Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Na przekór samotności

Z myślą o osobach rzuconych przez los na życiowe mielizny organizacje pomocowe i charytatywne z Bielska-Białej i okolic oraz Żywiecczyzny organizują spotkania wigilijne.

Bielsko-Biała

W stolicy Podbeskidzia – tradycyjnie, bo po raz 27 – dwie wigilie dla potrzebujących przygotowuje bielskie koło Towarzystwa Pomocy im. świętego brata Alberta. Pierwsza będzie miała miejsce 22 grudnia o 13.00 w jadłodajni na dworcu PKS, drugą zaplanowano dzień później, o 11.00, w stołówce Szkoły Podstawowej nr 37 na osiedlu Karpackim. Piotr Ryszka, prezes koła i jednocześnie miejski radny mówi, że do wigilijnego stołu w jadłodajni PKS zasiądzie około 100 osób, a w szkolnej stołówce około 250. W przypadku pierwszego spotkania będzie to wigilia dla potrzebujących z powiatu bielskiego, dlatego jest organizowana przy udziale władz powiatowych. Jeżeli chodzi o wigilię na osiedlu Karpackim, jest ona przygotowywana z myślą o podopiecznych koła z terenu miasta. Dlatego w jej organizację zaangażowane są władze miasta – z prezydentem Jakiem Krywultem na czele. Uczestnicy obu spotkań podzielą się opłatkiem i zjedzą barszcz, krokiet, rybę i sałatkę. Każdy otrzyma paczkę żywnościową.

W Czechowicach-Dziedzicach szykują się dwa tego rodzaju wydarzenia. Wigilię zaplanowaną na 22 grudnia na 15.00 w Dworku Eureka organizuje Stowarzyszenie „Nowa Inicjatywa”, któremu prezesuje burmistrz miasta Marian Błachut. Jest ono organizowane z myślą o około 300-350 potrzebujących osobach i będzie się odbywało już trzeci rok z rzędu. W programie przewidziano opłatek, tradycyjną wieczerzę i wspólne kolędowanie.

Wigilię dla osób samotnych organizuje także czechowickie koło Towarzystwa Charytatywnego im. ojca Pio. Prezes Florian Grzybek informuje, że odbędzie się ona 23 grudnia o 13.00, w siedzibie koła przy ulicy Mickiewicza 37. Rok rocznie bierze w niej udział około 50 osób. Lista gości ustalana jest na drodze zapisów, które odbywają się pod tym samym adresem. Wieczerzę otworzy modlitwa i dzielenie się opłatkiem. Na stole znajdą się m.in. barszcz z krokietem, ryba i ciasto. Każdy z uczestników otrzyma paczkę o wartości 50 złotych.

Zapisy obowiązują też na wigilię organizowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczyrku. Formalności tej można dokonać w siedzibie MOPS przy ulicy Beskidzkiej 4 (budynek Urzędu Miejskiego). Spotkanie odbędzie się 19 grudnia o 13.00 w Szczyrkowskim Centrum Kultury przy ulicy Beskidzkiej 106 (dawne Kino Beskid).

Gmina Porąbka od wielu lat zaprasza na wigilijne spotkanie osoby starsze, samotne i potrzebujące. Co roku odbywa się ono w innym sołectwie, tym razem będą to Kobiernice. Wigilia dla około 200 osób odbędzie się tam 22 grudnia o 15.00, w Domu Kultury przy ulicy Parkowej 20. Na uczestników czekać będzie opłatek, tradycyjny poczęstunek i wspólne kolędowanie. Miejsce przy stole znajdzie się dla każdego chętnego.

Żywiecczyzna

Wigilia dla samotnych i potrzebujących odbywa się od wielu lat w żywieckim Starym Zamku. Pojawia się na niej około 100-120 osób oraz przedstawiciele władz miejskich i samorządowych. Towarzysza im między innymi burmistrz miasta Antoni Szlagor i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Greń. Tradycją jest też obecność księży z wszystkich parafii w mieście. Uczestnicy są informowani o miejscu i terminie wigilii poprzez ogłoszenia we wspomnianych parafiach oraz na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Miejskim i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Żywieckie spotkanie odbywa się zawsze w Wigilię, nie inaczej jest w tym roku. Początek zaplanowano na 11.00. W programie przewidziano modlitwę, opłatek, tradycyjny, wigilijny poczęstunek i wspólne kolędowanie.

W gminie Lipowa tego rodzaju wigilie nie są organizowane, ale tamtejszy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera osoby starsze i dzieci z ubogich lub wykluczonych rodzin paczkami żywnościowymi. Na ich przygotowanie przeznacza się około 5 tysięcy złotych.

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej w tym roku zaprasza na wigilię do świeżo odremontowanej salki parafialnej. Zaproszenie dotyczy osób starszych, samotnych i chorych. Spotkanie odbędzie się 17 grudnia. Poprzedzi je spowiedź (13.30) i msza święta (14.00). W parafii spodziewają się, że przy wigilijnym stole zasiądzie 80 osób. Z kolei na stole pojawią się tradycyjne, postne potrawy.

Wigilię dla potrzebujących organizuje też Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujsołach. Będzie ona miała miejsce w 20 grudnia o 13.00 w Wiejskim Domu Kultury w Złatnej. Zaproszono na nią około 70 osób.

Podobnie GOPS w gminie Milówka – razem z Zespołem Charytatywnym działającym przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości o tej samej nazwie – od kilku lat organizuje wigilię dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych oraz rodzin, które borykają się z różnymi problemami. Odbyła się ona 15 grudnia o 13.00 w hotelu „Tycjan” w Milówce. Organizatorzy przygotowali ją z myślą o około 100 osobach.

 

 

 

google_news