Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Gotowi do drogi?

Drobna usterka samochodu w podróży może zepsuć urlopowy humor i uszczuplić portfel właściciela, zwłaszcza jeśli na wakacyjne wojaże wybrał się za granicę. Gruntowny przegląd każde auto powinno przejść u mechanika przynajmniej raz w roku.

Właściciele nowych, serwisowanych jeszcze w stacjach ASO pojazdów, przeprowadzają je w zależności od daty zakupu pojazdu. Posiadacze aut nieco starszych czynią to zwykle na wiosnę. Jednak przed każdym wyjazdem w dłuższą trasę, w tym na wakacyjną wycieczkę, pewien zakres czynności sprawdzających stan pojazdu każdy kierowca może i powinien przeprowadzić sam.

 

KONTROLA PŁYNÓW

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak: chłodniczy, do spryskiwaczy, hamulcowy, wspomagania kierownicy. Bez trudu powinniśmy sprawdzić, czy konieczna jest ewentualna dolewka. Na zbiorniczkach płynów hamulcowego, chłodniczego i układu wspomagania kierownicy znajdują się oznaczenia: min. i max. Oczywiście poziom płynu powinien znajdować się pomiędzy nimi, najlepiej blisko oznaczenia max. W przypadku płynu do spryskiwaczy, dolewamy go tyle, aż będziemy widzieli lustro cieczy.

CIŚNIENIE W OPONACH

Przy okazji tankowania samochodu na stacji paliw, warto też skontrolować ciśnienie w oponach, również – o czym zdarza się często zapominać – w kole zapasowym. Wartości ciśnień z reguły można znaleźć na naklejce umieszczonej na klapce wlewu paliwa lub słupku drzwiowym, ostatecznie – w instrukcji obsługi auta. Wartość ciśnienia w oponach zaleca się sprawdzać przynajmniej raz na miesiąc. Prawidłowe ciśnienie w kołach jest szczególnie ważne przy dłuższych trasach, kiedy do pokonania mamy nierzadko kilka tysięcy kilometrów, a samochód jest maksymalnie obciążony pasażerami i bagażem. Upewnijmy się, czy ogumienie nie jest zniszczone: niepokój powinny wzbudzić wszelkie bąble i przecięcia. Widoczne na większości opon wskaźniki zużycia powinny być jeszcze niestarte – 1,6 milimetra wysokości bieżnika to niezbędne minimum.

OLEJ SPRAWDZAJ REGULARNIE

Kontrola poziomu oleju silnikowego to jedna z ważniejszych czynności związanych z obsługą samochodu. Poziom oleju sprawdzamy na bagnecie pomiarowym przy zimnym silniku. Samochód powinien wtedy stać na równym podłożu. Jeśli wskazania są blisko wartości minimalnej, trzeba uzupełnić stan oleju do poziomu lekko poniżej wartości maksymalnej. W trasę warto zabrać przynajmniej litr oleju na dolewkę. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza posiadaczy starszych samochodów, które mają zdecydowanie większy apetyt na olej silnikowy oraz niektórych nowych samochodów z turbodoładowaniem i sprężarką, których mocno wysilone jednostki też „biorą” olej. W książce serwisowej znajdziemy wpis z rodzajem, jaki olej znajduje się w silniku. Taką informację mechanicy zazwyczaj zostawiają też zapisaną na kartce, którą zobaczymy po otwarciu maski. W kryzysowej sytuacji – co prawda – możemy dolać inny olej niż ten, którym mamy zalany silnik, jednak odradzamy robienie tego na co dzień. Szkoda silnika, w którym powinien pracować olej zalecany przez producenta. Oleje do samochodu można znaleźć na Autodoc.pl.

WIDOK NA DROGĘ

Pamiętajmy też o „szczególe” jakim są wycieraczki, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Można je łatwo sprawdzić samemu. Należy obejrzeć czy pióra wycieraczek nie są rozdarte lub nie mają innych uszkodzeń, a także zmoczyć szybę i sprawdzić czy jest prawidłowo oczyszczana (nie zostają smugi). Zużyte wycieraczki nie dość, że rozmazują wodę i brud zamiast go usuwać, to przy intensywnym i częstym korzystaniu mogą porysować szybę.

NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ O…

Przed dłuższym wyjazdem każdy z nas zapewne przygotuje listę przedmiotów, których nie możemy zapomnieć. Przed podróżą zagraniczną upewnijmy się czy posiadamy odpowiednie i niewygasające ubezpieczenie. W niektórych krajach wymagana jest „zielona karta”, w innych musimy dokupić dodatkowe gwarancje. Dzięki rozbudowanym pakietom assistance, możemy spokojnie ruszać w drogę.  Należy mieć ze sobą podstawowe wyposażenie auta: trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową, a najlepiej kilka sztuk. Warto zaopatrzyć się również w zestaw narzędzi, z pomocą którego będziemy w stanie usunąć drobną usterkę w naszym pojeździe. Przydatna jest również nawigacja GPS, która w przeciwieństwie do standardowych map nie wymaga postoju. Sprawdźmy również czy apteczka jest w pełni wyposażona. Posiadanie jej w większości europejskich krajów nie jest prawnie wymagane, jednak wobec obowiązku niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym staje się niezbędne. Przed wyjazdem warto też poczytać przepisy dotyczące ruchu drogowego w danym kraju, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze oraz wysokich mandatów.

google_news