Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Oświęcim

Nadciąga huragan folkloru! Wkrótce Tydzień Kultury Beskidzkiej

„Nakręć się na folklor!” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznego, 62. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Już wkrótce przez dziewięć dni na ośmiu scenach w regionie królować będą muzyka, taniec, śpiew, a także energia i radość.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarszy i największy festiwal folklorystyczny w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1964 roku w Wiśle i z czasem zaczął się rozrastać. Dziś TKB to pięć dużych estrad: w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także pojedyncze koncerty i wydarzenia odbywające się w Ujsołach, Istebnej i Jabłonkowie na Zaolziu.

W tym roku wielki międzynarodowy festiwal potrwa od 26 lipca do 3 sierpnia. Przed publicznością wystąpi blisko 100 zespołów, czyli około 4000 wykonawców pełnych pasji do rodzimej kultury. W ciągu dziewięciu dni odbędzie się około 60 koncertów, 6 ulicznych korowodów oraz 100 wydarzeń towarzyszących. Zostaną też przeprowadzone dwa prestiżowe konkursy: 34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle z udziałem kilkunastu zespołów folklorystycznych z całego świata oraz 56. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, podczas którego zaprezentuje się 26 wysokiej klasy zespołów oraz ponad 100 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

Autorem plakatu tegorocznej edycji festiwalu oraz motywu przewodniego z drewnianą pozytywką jest znany i ceniony bielski grafik Wiesław Łysakowski, który tworzył plakaty również do poprzednich edycji TKB. – Na nakręcanej pozytywce widnieje tańcząca para, a są to mężczyzna w stroju góralskim i Wenezuelka. Tydzień Kultury Beskidzkiej łączy bowiem ludzi z różnych, nawet odległych krajów i kultur – mówi Aneta Legierska-Bujok, pełniąca obowiązki dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, który jest głównym organizatorem TKB.

34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle potrwają od 30 lipca do 2 sierpnia, a koncert finałowy odbędzie się w sobotę, 2 sierpnia o 18.00 w Amfiteatrze im. St. Hadyny. Z kolei 56. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu zaplanowano na 26-29 lipca i 3 sierpnia. Zwieńczy go koncert laureatów – w niedzielę, 3 sierpnia o 17.00 w amfiteatrze „Pod Grojcem”.

Bardzo lubiane przez publiczność korowody zespołów przejdą ulicami Wisły 26 lipca o 15.00, 2 sierpnia o 11.00 (w ramach MSF), Szczyrku 27 lipca o 15.00, Istebnej 27 lipca o 16.00, Żywca 30 lipca o 11.00 oraz Jabłonkowa 3 sierpnia o 12.00.

W Istebnej na estradzie „Pod Skocznią” 26 i 27 lipca odbędzie się 30. Festyn Istebniański. Ujsoły zapraszają 2 i 3 sierpnia na tradycyjne już Wawrzyńcowe Hudy, a w Lasku Miejskim czeskiego Jabłonkowa od 1 do 3 sierpnia potrwa 78. Gorolski Święto.

– U nas w Beskidach mówi się, że rok trwa „do kultury” i „po kulturze”, więc tego naszego „sylwestra” obchodzimy podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej – podkreśla Aneta Legierska-Bujok. – W Beskidach trwają właśnie przygotowania do tego największego święta folklorystycznego w Polsce i w Europie. Przyjadą do nas między innymi zespoły z Meksyku, Finlandii, Majorki, Cypru Północnego, Portugalii, Czech, Słowacji i Węgier, czekamy również na egzotykę z Japonii, będą także całe Bałkany. No i oczywiście cała nasza piękna Polska, począwszy od licznej grupy górali łuku Karpat, aż po wszystkie regiony kraju. Będą też spotkania ze sztuką ludową podczas targów twórczości ludowej – na każdej ze scen. Do tego kuchnia regionalna, którą turyści bardzo lubią. I oczywiście stroje, muzyka, taniec, śpiew, konkursy kapel na Rynku żywieckim, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle. Oprócz pięciu dużych scen, warte podkreślenia są też wydarzenia na małych scenach: a więc Istebna z jubileuszowym 30. Festynem Istebniańskim, Ujsoły z Wawrzyńcowymi Hudami – piękną tradycją wpisaną na listę dziedzictwa niematerialnego oraz Jabłonków na Zaolziu. Tu szczególnie polecamy przejazd korowodu z wozami alegorycznymi, na których przedstawiane będą różne scenki rodzajowe z życia górali beskidzkich. Rozpocznie się to pięknym przejazdem wodzireja na koniu, z flagą, a klucze do miasta zostaną przekazane organizatorom Gorolskiego Święta.

Oprócz licznych koncertów zespołów i kapel, które będą się odbywać na wszystkich estradach TKB, na uwagę zasługują także koncert „Muzyka świata” 27 lipca o 17.00 w Wiśle, „Dzień Zaolzia na TKB w Wiśle” 28 lipca o 17.00 oraz „Folkowe klimaty” 2 sierpnia o 18.00 w Oświęcimiu. – TKB to nie tylko koncerty, ale także potańcówki, korowody uliczne, wystawy, warsztaty, degustacje kuchni regionalnej, jarmarki i wiele innych wydarzeń – wymienia Sabina Słowiak-Wandzel z biura prasowego TKB.

Również w ramach TKB, w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej już trwa wystawa „Pół wieku Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej 1975-2025”. Prezentowane są na niej archiwalne fotografie, plakaty, wydawnictwa literackie i muzyczne, dokumenty oraz pamiątki z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Wystawę można oglądać do 22 sierpnia.

– Tydzień Kultury Beskidzkiej to czas radości, kolorów i spotkań, często również z przyjaciółmi sprzed roku. Wszyscy czekamy na to święto. Tradycyjnie będzie mnóstwo dobrej zabawy, świetnych zespołów i tradycyjnej muzyki, a przede wszystkim spotkań człowieka z człowiekiem – puentuje Aneta Legierska-Bujok.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia Tygodnia Kultury Beskidzkiej, z wyjątkiem Jabłonkowa, jest bezpłatny.

Szczegółowy program wydarzeń i koncertów dostępny jest TUTAJ

Zdjęcia: Paweł Szczotka

google_news