Stare fotografie z występów scenicznych, stroje i instrumenty ludowe, afisze zapowiadające imprezy, pocztówki, listy, wycinki prasowe. Te i inne rekwizyty prezentowane są na wystawie z okazji 50-lecia Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
Wystawa zatytułowana jest „Pół wieku Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej 1975-2025”. – Chcemy na niej pokazać niesamowitą spuściznę działalności ROK-u, mimo że to, co tu prezentujemy, to jedynie namiastka całej tej historii – mówiła podczas uroczystego wernisażu Aneta Legierska-Bujok, pełniąca obowiązki dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury. Słowa podziękowań kierowała do wszystkich dawnych i obecnych pracowników placówki – za ich trud oraz wkład w historię tego miejsca. Wspominała też tych, którzy odeszli już na zawsze. Podkreślała też znaczenie twórców ludowych. – Ogromne wyrazy wdzięczności i uznania należą się wszystkim tym, którzy tworzą na naszym terenie, często w zaciszu swoich domów i pracowni. Dzięki temu mamy tak piękny, bogaty region, o którym możemy mówić w Polsce, w Europie i na świecie. Z serca przyjmijcie ogromne wyrazy podziękowania za to, że jesteście, że tworzycie i że wszystko idzie do przodu – mówiła. Podczas wernisażu nie brakowało wspomnień i anegdot opowiadanych przez byłych pracowników ROK-u, a także podziękowań, gratulacji i życzeń dla całej załogi placówki.
Pełniąca obowiązki dyrektora ROK-u Aneta Legierska-Bujok
Na wystawie położono nacisk przede wszystkim na dwie największe imprezy organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury – Tydzień Kultury Beskidzkiej i Żywieckie Gody. – Mamy tu chociażby autentyczny strój maciduli, czyli jednej z postaci Dziadów z Milówki. Wszystkie te pamiątki dopełnione są innymi elementami, na przykład malarstwem na szkle czy historycznymi zdjęciami – mówiła Aneta Rybarska z działu edukacji ROK-u.
Na ekspozycji prezentowane są również pamiątki z innych dziedzin działalności ROK-u. – Moim zdaniem najciekawsze są kroniki, które były prowadzone od lat siedemdziesiątych, z ciekawymi zdjęciami, wpisami i historyjkami, również rysowanymi – mówił kierownik działu edukacji ROK-u Dariusz Kocemba. – Pokazujemy też trochę starych afiszy z różnych wydarzeń. Można też zobaczyć koronkę autorstwa Beaty Legierskiej, tegorocznej laureatki Nagrody imienia Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest też sporo wydawnictw, gdyż nasz Ośrodek działa w tej dziedzinie bardzo prężnie, a także kącik PRL-u nawiązujący do lat, kiedy nasza placówka nosiła jeszcze nazwę Wojewódzkiego Domu Kultury. I jest też oczywiście sztuka ludowa.
Aneta Rybarska podkreślała, że pracuje w ROK-u od niedawna i udział w tworzeniu wystawy dał jej doskonałą okazję do poznania klimatu tego miejsca. – Gdy podczas przygotowywania ekspozycji wczytywałam się w historyczne kroniki Ośrodka, poczułam, że dawniej ludzie nie tyle tu pracowali, co właściwie żyli. Spędzali tu sylwestra, spotykali się czy organizowali urodziny – mówiła.
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej został powołany 1 sierpnia 1975 roku, po powstaniu województwa bielskiego, jako Wojewódzki Dom Kultury. WDK prowadził typową działalność środowiskową: wszelkiego rodzaju zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne czy fotograficzne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W 1987 roku samorząd miejski przejął placówki kulturalne na terenie Bielska-Białej – wszystkie znalazły się pod egidą Bielskiego Centrum Kultury. Na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej z 8 sierpnia 1989 roku WDK został przemianowany na Wojewódzki Ośrodek Kultury, który skoncentrował się na popularyzacji folkloru i sztuki nieprofesjonalnej, pomocy merytorycznej ośrodkom kultury, zespołom, twórcom ludowym, nauczycielom czy instruktorom oraz współorganizacji różnych imprez. Reforma administracyjna z 1999 roku nie spowodowała zasadniczych zmian w tych kierunkach działalności – poza zasięgiem terytorialnym, bo decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego, z dniem 4 września 2000 roku Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zmienił nazwę na Regionalny Ośrodek Kultury, stając się samorządową instytucją kultury.
Wystawa „Pół wieku Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej 1975-2025” jest jednocześnie jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Tygodniowi Kultury Beskidzkiej. Można ją oglądać do 22 sierpnia.