Wydarzenia Oświęcim

Zmienią się zasady dla odwiedzających Muzeum Auschwitz

Fot. Paweł Szczotka

Od 1 maja zmianie ulegną niektóre zasady wejścia na teren Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dla osób odwiedzających, które nie korzystają z usług przewodnika.

Jak podkreśla Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz, w ostatnim czasie obserwowany jest dynamiczny wzrost liczby odwiedzających to miejsce pamięci. Od maja do września osoby z bezpłatnymi kartami wstępu będą mogły wchodzić do muzeum od godziny 17.00. Dotyczyć to będzie zarówno terenu byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau.

– Bezpłatne karty wstępu dla odwiedzających bez przewodnika, będą dostępne wyłącznie w internecie na oficjalnej stronie visit.auschwitz.org. Nie będą one dostępne na miejscu w muzeum. Ich rezerwacja będzie możliwa od 90 do 7 dni przed planowanym terminem wizyty. W punkcie obsługi odwiedzających będą dostępne wyłącznie karty wstępu na zwiedzanie z przewodnikiem dla osób indywidualnych na dany dzień. Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że odwiedzający bez jakiejkolwiek rezerwacji byli przywożeni do muzeum przez różne firmy „w ciemno”, za wysoką opłatą, która wielokrotnie przekraczała koszt samodzielnego dojazdu pociągiem czy autobusem. Osoby te w grupach nawet kilkudziesięcioosobowych były dołączane do kolejki po darmowe karty wstępu. De facto możemy mówić co najmniej o wprowadzaniu ludzi w błąd. Co więcej, w sytuacji wyczerpania się kart wstępu firmy te za brak możliwości wejścia winę zrzucały na muzeum, co skutkowało licznymi pretensjami ze strony odwiedzających kierowanymi bezpośrednio do nas – tłumaczy Bartosz Bartyzel.

– W pierwszych czterech miesiącach tego roku frekwencja zbliża się, a czasami nawet przekracza tę z analogicznego okresu rekordowego roku 2019. Wprowadzane zmiany służą przede wszystkim zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa osób wchodzących do Muzeum i zwiedzających historyczny teren – zaznacza Andrzej Kacorzyk, wicedyrektor Muzeum Auschwitz, który odpowiedzialny jest za obsługę odwiedzających.

Kolejna zmiana dotyczy grup zorganizowanych. Po dokonaniu rezerwacji nie będzie możliwości zwiększenia liczby osób zwiedzających w danej grupie.

– Muzeum nie współpracuje w kwestii rezerwacji z żadnymi zewnętrznymi podmiotami i w związku z tym nie ponosi odpowiedzialności za anulowane rezerwacje dokonywane na innych stronach. Zdarzają się bowiem firmy, które winą za odwołanie zwiedzania obarczają muzeum, podczas gdy same nie otrzymały potwierdzenia wniosku o rezerwację – podkreśla Andrzej Kacorzyk.

google_news