Jak udzielać pierwszej pomocy, co jest najważniejsze przy wzywaniu pogotowia, po czym poznać, że ktoś doznał udaru – o tych i innych kwestiach rozmawiali z bielskimi seniorami ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
Spotkanie edukacyjne odbyło się 8 kwietnia w bielskim Centrum Seniora. Zorganizowane zostało przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach w ramach projektu „Śląskie dla seniora”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Uczestników wydarzenia przywitali Joanna Bojczuk – członek Zarządu Województwa Ślaskiego oraz radni Sejmiku Województwa Śląskiego Rafał Ryplewicz i Marcin Szarek.
Najpierw o „kopertach życia” opowiedział seniorom dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach. „Koperta życia” to karta, na której wypisane są informacje dotyczące jej właściciela, najczęściej osoby starszej – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, co umożliwia służbom medycznym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Podczas prelekcji jeden z ratowników rozdał chętnym seniorom „koperty życia”.
Natomiast podczas przystępnego wykładu przeprowadzonego przez ratowników była mowa między innymi o tym, w jakiej kolejności należy podawać informacje gdy wzywamy karetkę czy o objawach udaru. Seniorzy mogli także przećwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową. – Wiemy, że seniorzy nie zawsze są w stanie sami podjąć resuscytację osoby poszkodowanej, ale jeżeli będą potrafili pokierować akcją ratunkową, wskazać osobę, która im pomoże, będzie więcej możliwości, żeby takiej pomocy udzielić – mówi dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach.
Joanna Bojczuk podkreśla, że udzielanie pierwszej pomocy to niezwykle ważna umiejętność. – Edukacja w tym zakresie to dla Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach bardzo ważny aspekt. Wspólnie z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym szkolimy w tym zakresie naszą kadrę oraz kadrę zarządzającą różnymi instytucjami – zaznacza.
Autorzy reportażu wideo:
Bartosz Augustyniak, Magdalena Nycz