Wydarzenia Cieszyn

Ciągle pada. Lokalne potoki w cieszyńskim pokazują swoje niebezpieczne oblicze | FOTO

Fot. Gmina Goleszów

Niż atmosferyczny, przed którym ostrzegał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotarł do powiatu cieszyńskiego. Nad regionem przechodzą burze, a towarzyszące im obfite opady deszczu powodują szybkie wzbieranie poziomu lokalnych potoków. Służby trzymają rękę na pulsie. Są już pierwsze interwencje.

– Pierwsze zgłoszenia dotyczące konieczności zabezpieczenia terenów wzdłuż potoków napłynęły z Cisownicy, Goleszowa, Dzięgielowa oraz Lesznej Górnej. Sytuacja jest dynamiczna i może ulec zmianie, dlatego proszę o zachowanie szczególnej ostrożności, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a także wystąpienia niebezpiecznych skutków intensywnych opadów proszę niezwłocznie kontaktować się z numerem alarmowym 112 – ostrzega Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów.

Na terenie tej gminy przygotowano punkty dystrybucji worków z piaskiem. Znajdują się one przy jednostkach OSP w niemal wszystkich sołectwach – Bażanowicach, Cisownicy, Dzięgielowie, Godziszowie, Kisielowie, Kozakowicach, Puńcowie, Goleszowie, przy Domu Ludowym w Goleszowie Równi oraz przy Transgranicznym Centrum Szkolenia Strażaków w Lesznej Górnej.

– W związku z intensywnymi opadami deszczu na terenie gminy Goleszów gminne służby oraz pracownicy Urzędu Gminy w Goleszowie są w pełnej gotowości. Prowadzimy stały monitoring cieków wodnych, kontynuowane są także prace związane z zabezpieczeniem newralgicznych miejsc na terenie gminy. Pozostajemy także w stałym kontakcie z jednostkami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz z Policją, a także instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w regionie – dodaje Sylwia Cieślar.

Mieszkańców uspokaja burmistrz Skoczowa, Rajmund Dedio (na poniższym zdjęciu). – Wszystkie służby miejskie są w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację pogodową. Podobnie jak podczas wcześniejszych intensywnych zjawisk, jesteśmy przygotowani na szybkie działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na ten moment prognozy dla naszego regionu są optymistyczne, a stany rzek pozostają niskie. Jesteśmy na miejscu i czuwamy – podkreśla burmistrz Skoczowa.

Od godz. 14.00 w Skoczowie prowadzony jest całodobowy dyżur w Straży Miejskiej. – Proszę zachować czujność i śledzić komunikaty, ponieważ sytuacja jest dynamiczna – mówi Rajmund Dedio.

Fot. UM w Skoczowie

Aktualizacja, godz. 20.00, gmina Goleszów.

Wójt gminy Goleszów informuje, że krótkie, ale intensywne opady deszczu, największe szkody wyrządziły w Lesznej Górnej i Cisownicy. Woda spływająca z gór nie mieściła się w korytach lokalnych potoków, wylewając się na drogi oraz – w kilku przypadkach – wdzierając się na prywatne posesje.

– Co najważniejsze, mimo strat materialnych nikt nie ucierpiał. Uszkodzone odcinki dróg są obecnie sprzątane i zabezpieczane, co może powodować utrudnienia w ruchu. Służby gminne i pracownicy Urzędu Gminy w Goleszowie pracują w terenie i są w ciągłej gotowości. Sytuacja meteorologiczna nadal pozostaje niepewna, co oznacza, że opady mogą jeszcze wystąpić na terenie naszej gminy. Proszę zatem o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi Sylwia Cieślar.

W przypadku konieczności dostarczenia worków z piaskiem osobom, które nie są w stanie odebrać ich samodzielnie z sołeckich punktów dystrybucji, można dzwonić na numer 698 378 777. W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a także przy wystąpieniu skutków intensywnych opadów, należy kontaktować się z numerem alarmowym 112.

Poniższe zdjęcia przedstawiają sytuację w gminie Goleszów, zwłaszcza w Lesznej Górnej i Cisownicy.

Fot. UG w Goleszowie

Aktualizacja, godz. 23.30.

Według prognoz meteorologicznych intensywne opady deszczu potrwają jeszcze przez kilka najbliższych godzin. Ze wszystkich gmin powiatu cieszyńskiego płyną do mieszkańców prośby o zachowanie szczególnej ostrożności, śledzenie komunikatów i zabezpieczenie swoich posesji, dobytku, piwnic oraz miejsc szczególnie narażonych na zalanie i podtopienia. W trosce o osoby zamieszkujące najbardziej zagrożone tereny, trwa dystrybucja piasku.

Trudna sytuacja występuje w gminie Goleszów. – Nieustannie zabezpieczamy newralgiczne miejsca, pakujemy worki z piaskiem i dostarczamy je mieszkańcom, którzy zgłaszają zapotrzebowanie, dzwoniąc na specjalnie uruchomioną linię Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego: +48 698 378 777. Zapasy worków z piaskiem są na bieżąco uzupełniane w sołeckich punktach dystrybucji – mówi Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów. Dodaje, że pracownicy Referatu Drogowo-Komunalnego udrażniają zatory tworzone przez gałęzie i drzewa niesione przez wezbrane potoki.

Fot. UG w Goleszowie

– Wszyscy pracownicy Urzędu Gminy w Goleszowie podejmują działania organizacyjne i techniczne, których celem jest zminimalizowanie zagrożenia dla życia, zdrowia i mienia mieszkańców naszej gminy. W tym zakresie ściśle współpracujemy z jednostkami Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych – mówi Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów. – Wszelkie działania podejmowane na terenie własnej posesji proszę wykonywać z zachowaniem zdrowego rozsądku, nie narażając życia ani zdrowia swojego i najbliższych. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a także wystąpienia niebezpiecznych skutków intensywnych opadów należy kontaktować się z numerem alarmowym 112 – podkreśla włodarz gminy Goleszów.

W Skoczowie poziom wody w rzece Bładnica oraz cieku wodnym Pogórzanka utrzymuje się na stałym poziomie. Przez całą noc funkcjonariusze Straży Miejskiej będą nadzorować stan wód na rzekach w newralgicznych miejscach na terenie gminy pod Kaplicówką. W przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia się sytuacji na terenach zagrożonych podtopieniami, strażnicy miejscy za pomocą urządzeń nagłaśniających – megafonów – będą przekazywać komunikaty dla mieszkańców tych terenów.

Fot. Gmina Skoczów

google_news