Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Doradcy od e-zwolnień w każdym ZUS-ie

Od 2 maja w salach obsługi klientów w ZUS pojawią się doradcy ds. e-ZLA. Będą oni służyć pomocą zarówno lekarzom, jak i pracodawcom oraz pacjentom.

– Wciąż zdarzają nam się pytania od pacjentów dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie do końca są oni pewni, czy one są tak samo honorowane przez ZUS, jak i zakłady pracy, jak te stare zielone druku ZLA. Od 2 maja, bez stresu i kolejek, wszystkie takie sytuacje będzie można skonsultować z doradcą ds. e-ZLA – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Zadaniem doradców będzie informowanie wszystkich grup klientów o korzyściach wynikających z uruchomienia elektronicznych zwolnień lekarskich, wyjaśnienie zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich oraz wyjaśnianie wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych i płatników dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich i informacji zawartych na profilu PUE. Doradca pomoże nawet w założeniu PUE, a lekarzom dodatkowo w pobraniu bezpłatnego certyfikatu ZUS.

Nie tylko lekarze i pacjenci, ale także pracodawcy mogą korzystać z darmowych usług doradców. Konsultant ZUS wyjaśni również, w jaki sposób jego pracodawca dowie się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” i pokaże zasady funkcjonowania zwolnień w sieci. – Żeby w pełni korzystać z udogodnień elektronicznego obiegu zwolnień w sieci, zarówno lekarz, jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS. Pomocny w założeniu takiego profilu będzie doradca ds. e-ZLA – dodaje rzeczniczka.

Elektroniczne zwolnienie to duże ułatwienie dla chorego, który nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. W przypadku dostarczenia zwolnienia po terminie, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostaje obniżony o 25 proc.

System elektronicznych zwolnień jest więc dużym ułatwieniem także dla pracodawców, ale pod warunkiem, że mają założony swój profil na platformie usług elektronicznych ZUS. Na PUE jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane do zakładu pracy. Co ważne, pracodawca, także drogą elektroniczną, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Według ZUS-u, do papierowych zwolnień nie chcą wracać lekarze, którzy poznali zasady wystawiania ich online. Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Jeśli proponowane zmiany w przepisach wejdą w życie, to lekarz będzie mógł upoważnić asystenta medycznego, który wystawi zwolnienie w imieniu i na zlecenie lekarza.

 

google_news