Sport Cieszyn

69. Rajd Wisły – tradycja i emocje na beskidzkich trasach

Fot. Rajd Wisły

W dniach 24–25 października 2025 roku odbędzie się organizowany przez Automobilklub Śląski 69. Rajd Wisły. Tegoroczna edycja będzie 7 rundą Rajdowych Mistrzostw Południa oraz 1 rundą Rajdowego Pucharu Południa. Głównym partnerem rajdu jest Województwo Śląskie.

Rajd Wisły jest jednym z najstarszych rajdów samochodowych w Polsce. Organizowany od 1951 roku przez Automobilklub Śląski, stanowi integralną część historii polskiego motorsportu. Pierwsza edycja nosiła nazwę „Ogólnopolska Jazda Orientacyjno-Konkursowa” i odbyła się na trasach w okolicach Wisły. Z biegiem lat rajd zyskał na znaczeniu, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskich rajdów samochodowych. W latach 1998–2000 Rajd Wisły był eliminacją Mistrzostw Europy o współczynniku 2, oraz Euro Rally Trophy, a jego trasy były areną zmagań najlepszych kierowców Starego Kontynentu. Wielu z nich, takich jak Janusz Kulig, Krzysztof Hołowczyc, Leszek Kuzaj czy Robert Gryczyński odnosiło tu swoje wielki sukcesy, zapisując się złotymi literami w historii motorsportu.

Rajd Wisły łączy pasję do motorsportu z pokazaniem piękna regionu, zachwycającego trasami Beskidów oraz atrakcjami Wisły i Ustronia. Odcinki specjalne wiją się wśród górskich krajobrazów, gwarantując niezapomniane emocje i widoki. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale także święto lokalnej społeczności i tradycji beskidzkiej. Rajd Wisły jest bowiem najstarszą z imprez organizowanych w Wiśle.
W tegorocznej edycji zawodnicy zmierzą się na trasach 10 odcinków specjalnych, zlokalizowanych w Ustroniu i Wiśle. Ceremonia Startu odbędzie się  24 października 2025 r. godz. 18:00 na Placu Hoffa w Wiśle.

Zamkniecie dróg i utrudnienia w ruchu nastąpią według następującego harmonogramu:
Ustroń – Jaszowiec :
24.10.br w godz. 16:45 – 21:00 całkowite zamknięcie ruchu drogowego
w godz. 10:30 – 15:00 zawodnicy będą odbywać zapoznanie z trasą w normalnym ruchu drogowym.

Kubalonka
25.10.br w godz. 7:00 – 15:15 całkowite zamknięcie ruchu Drogowego, w godz. 10:30 – 12:45 przerwa dla ruchu lokalnego,
W dniu 24.10.2025 w godz. 10:30 – 15:00 odbędzie się zapoznanie zawodników z trasą w normalnym ruchu drogowym.

Jawornik
25.10.br. w godz. 7:30 – 16:30 całkowite zamknięcie ruchu drogowego, w godzinach 13:05 – 13:35 przerwa dla ruchu lokalnego. W dniu 24.10.2025 w godz. 10:30 – 15:00 odbędzie się zapoznanie zawodników z trasą w normalnym ruchu drogowym.

Partecznik
25.10.br. w godzinach 8:00 – 17:00 całkowite zamknięcie ruchu Drogowego, w godz. 13:25 – 13: 50 przerwa dla ruchu lokalnego. W dniu 24.10.2025 w godz. 10:30 – 15:00 odbędzie się zapoznanie zawodników z trasą w normalnym ruchu drogowym.

“Uprzejmie prosimy mieszkańców, przez których posesje przebiega trasa odcinka, o wcześniejsze zaplanowanie wyjazdów i przyjazdów, tak aby uniknąć dróg wyłączonych z ruchu. Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy i dziękujemy za zrozumienie” – głosi komunikat organizatorów.

Mapki trasy znajdują się poniżej:

google_news