Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe, okulary i laserowa korekcja wzroku to najpopularniejsze formy korekcji takich dolegliwości, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Jeżeli chodzi o pierwszy z wymienionych sposobów, odpowiednio dobranymi soczewkami można z powodzeniem wyrównywać nawet spore wady wzroku. Wiele osób zmagających się z zaburzeniami widzenia woli stosować szkła kontaktowe, zamiast nosić tradycyjne okulary.

Wady i zalety soczewek kontaktowych

Soczewki zapewniają odpowiednią ostrość widzenia oraz komfort użytkowania. To świetny wynalazek gwarantujący odpowiednią szerokość pola widzenia oraz wyraźny obraz bez zniekształceń. W przeciwieństwie do klasycznych okularów szkła kontaktowe nie zaparowują przy zmianie temperatury, nie przemieszczają się i nie spadają z nosa, dlatego są często wybierane przez osoby prowadzące aktywny tryb życia. Niektórzy zwracają jednak uwagę na częstsze uczucie suchości oczu podczas noszenia soczewek, zwłaszcza w przypadku długotrwałej pracy przy ekranie. Należy też pamiętać o odpowiedniej higienie szkieł kontaktowych i o ich regularnym zdejmowaniu. Z tego względu wiele osób decyduje się na leczenie krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu za pomocą laserowej korekcji wzroku lub wszczepienia soczewek fakijnych. Te metody niwelują wspomniane problemy i zapewniają wieloletnie dobre widzenie bez żadnych dodatkowych pomocy. Jednak nie wszyscy mogą lub chcą skorzystać z tej metody korekcji krótko- lub dalekowzroczności. Dla osób, które zdecydowały się na soczewki kontaktowe, powstał ten artykuł. Aby w pełni wykorzystać możliwości szkieł kontaktowych i móc cieszyć się wyraźnym widzeniem w każdych okolicznościach, należy podjąć pewne kroki w celu optymalnego dopasowania soczewek. Jak należy dobierać soczewki kontaktowe i co trzeba zrobić, by ustalić, jakie szkła będą odpowiednie dla danej osoby?

Soczewki kontaktowe a wada wzroku

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł kontaktowych. Jedne są przeznaczone do korygowania wad wzroku, inne pozwalają zmieniać naturalny kolor tęczówki oka (są to tzw. soczewki kosmetyczne). Jeszcze inne są klasyfikowane jako produkt leczniczy. W większości przypadków szkła kontaktowe są stosowane jako jedna z metod korygowania takich wad wzroku, jak krótko- i dalekowzroczność (o której możesz poczytać tu: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/dalekowzrocznosc/), astygmatyzm i starczowzroczność. Każda z wymienionych dolegliwości wymaga użycia innej odmiany soczewek. Do wyrównywania krótko- i nadwzroczności służą soczewki sferyczne (o mocach minusowych dla krótkowidzów, o mocach dodatnich dla dalekowidzów), charakteryzujące się prostą budową i mające taką samą grubość na całej swej długości. Dla osób z astygmatyzmem przeznaczone są soczewki toryczne o nierównomiernej grubości i specjalnej konstrukcji zapewniającej utrzymanie soczewki w jej właściwej pozycji. Pacjenci zmagający się ze starczowzrocznością powinni natomiast korzystać z soczewek kontaktowych multifokalnych (progresywnych), pozwalających korygować pogarszanie się wzroku, wynikające z zaburzenia pierwotnego mechanizmu akomodacji oka. Poza wybraniem szkieł kontaktowych pod względem rodzaju i wielkości wady wzroku powinny być one również dobrane dla konkretnego pacjenta i jego gałki ocznej. Z tego względu konieczna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty.

Dobieranie soczewek kontaktowych

Dobieraniem szkieł kontaktowych zajmują się wykwalifikowani optometryści. Są to eksperci w dziedzinie ustalania wad refrakcji oraz dopasowywania metod korekcji optycznej – zarówno soczewek, jak i okularów. Wybieranie szkieł kontaktowych w gabinecie optometrysty obejmuje dokładny wywiad z pacjentem, wykonanie badania refrakcji określającego wadę wzroku, zaproponowanie konkretnego produktu oraz krótkie szkolenie z zakresu użytkowania i pielęgnacji soczewek. Pamiętajmy, że soczewek w żadnym wypadku nie należy dobierać samodzielnie, bez konsultacji z kimś, kto nie jest do tego odpowiednio przeszkolony.

google_news