Skwer u zbiegu ulic Zdrojowej i Pałacowej w Jaworzu, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, przejdzie w przyszłym roku gruntowną metamorfozę.
Rewitalizacja obejmie kompleksowe uporządkowanie i odnowienie tego fragmentu zieleni. Zaplanowano nową nawierzchnię trawiastą, modernizację alejek, nasadzenia roślin i krzewów oraz montaż małej architektury – ławek i koszy. W centralnym miejscu skweru stanie drewniana altana w stylu zdrojowym, nawiązująca do historycznej budowli, która dawniej znajdowała się w Parku Zdrojowym i stanowiła jego rozpoznawalny element.
Strefa rekreacyjna zostanie wyposażona w rowerki stacjonarne z funkcją ładowania urządzeń mobilnych oraz kamienne stoliki do gier plenerowych. Przewidziano również pielęgnację drzewostanu oraz montaż budek lęgowych, hoteli dla owadów i poidełek dla psów. Zaplanowano także przeniesienie głazu, który dotychczas znajdował się w centralnym punkcie skweru. Zostanie on umieszczony w narożniku działki.
Rewitalizacja uzyskała dofinansowanie z programu „Zielona Przestrzeń 2025” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Gmina Jaworze pozyskała na ten projekt 246 560,80 zł i jest to jedna z najwyższych kwot dofinansowania spośród 36 gmin, które otrzymały środki zewnętrzne.







