Wydarzenia Cieszyn

Brenna mekką rowerzystów?

Brenna już dzisiaj ma sporo do zaoferowania miłośnikom jazdy na dwóch kółkach. A w przyszłości tych atrakcji może być tak wiele, że ta podgórska miejscowość będzie aspirować do miana rowerowej mekki!

Niedawno w Brennej, w sąsiedztwie szkoły przy ulicy Góreckiej, oddano do użytku pumptrack, czyli rowerowy tor składający się z muld oraz band na zakrętach. Inwestycja kosztowała około 145 tysięcy zł i została wykonana w ramach transgranicznego projektu realizowanego przez Brenną wspólnie z czeską gminą Bystrzyca. Pumptrack służy nie tylko uczniom sąsiedniej szkoły, ale wszystkim chętnym – zarówno mieszkańcom gminy jak i odwiedzającym ją turystom. – Pumptrack, zwany też rowerowym placem zabaw, przeznaczony jest do zbiorowej rekreacji, a jazda po nim może się odbywać bez pedałowania, dzięki intuicyjnym ruchom, podobnie jak na huśtawce. Stanowi idealne połączenie bezpiecznej zabawy i jazdy na rowerze na każdym poziomie zaawansowania. Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, pasjonatów jak i całych rodzin – informuje samorząd Brennej.

Pumptrack to nie jedyna rowerowa atrakcja gminy Brenna. Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogą tam wybrać się na ciekawą przejażdżkę rowerowymi ścieżkami prowadzącymi nad Brennicą. A w ostatnim czasie oznakowano i nadano formalny kształt aż dziewięciu trasom rowerowym, które dotąd były przez amatorów – głównie górskiego – pedałowania chętnie wykorzystywane, ale w żaden sposób nie były opisane. Teraz mają swój początek i koniec (o czym informują stosowne tablice) oraz są zaznaczone na mapach, które znajdują się w informacji turystycznej w Brennej. Mogą z nich więc korzystać wszyscy cykliści, a nie tylko ci, którzy o możliwości jazdy tymi trasami wiedzieli już wcześniej. Trasy mają różne stopnie trudności, więc coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy jazdy w trudnym terenie, jak i rodziny myślące o wspólnym, spokojnym pedałowaniu. Ambitne plany rowerowe mają również orędownicy utworzenia w rejonie Kotarza Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku. Cyklistom ma tam między innymi służyć kolejka górska, która wraz z rowerami wywiezie ich wysoko ponad Brenną, skąd będą mieć do wyboru różne trasy do zjazdu. W ramach Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku funkcjonować mają również wypożyczalnie i serwisy rowerowe.

Wójt Brennej Jerzy Pilch podejrzewa, że właśnie rowerowe plany KCAW wraz z oznakowanymi niedawno przez gminę dziewięcioma trasami rowerowymi stały się bodźcem do tego, że Brenną zainteresował się Polski Związek Kolarski. Chce on współpracować z Brenną, a współpraca ta ma zaowocować bardzo konkretnym efektem w postaci profesjonalnego toru do jazdy na rowerach BMX. Gmina jest gotowa przeznaczyć na ten cel swój grunt, a pieniądze na inwestycję – około pół miliona zł – zdobyć ma kolarski związek. – Jest więc szansa, że staniemy się krajowym centrum kolarstwa górskiego czy też terenowego. Nie ukrywam, że bardzo nam na tym zależy, bo cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem, więc oferując miłośnikom tego sportu szereg atrakcji, można liczyć na to, że chętnie i licznie będą odwiedzać naszą gminę – mówi Jerzy Pilch.

W połowie października władze Polskiego Związku Kolarskiego odwiedziły Brenną. Wśród gości był między innymi Ryszard Szurkowski, jeden z najwybitniejszych kolarzy szosowych w historii Polski. – Przedstawiciele PZKol nie ukrywali, że widzą możliwości stworzenie w Brennej centrum kolarskiego opartego na odpowiedniej bazie sportowej przeznaczonej do przygotowań kolarzy na największe imprezy rowerowe. Zaznaczyli również, że widzą duże szanse na wybudowanie w Brennej profesjonalnego toru dla BMX, na którym tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku mogłyby się odbyć mistrzostwa świata. Wójt gminy Brenna Jerzy Pilch oraz przedstawiciele projektu Kotarz Arena wyraźnie zaznaczyli – mając na względzie ilość osób jeżdżących na rowerach, których w Polsce jest około 10 mln – że sektor rowerowy jest dziedziną bardzo rozwojową, co bez wątpienia należy wykorzystać i poczynić odpowiednie kroki administracyjne i inwestycyjne w celu nawiązania owocnej współpracy z PZKol, zmierzającej do stworzenia w Brennej największego w Polsce centrum rowerowego” – informuje Urząd Gminy w Brennej.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
4 lat temu

Z tymi ścieżkami rowerowymi, to rzeczywiście byłaby świetna sprawa gdyby udało się taką dobrą infrastrukturę stworzyć. Turystyka rowerowa to jedna z najprzyjemniejszych form wolnego spędzania czasu.

Paweł
Paweł
4 lat temu

Brenna ma potencjał turystyczny i powinna to wykorzystać. Z turystyki są pieniądze, ale żeby turyści zechcieli przyjechać trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Latem baseny, ścieżki rowerowe itp. a zimą oczywiście narty.

Adaś
Adaś
5 lat temu

Tak naprawdę, to świetnie będzie jak zostanie zrealizowany projekt budowy Centrum Aktywnego Wypoczynku, który zakłada ok 50 km tras rowerowych. To dopiero będzie jazda.