Wysiłki samorządów Bielska-Białej oraz Czechowic-Dziedzic na rzecz recyklingu elektrośmieci zostały docenione podczas Kongresu Miast i Biznesu „Zasypani w mieście, firmie, społeczeństwie”.
Oba miasta zostały uhonorowane medalem z recyklingu oraz certyfikatem za udział w Projekcie Elektryczne Śmieci. To jeden z elementów ogólnopolskiej rywalizacji w ramach programu Polska Stolica Recyklingu. Oprócz tego każde z miast otrzymało bon na sadzonki drzew. Każdy wyróżniony samorząd otrzymały tyle sadzonek ile ton elektrośmieci zebrali w ciągu minionego roku mieszkańcy danego miasta. W przypadku Bielska-Białej jest to 106 sadzonek, a Czechowic-Dziedzic 12. Medale i wyróżnienia w przypadku stolicy Podbeskidzia odebrała naczelniczka Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego Karolina Miech, a Czechowic-Dziedzic Iwona Hein z Biura ds. Gospodarki Odpadami w tamtejszym Urzędzie Miejskim.
W programie Polska Stolica Recyklingu wzięło udział blisko 80 samorządów i ponad 180 miejskich instytucji. Jego główną ideą – jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia – jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki elektroodpadów oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym wizytówką są czerwone pojemniki na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W Bielsku-Białej takich pojemników ustawiono 35, a Czechowicach-Dziedzicach 8.
– Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny możemy docenić samorządy zaangażowane w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci. Poza czerwonymi pojemnikami, mieszkańcy miast biorących udział w projekcie mogą korzystać także z darmowych odbiorów dużych elektroodpadów z domów i firm. Patrząc na efekty tych zbiórek, możemy powiedzieć, że świadomość społeczna dotycząca recyklingu elektroodpadów stale rośnie – mówi Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.
– Wynik pokazuje, że mieszkańcy rozumieją znaczenie właściwej segregacji elektroodpadów i ich wpływu na środowisko. Akcja ma ważny wymiar ekologiczny. Elektryczne odpady, takie jak stare baterie czy zużyte żarówki, zawierają substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłych śmietników. Oddzielanie ich od innych odpadów i umieszczanie w osobnym pojemniku zapobiega zanieczyszczeniu gleby i wody. Zebrane w pojemnikach niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, następnie poddawane są procesom recyklingu, a odzyskiwane w tym procesie cenne surowce mogą służyć do produkcji nowych urządzeń. Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to inteligentne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska, zwiększenia bezpieczeństwa i promowania recyklingu – podkreśla Karolina Miech.
Z kolei Iwona Hein wskazuje, że ustawienie czerwonych pojemników jest dużym udogodnieniem dla mieszkańców, bo są dostępne przez całą dobę. Mieszkaniec nie musi wywozić elektrośmieci na PSZOK, tylko korzysta z pojemnika najbliżej miejsca zamieszkania. – Do czerwonych pojemników wrzucamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. smartfony, tostery, suszarki, lokówki, małe radia – elektroodpady do 50 cm – dodaje.
(map)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja