Znany jest tegoroczny program literacki festiwalu Kino na Granicy. W spotkaniach i debatach – Literatury na Granicy udział weźmie ponad czterdziestu znakomitych gości, wśród nich Karin Lednická, twórczyni cieszącego się w Czechach sporą popularnością cyklu „Šikmý kostel” z akcją rozgrywającą się na Śląsku Cieszyńskim.
Celem programu Literatura na Granicy jest przybliżenie – przy okazji wielkiego święta środkowoeuropejskiego kina, jakim jest przegląd Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – literatury Europy Środkowej. Oprócz spotkań autorskich z pisarzami i tłumaczami co roku organizowane są więc debaty na tematy społeczne i polityczne. Program wydarzenia tworzy ceniony tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, Andrzej S. Jagodziński we współpracy z Teresą Drozdą i Anną Maślanką.
Tegorocznym motywem przewodnim Literatury na Granicy jest „Zła pamięć”. Spotkania literackie dotyczyć więc będą wszystkiego, o czym z różnych powodów nie chcemy pamiętać – jako ludzie i społeczeństwa. Mowa będzie o osobistych złych wspomnieniach, ale również traumach przekazywanych z pokolenia na pokolenie czy ciemnych kartach historii narodów Europy Środkowej.
– Interesuje mnie przede wszystkim to, czego pamięć zbiorowa nie chce przyjąć. Losy pokonanych. Ludzi, którzy nie pasowali. Ich głos też powinien być wysłuchany. Wierzę, że opowieści o doświadczonym przez nich bezprawiu muszą być opowiedziane, inaczej będą pracować z naszą zbiorową nieświadomością w sposób, którego nie chcemy – mówi dla Literatury na Granicy Kateřina Tučková, gość tegorocznej edycji.
W programie znalazło się wiele cenionych nazwisk. Wspomniana już autorka bestsellerowych powieści historycznych Kateřina Tučková weźmie udział w dyskusji o osobistej złej pamięci oraz zastanawiać się będzie – u boku pisarzy Pavola Rankova i Petra Stančíka – czy historia ma poczucie humoru.
Karin Lednická, twórczyni bijącego w Czechach rekordy popularności cyklu „Šikmý kostel” z akcją rozgrywającą się na Śląsku Cieszyńskim porozmawia o „bliznach pamięci” w ujęciu non-fiction. Towarzyszyć jej będą dziennikarz i autor cenionego reportażu Dziady i dybuki Jarosław Kurski, węgierska psycholożka i psychoterapeutka Noémi Orvos-Tóth oraz słowacki pisarz i eseista Ján Púček. Uwielbiany zarówno w Czechach, jak i w Polsce pisarz Jaroslav Rudiš dyskutował będzie m.in. z Adamem Michnikiem i Martinem Šimečką o tym, czego w Europie Środkowej nie chcemy pamiętać.
Program uświetnią swoją obecnością także poeci Ryszard Krynicki i Piotr Sommer, ceniony prozaik Krzysztof Varga oraz pisarze młodszego pokolenia literacko oswajający zagadnienia choroby, śmierci oraz relacji rodzinnych – Mateusz Pakuła i Mira Marcinów. Po niełatwe tematy sięgną w swojej twórczości również dwie inne bohaterki tegorocznego literackiego programu Kina na Granicy – znana z głośnej książki Tego pokoju nie da się zjeść Nicol Hochholczerová oraz uwielbiana przez czeskich czytelników i tłumaczona na ponad dwadzieścia języków prozaiczka Alena Mornštajnová.
W programie nie zabraknie również wydarzeń specjalnych. Debata „Co nam zostało z tych lat?” podsumuje 25 lat Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W dyskusji z okazji 100 lat Polskiego PEN Clubu mowa będzie o sile wolnego słowa i o tym, jak w różnych warunkach zachować niezależność. W ramach zamykającej program dyskusji „Dokąd zmierza Europa?” wybitni publicyści porozmawiają zaś o przyszłości Europy.
Tegoroczne spotkania Literatury na Granicy odbywać się będą po obu stronach polsko-czeskiej granicy, w klimatycznej przestrzeni kawiarni Avion, Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej, kameralnej księgarnio-kawiarni Kornel i Przyjaciele oraz sali sesyjnej Ratusza w Cieszynie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.