ogrzewaniem nawet przy spadku temperatur do – 25 stopni Celsjusza.
Gruntowe pompy ciepła – czerpią z energii nagromadzonej w gruncie. Wymagają one instalacji kolektorów poziomych lub pionowych, które transportują ciepło z ziemi do systemu grzewczego. Wyróżnia je wysoka wydajność, ponieważ grunt stanowi stabilne źródło ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Niestety, tego typu pompy oznaczają również wysokie koszty instalacji, co wynika z konieczności przeprowadzenia prac ziemnych i montażu kolektorów. Niezbędna jest także odpowiednia powierzchnia gruntu i przestrzeń do montażu kolektora poziomego lub sond pionowych.
Wodne pompy ciepła – pobierają energię cieplną z wód gruntowych. Woda, jako doskonały przewodnik ciepła, zapewnia wysoką efektywność ogrzewania, dlatego jest to rozwiązanie bardzo wydajne. Ciężko jest jednak znaleźć odpowiedniej jakości wody gruntowe do montażu tego typu systemu, a koszt inwestycji jest dość wysoki. Istnieje także ryzyko problemów technicznych, ponieważ woda może zawierać zanieczyszczenia wpływające na pracę systemu.
Którą pompę ciepła wybrać?
Każdy typ pompy ciepła ma swoje mocne i słabe strony. Bardzo ważne jest dopasowanie systemu do warunków lokalnych, budżetu oraz oczekiwań użytkowników. Jeśli szukasz stosunkowo niedrogiego rozwiązania i nie chcesz przeprowadzać prac ziemnych, a Twój dom znajduje się w miejscu o łagodnym klimacie, idealnie sprawdzi się powietrzna pompa ciepła. Z kolei w domach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło i dostępnej przestrzeni na instalację kolektorów dobrym pomysłem będą gruntowe pompy ciepła.
Nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować? Konsultacja z doświadczonym specjalistą z cieszącej się zaufaniem klientów firmy Hymon – https://hymon.pl/, zajmującej się systemami OZE, będzie bardzo dobrym pomysłem. Ekspert pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu, dzięki czemu będziesz cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami przez wiele lat.