Wydarzenia Bielsko-Biała

Nowy skwer w Wapienicy pod nadzorem. Będą częste kontrole

Nawet przez miesiąc mieszkańcy Wapienicy nie mogli nacieszyć się w pełni działającym nowym terenem rekreacyjnym, który padł ofiarą wandali. W związku z tym lokalna społeczność zwróciła uwagę na problemy związane z funkcjonowaniem nowego terenu rekreacyjnego przy ul. Lajkonika. Sprawa stała się przedmiotem interpelacji złożonej przez przewodniczącą i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Bielska-Białej.

Teren został oddany do użytku na początku kwietnia, a już pod koniec miesiąca doszło do pierwszych aktów wandalizmu na nowym obiekcie. Zniszczone zostało jedno z urządzeń rekreacyjnych. Wówczas apelowano o poszanowanie wspólnej przestrzeni i reagowanie na akty dewastacji.

Teraz sprawa stała się przedmiotem interpelacji radnych Doroty Piegzik-Izydorczyk i Konrada Łosia. Głównymi postulatami mieszkańców są zainstalowanie monitoringu na terenie parku i zwiększenie liczby patroli straży miejskiej. To wszystko ze względu na regularne przebywanie w parku „amatorów różnego rodzaju trunków bądź osób dotkniętych bezdomnością”. Pozostałe wnioski dotyczyły m.in. zawieszenia regulaminu użytkowania przestrzeni, montażu koszy na psie odchody czy lepszego skomunikowania parku z pozostałą częścią okolicy.

Jak poinformował zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, straż miejska objęła teren skweru cyklicznymi kontrolami w ramach tzw. karty zadania doraźnego.

– Strażnicy miejscy proszą mieszkańców o zgłaszanie wszelkich niewłaściwych zachowań pod numerem telefonu 986, co ma pomóc w skutecznym eliminowaniu patologicznych działań z przestrzeni publicznej – poinformował zastępca prezydenta.

W odpowiedzi miasta czytamy także, że do SM przekazano już wniosek dotyczący rozbudowy miejskiego monitoringu o nowe punkty obejmujące teren rekreacyjny przy ul. Lajkonika. Miasto rozważy również możliwość wykonania ogrodzenia skweru.

Część postulatów mieszkańców została już spełniona – zamontowano regulamin korzystania z placu zabaw. Urząd nie planuje natomiast montażu dodatkowych koszy na psie odchody. Jak wyjaśniono, zgodnie ze stanowiskiem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego odchody zapakowane w odpowiednie woreczki można wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci, których na terenie skweru nie brakuje.

Miasto zapowiada również analizę możliwości wykonania ścieżki lub chodnika, który poprawiłby dostęp do skweru mieszkańcom osiedla przy ul. Lajkonika i Jaskrowej. Obecnie, zdaniem mieszkańców, dojście do parku wymaga korzystania z będącej w złym stanie ul. Lajkonika.

google_news
Kronika Beskidzka prasa