Wydarzenia Cieszyn

Dębowiec: Są szanse na szybsze przywrócenie przeprawy w miejscu zwalonego mostku

Fot. Michał Cichy

Starostwo Powiatowe w Cieszynie poinformowało dziś o planach na znacznie szybsze udostępnienie przeprawy tymczasowej. Mowa jest już nie o miesiącach, a o tygodniach.

Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie ogłosił przetarg na odbudowę mostu nad potokiem Knajka. Zamówienie obejmuje zapewnienie ciągłości ruchu pojazdów i pieszych w formie zainstalowania przeprawy tymczasowej, która umożliwi przywrócenie ruchu na czas przygotowania dokumentacji i rozpoczęcia odbudowy docelowej przeprawy.

Most uległ katastrofie budowlanej 18 czerwca. PZDP zabezpieczył teren, droga została zamknięta, a dla kierowców wyznaczono objazdy. Analizowano różne warianty przywrócenia przeprawy. W końcu podjęto decyzję o odbudowie.

– Rozumiem zniecierpliwienie mieszkańców. Objazdy oznaczają dla nich dodatkowy czas i codzienne trudności. Szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli możliwie szybko przywrócić przejazd, a jednocześnie nie opóźni budowy docelowego mostu. Dziś takie rozwiązanie mamy: wykonawca najpierw zbuduje przeprawę tymczasową, a równolegle będzie projektował nowy most – mówi Janina Żagan, Starosta Cieszyńska.

Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy most tymczasowy ma powstać w ciągu ośmiu tygodni. Będzie służył mieszkańcom przez cały czas projektowania przed rozpoczęciem budowy docelowej przeprawy.

Oferty w postępowaniu można składać do 8 września 2026 roku. Następnie zostaną ocenione i rozpocznie się procedura wyboru wykonawcy.

google_news
Kronika Beskidzka prasa