Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec

Zbierali dla bielskiego hospicjum. Polonia i uczniowie z ponad 50 szkół zebrali rekordowe środki

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Ponad 306 tysięcy złotych, w tym wsparcie zza oceanu – to efekt tegorocznej zbiórki prowadzonej w ramach „Pól Nadziei”. Akcja od dwóch dekad jednoczy lokalną społeczność w pomocy podopiecznym Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Finał odbył się w niedzielę w kościele NMP Królowej Polski.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Jarosław Klimaszewski, starosta Andrzej Płonka, poseł Stanisław Szwed, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i wolontariusze. Najbardziej zaangażowane szkoły otrzymały puchary i dyplomy. Nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Greger. Spotkanie rozpoczął ks. Grzegorz Jabłonka, a ewangelię odczytał kapelan hospicjum ks. Piotr Schora.

Grażyna Chorąży przypomniała, że „Pola Nadziei” są prowadzone od 2004 roku, czyli od początku działalności Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, samorządów i darczyńców udało się nie tylko wybudować, ale również prowadzić hospicjum.

Jak poinformowała, w tegorocznej edycji uczestniczyło 56 szkół z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Żywca oraz innych gmin. Uczniowie i nauczyciele organizowali kiermasze, loterie, przedstawienia, kawiarenki, sprzedaż kalendarzy oraz zbiórki środków higienicznych i opatrunkowych. Zebrano ponad 306 tys. zł.

Podczas spotkania poinformowano także o wsparciu przekazanym przez Polonię skupioną wokół salwatoriańskich parafii w Stanach Zjednoczonych. Alicja Kramarz przywiozła darowiznę – 15,2 tys. dolarów.

Hospicjum dysponuje 28 miejscami dla pacjentów, a od chwili otwarcia we wrześniu 2016 roku objęło opieką ponad 1,5 tys. chorych w hospicjum stacjonarnym oraz ponad 200 osób w domowym. Placówka utrzymuje się głównie dzięki darczyńcom, ponieważ środki z NFZ pokrywają jedynie część kosztów działalności.

google_news
Kronika Beskidzka prasa