Zakup złotych sztabek lub monet bulionowych pozwala ochronić oszczędności przed stratą na wartości i jednocześnie zabezpieczyć się na wypadek wielu niespodziewanych i groźnych zdarzeń. Kupując kruszec, skutecznie ograniczasz ryzyko utraty posiadanego kapitału nawet w przypadku wybuchu wojny, wystąpienia katastrofy naturalnej lub globalnego kryzysu gospodarczego. Dowiedz się zatem, z czego wynika bezpieczeństwo inwestowania w złoto.
Ograniczona podaż złota na rynku
Jednym z powodów, dla których złoto nie traci nagle na wartości, jest jego ograniczona podaż. Ilość dostępnego metalu zależy zarówno od już wydobytych zasobów, jak i od wielkości złóż znajdujących się w różnych częściach świata. Największe rezerwy złota posiadają Australia, Rosja i USA, a w dalszej kolejności RPA, Peru, Indonezja i Chiny. Mimo to kopalnie w tych krajach nie są w stanie znacząco zwiększyć wydobycia, co sprawia, że globalna podaż złota pozostaje od lat na podobnym poziomie. Praktycznie stała i niezmieniająca się od długiego czasu podaż złota sprawia, że jego kurs cechuje się niskim ryzykiem spadków z powodu szybkiego zwiększenia produkcji. W ostatnich latach kurs ceny złota stabilnie wzrasta, gdyż ilość kruszcu na rynku pozostaje bez większych zmian, a samo zapotrzebowanie na metal szlachetny rośnie. Tym samym, zgodnie z podstawowym prawem ekonomii wzrost popytu przy utrzymaniu tej samej podaży skutkuje podniesieniem cen. Dla inwestorów jest to szansa do zarobku bez ponoszenia ryzyka.
Wzrost popytu na złoto w nowoczesnych technologiach
Złoto jest dobrym przewodnikiem i jednocześnie wyjątkowo trwałym metalem, który zapewnia bezawaryjność podzespołów niezbędnych w branży nowych technologii. Kruszec służy między innymi do wytwarzania mikroprocesorów, półprzewodników i różnych złączy do płyt głównych, pamięci i pozostałych elementów komputerów. Dodatkowo używa się go do produkcji telewizorów i sprzętu AGD, a także w branży lotniczej. Z tego względu zapotrzebowanie na złoto rośnie, co przekłada się na wyższy kurs surowca na giełdzie.
Inwestorzy, którzy uważnie obserwują wydarzenia gospodarcze i śledzą nowości ze świata technologii, dobrze wiedzą, że rola złota w produkcji stale rośnie. Kupując je teraz, za kilka lat mogą sprzedać je z zyskiem, gdyż zapotrzebowanie na kruszec wzrasta, a tym samym z dużym prawdopodobieństwem wzrośnie jego kurs na giełdzie w perspektywie długoterminowej. Wzrosty odnotować powinny również fundusze ETF, które oferują swoim klientom stabilne, bezpieczne jednostki ulokowane w złotych sztabkach i podobnych aktywach.
Kruszec odporny na zawirowania na rynku walutowym
Ważną zaletą złota, która decyduje o bezpieczeństwie inwestycyjnym, jest odporność na wahania kursów walut. Kruszec utrzymuje swoją wartość, a niekiedy nawet ją zwiększa, w sytuacji, gdy dochodzi do kryzysu wiążącego się z gwałtownym spadkiem kursu pieniądza. Dotyczy to np. działań zbrojnych, a w szczególności agresji jednego państwa na inne. Wojna powoduje utratę zaufania do lokalnej waluty, przez co pieniądze stają się bezwartościowe. Złoto utrzymuje natomiast swoją wartość, co pozwala wymienić je na stabilną walutę innego kraju. Dzięki temu kruszec pozwala ochronić oszczędności przed konsekwencjami finansowymi wojny.
Co ważne, wartość złota w zapewnianiu bezpieczeństwa finansowego potwierdzają działania podejmowane przez bank centralny. Narodowy Bank Polski zwiększył w ostatnich latach rezerwy kruszca, by utrzymać kurs złotówki na stałym poziomie i zwiększyć jego niezależność od notowań innych walut. Dodatkowo rezerwy w złocie zapewniają bezpieczeństwo budżetu państwa w razie kryzysów, co stanowi dowód na skuteczność podobnych działań podejmowanych przez inwestorów indywidualnych.