Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Seniorze, masz do tego prawo!

Osoby w jesieni życia to najbardziej schorowana grupa społeczna. Ich codzienność kręci się wokół wizyt w gabinetach lekarskich, a lista leków, które trzeba przyjmować, jest nieraz bardzo długa. Kiedy senior choruje przewlekle, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż jego potrzeby rosną.

Jak wiadomo, w portfelach polskich emerytów pieniędzy w nadmiarze nie ma, dlatego warto znać swoje prawa i korzystać z pomocy rządowej na ile się da. Wielu chorych tymczasem nawet nie wie, że przysługuje im prawo do dofinansowania z budżetu państwa na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne oraz inne środki pomocnicze, które w znaczący sposób poprawiają jakość życia. A o to przecież najbardziej chodzi.

Taka pomoc należy się z ustawy i szkoda by było, gdyby osoby uprawnione do niej, nie korzystały z takiej możliwości, tym bardziej, że przez całe swoje długie życie co miesiąc płaciły składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Lista jest bardzo długa. Zlecenia na zaopatrzenie w tzw. środki pomocnicze i ortopedyczne, czyli wyroby medyczne, wydają osoby uprawnione wymienione w ustawie o refundacji. Są to lekarze specjaliści oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, popularnie zwani lekarzami rodzinnymi. Przepisy szczegółowo określają limit finansowania poszczególnych przedmiotów ze środków publicznych, wysokość udziału własnego świadczeniobiorcy, kryteria przyznawania, czyli rodzaje schorzeń i dysfunkcji, które kwalifikują pacjenta do uzyskania pomocy, a także okres użytkowania wyrobów medycznych, czyli częstotliwość udzielania pomocy ze strony państwa, oraz limit cen napraw.

Dziś skupimy się na tym, o co możemy poprosić lekarza rodzinnego. Zgodnie z ustawą ma on w zakresie swoich obowiązków wypisanie wniosków na takie wyroby medyczne jak: rurka tracheostomijna z zapasowym wkładem (raz w rok), cewniki jednorazowe do odsysania górnych dróg oddechowych (180 sztuk, raz na miesiąc), zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej (10 sztuk, raz na miesiąc), proteza piersi (raz na dwa lata), peruka (raz na rok), cewniki zewnętrzne (30 sztuk, raz na miesiąc), cewniki urologiczne do 4 sztuk lub w równowartości ich kosztu cewnik silikonowy (raz na miesiąc), cewniki jednorazowe urologiczne do 180 sztuk miesięcznie lub w równowartości ich kosztu jednorazowe hydrofilowe cewniki urologiczne, worki do zbiórki moczu z odpływem (12 sztuk, raz na miesiąc), w przypadku nefrostomii 12 worków do zbiórki moczu lub w równowartości ich nabycia inny sprzęt urologicznych, na przykład cewniki urologiczne czy paski mocujące (raz na miesiąc), worki stomijne samoprzylepne jednorazowego użycia do 90 sztuk w systemie jednoczęściowym lub w równowartości ich kosztu worki i płytki w systemie dwuczęściowym lub inny sprzęt stomijny – zestawy irygacyjne, nocne zbiorniki na mocz, pasty, pudry oraz paski, półpierścienie i pierścienie uszczelniające, produkty do usuwania sprzętu stomijnego lub do ochrony skóry wokół stomii (raz na miesiąc), pieluchomajtki lub pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, podkłady, wkłady anatomiczne (60 sztuk miesięcznie). W tym przypadku kwota dofinansowania jest różna w zależności od podłoża schorzenia, na przykład nowotworowego czy innego wiążącego się z zaburzeniami w trzymaniu moczu bądź stolca. Raz na pięć lat można prosić także lekarza rodzinnego o wypisanie wniosku o dofinansowanie na wózek inwalidzki ręczny. Osoby po amputacji kończyn górnych lub dolnych oraz ich części, a także osoby, które urodziły się z wrodzonymi ich brakami, raz w roku mogą starać się o 12 sztuk pończoch kikutowych lub specjalnych majtek, gdy brak kończyny obejmuje biodro. Raz na dwa lata można otrzymać dofinansowanie na poduszkę przeciwodleżynową pneumatyczną, raz na trzy lata na materac przeciwodleżynowy, z wyłączeniem materacy piankowych, a także różnego rodzaju kule, trójnóg lub czwórnóg inwalidzki, raz na pięć lat – na balkonik lub podpórkę ułatwiającą chodzenie. Niewidomi mogą starać się o laskę raz na pół roku.

Zlecenie podpisane przez lekarza należy potwierdzić w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, na terenie którego ubezpieczony jest zarejestrowany. Zlecenie może być potwierdzone osobiście przez pacjenta, inną osobę w jego imieniu lub drogą pocztową. Po odbiór wyrobu medycznego należy się udać do dowolnego sklepu medycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ.

google_news