– Nie ma głosów sprzeciwu, są co najwyżej głosy wstrzymujące się, co napawa nadzieją, że dostrzegany jest trud zarządu – mówił starosta bielski Andrzej Płonka po otrzymaniu absolutorium dla Zarządu Powiatu w Bielsku-Białej za poprzedni rok.
W powiecie bielskim odbyła się sesja absolutoryjna. Za udzieleniem zarządowi absolutorium zagłosowało 19 radnych, 8 wstrzymało się od głosu, a 2 było nieobecnych.
Wcześniej radni debatowali nad raportem o stanie powiatu za 2025 rok. Następnie przegłosowali uchwałę o zatwierdzeniu raportu oraz zagłosowali za sprawozdaniem z wykonania budżetu za miniony rok.
Choć w budżecie na 2025 rok zakładano deficyt, to po licznych zmianach wprowadzonych w ciągu roku na koniec grudnia odnotowano nadwyżkę w wysokości ponad 28,5 mln zł. Rok zakończył się bez zadłużenia i zobowiązań wymagalnych. Dochody powiatu wyniosły 278,1 mln zł, natomiast wydatki – 249,4 mln zł.
Jak podkreślał starosta Andrzej Płonka, najwięcej środków przeznaczono na inwestycje drogowe – 57 mln zł. Z tej kwoty aż 18 mln zł stanowiły środki pozyskane przez pracowników Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej ze źródeł zewnętrznych.
– Blisko 4 mln zł dołożyły do tych zadań nasze gminy. Dziękuję im za współpracę i zrozumienie – mówił samorządowiec.
– W ramach inwestycji i remontów przebudowano drogi wraz z nawierzchnią na długości ok. 4,5 km, odnowiono nawierzchnię na odcinku ok. 8,3 km oraz wybudowano i przebudowano ok. 2,4 km ścieżek rowerowych. Ponadto powstało lub zostało przebudowanych 5 zatok autobusowych, a także kompleksowo doposażono 19 przejść dla pieszych w oświetlenie – mówił A. Płonka.
W 2025 roku inwestowano również w szkoły i placówki oświatowe powiatu oraz jednostki ochrony zdrowia. Wśród najważniejszych przedsięwzięć były uruchomienie pracowni rezonansu magnetycznego oraz zakończenie przebudowy izby przyjęć w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.
Starosta Płonka podkreślał, że wszystkie jednostki medyczne prowadzone przez powiat zakończyły poprzedni rok z dodatnim wynikiem finansowym. Dotyczy to również Bielskiego Pogotowia Ratunkowego oraz Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka.
Zarząd Powiatu w Bielsku-Białej pracuje w składzie: starosta Andrzej Płonka (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota), wicestarosta Bartłomiej Fajfer (Nowa Inicjatywa), członek zarządu Dorota Nikiel (Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota) oraz członek zarządu Sławomir Masny (Koalicja Obywatelska).
Do 7 sierpnia 2025 r. skład Zarządu Powiatu był następujący: starosta Andrzej Płonka, wicestarosta Beata Łukowicz (Koalicja Obywatelska), członek zarządu Dorota Nikiel oraz członek zarządu Bartłomiej Fajfer.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej





