Od 2014 r. Śląski Związek Gmin i Powiatów współpracuje Kijowskim Oddziałem Obwodowym Związku Miast Ukraińskich. Na przełomie czerwca i lipca delegacja ŚZGiP z gościnnym udziałem wicewojewody śląskiego Adama Zaczkowskiego wyjechała do Ukrainy. W studyjnej wizycie w obwodzie kijowskim wzięła udział Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, a zarazem członek Zarządu Związku.
Nasi samorządowcy przebywali w Ukrainie od 26 czerwca do 3 lipca. W ramach programu odwiedzili m.in. Buczę, Ukrajinkę, Borodziankę, Obuchów czy Iwanków. Delegację z województwa śląskiego interesowało, jak wygląda codzienność samorządów, które funkcjonują w warunkach nieustającego zagrożenia? Jakie procedury wdrażają, by chronić ludność i czego możemy się od nich nauczyć?
„Z merami i przedstawicielami lokalnych władz rozmawiano na temat organizacji ochrony ludności, funkcjonowania instytucji publicznych oraz zarządzania kryzysowego w warunkach wojny. Szczególnym obszarem zainteresowania były rozwiązania praktyczne, w tym organizacja schronów oraz ciągłość pracy szkół i przedszkoli” – informuje Śląski Związek Gmin i Powiatów.
W skład delegacji weszli m.in. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej, Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, Joanna Wons-Kleta, wójt gminy Pawonków, a także Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.
„Podczas wizyty w Kijowie i w obwodzie kijowskim, która zakończyła się tuż przed zmasowanymi bombardowaniami, miałam okazję osobiście doświadczyć atmosfery życia z codziennymi alarmami bombowymi, którą Ukrainki i Ukraińcy doświadczają od ponad trzech lat. Wnioski płynące z doświadczeń Borodzianki, jednego z miast najbardziej dotkniętych zniszczeniami w 2022 roku, pozwolą nam lepiej przygotować nasze miasto, zapewniając bezpieczeństwo jego mieszkańcom” – podsumowała w mediach społecznościowych swą podróż na Wschód Gabriela Staszkiewicz.
O tym, co zobaczyli i czego dowiedzieli się nasi samorządowcy nad Dnieprem, przeczytacie zaś w kolejnym numerze „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.