Lilie to jedne z najpiękniejszych kwiatów kwitnących w okresie letnim. Bogactwo odmian i kolorów sprawia, że bardzo często są wybierane przez ogrodników. W poniższym tekście przedstawimy Państwu najważniejsze fakty o oprawie tych cudownych kwiatów.
Lilia azjatycka
Lilie azjatyckie są pozbawione zapachu i mają mały kwiatostan. Jednak wielką ich zaletą jest wczesne kwitnienie, odporność na choroby i niskie temperatury. Nie wymagają szczególnych warunków glebowych. Można je sadzić wszędzie i nie troszczyć się zbytnio w okresie wzrostu.
Lilia trąbkowa
Lilia trąbkowa nie da się porównać z żadną rośliną w ogrodzie. Wysoka, majestatyczna z woskowatymi, wonnymi kwiatami, w kolorach czystej bieli, jasnego złota, różu, śliwkowym i brzoskwiniowym, przysporzy blasku każdemu otoczeniu. Jest jednak chimeryczna w uprawie i wymaga dużej troski. Jej cebule trzeba chronić w okresie zimy otulając je liśćmi lub igliwiem.
Lilia orientalna
Lilie należące do tej egzotycznej grupy nie są najłatwiejsze w uprawie. Należy je szczególnie pielęgnować zaczynając od ochrony cebul w zimie, a potem w okresie ich wzrostu i kwitnienia. Ta wspaniała roślina wyróżnia się wśród innych gatunków lilii największym kwiatostanem i szerokimi, pięknie zdobiącymi łodygę liśćmi, a jej mocny zapach unosi się nad całym ogrodem. Niektóre odmiany mogą osiągać wysokość nawet do 1,5m.
Lilie azjatyckie, trąbkowe i orientalne mają naturalne pochodzenie. Natomiast nową grupą lilii powstałą w drodze krzyżówek dokonywanych przez człowieka są mieszańce międzygatunkowe. Do tej grupy obecnie zalicznamy: LA- Longiflorum x azjatyckie hybrydy, LO- Longiflorum x orientalne hybrydy, OT- Orientalne x trąbkowe hybrydy, OA- Orientalne x azjatyckie hybrydy. Są to lilie trudne w uprawie, ale mogą urozmaicić nasz liliowy zakątek odmiennością kształtów i kolorystyką.
Lilie i inne cebulki kwiatowe można kupić pod tym adresem – https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/
Uprawa i pielęgnacja
Miejsce pod uprawę
Niewątpliwie nasz ogród kryje urocze zakątki dla lilii. Pamiętać jednak należy, że powinny być to miejsca bez zastoin wodnych. To podstawowa zasada gwarantująca sukces w ich uprawie. Najlepszym miejscem jest podwyższona grządka bądź przygotowany wzgórek uprawny- z przepuszczalną, luźną ziemią zawierającą próchnicę. Można śmiało zastosować dużą dawkę przefermentowanego kompostu, gdyż lilie to lubią. Dobrze przygotowane miejsce pod uprawę zaoszczędzi nam wysiłków pielęgnacyjnych, a lilie zadomowią się tu na kilka lat.
Sadzenie lilii
Lilie sadzimy wiosną i jesienią. Wiosną sadzimy wcześnie, gdy tylko ziemia nadaje się do tego celu. Kiedy zdecydujemy się sadzić lilie jesienią, musimy pamiętać, że cebula zdąży się jedyne ukorzenić przed nadejściem niskich temperatur w okresie zimy. Im dłużej cebula rośnie przed wystąpieniem mrozów, tym lepiej znosi trudne warunki zimowe. Lilie sadzimy na głębokość trzech wysokości cebul i w odległości przynajmniej 30 cm jedna od drugiej. Następnie przykrywamy cebule ziemią tak, aby powietrze nie miało dostępu do cebul. Natychmiast po sadzeniu cebul powinno się je podlać.
Nawożenie
Lilia wymaga znacznej ilości substancji odżywczych, takich jak: azot, fosfor i potas. Uniwersalną receptą jest zastosowanie pełnego nawożenia wczesną wiosną po wykiełkowaniu roślin w połączeniu z lekkim nawożeniem uzupełniającym w ciągu całego sezonu. Nawóz powinien być rozprowadzony wodą, a następnie rozłożony w pewnej odległości od cebul i liści
Podlewanie
Lilię potrzebują stałej wilgotności. Najlepszą metodą podlewania jest nawilżenie ziemi. Nigdy nie podlewamy wody na kwiat. Ważne jest utrzymywanie wilgotności między jednym podlewaniem a następnym. Chłód i wilgotność w glebie można utrzymać w sposób naturalny, poprzez tworzenie wokół pędów lilii przygruntowej warstwy, złożonej z małych paproci, fiołków lub płytko ukorzenionych roślin skalnych albo poprzez okrywanie ściółką.