Cieszyn Kultura i rozrywka

Nagroda Publiczności LUX – seanse najlepszych filmów europejskich podczas majówki

fot. mat. pras. KNG

W programie 27. Przeglądu Kino na Granicy znalazło się 5 filmów nominowanych do tegorocznej Nagrody Publiczności LUX, współorganizowanej przez Parlament Europejski. Wstęp na pokazy jest wolny.

Nagroda Publiczności LUX organizowana jest przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową, we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinema. Parlament ustanowił Nagrodę w 2007 roku, aby pomóc w dystrybucji unijnych filmów na wysokim poziomie artystycznym, odzwierciedlających różnorodność kulturową w Europie i poza nią, poruszających kwestie ważne dla wszystkich, takie jak godność ludzka, równość, niedyskryminacja, włączenie społeczne, tolerancja, sprawiedliwość i solidarność.

LUX cieszy się dużą popularnością wśród europejskich widzów. W ramach zeszłorocznej edycji nagrody zorganizowano ponad 700 pokazów filmów zakwalifikowanych do konkursu. W debatach wokół nich wzięło udział ponad 70 000 widzów.

W tym roku do Nagrody nominowano filmy „Animal”, „Dahomey”, „Flow” „Przechwycone” i „Milczenie Julie”. Zaprezentowano je 18 września podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Teraz europejska publiczność może je bezpłatnie obejrzeć na festiwalach. Ma tez możliwość ocenić je na platformie: https://lux-award.europarl.europa.eu/pl

Wszystkie 5 tytułów pokaże tegoroczne Kino na Granicy.

Nominowane filmy

„Animal” (Grecja, Austria, Rumunia, Cypr, Bułgaria)
3 maja godzi. 12:00 COK – Dom Narodowy

Wyreżyserowany przez Sofię Exarchou film śledzi losy Kalii, liderki animatorów i animatorek w kurorcie all-inclusive w Grecji. W miarę upływu lata i narastającej presji związanej z pracą, noce stają się gwałtowne. Jednak przedstawienie musi trwać.

„Dahomey” (Francja, Senegal, Benin)
1 maja godz.10:00 COK – Dom Narodowy

Reżyserka Mati Diop opowiada historię 26 królewskich skarbów Królestwa Dahomeju, które mają zostać zwrócone przez Paryż ich krajowi pochodzenia, czyli dzisiejszej Republice Beninu. Zostały zrabowane wraz z tysiącami innych dzieł sztuki przez francuskie wojska kolonialne w 1892 roku. Zwrot tych skarbów wywołuje jednak ożywione dyskusje wśród studentów lokalnego Uniwersytetu Abomey-Calavi.

„Flow” (Łotwa, Francja, Belgia)
30 kwietnia godz. 12:30 Kino Piast

Reżyser Gints Zilbalodis stworzył animowany film fantasy o życiu podczas końca świata. Kot jest samotnikiem, ale gdy jego dom zostaje zniszczony przez powódź, musi połączyć siły z innymi zwierzętami pomimo dzielących ich różnic. Płynąc przez mistyczne krajobrazy, zwierzęta radzą sobie z wyzwaniami nowej rzeczywistości.

„Przechwycone” (Kanada, Francja, Ukraina)
30 kwietnia godz. 15:00 COK – Dom Narodowy

Wyreżyserowany przez Oksanę Karpovych dokument maluje surowy obraz tego, jak wojna odczłowiecza ludzi. Robi to za pomocą tysięcy przechwyconych rozmów telefonicznych wykonanych przez rosyjskich żołnierzy z pola bitwy w Ukrainie. Głosy żołnierzy odsłaniają złudzenia, utratę rozsądku, wątpliwości, rozczarowanie, zbrodnie wojenne i skutki propagandy.

„Milczenie Julie” (Belgia, Szwecja)
4 maja godz. 10:00 COK – Dom Narodowy

Leonardo Van Dijla wyreżyserował dramat obracający się wokół Julie, gwiazdy elitarnej akademii tenisa. Jej trener zostaje nagle objęty dochodzeniem i zawieszony. Wszyscy zawodnicy klubu zostają zachęceni do wypowiedzenia się, ale Julie postanawia milczeć.

 

Bilety na filmy z cyklu Nagroda Publiczności Lux Prize 2025 są bezpłatne. Wejściówki można pobrać przez system rezerwacji biletów lub odebrać w biurze festiwalowym (w miarę dostępności miejsc).

google_news