Wydarzenia Cieszyn

Tiry jednak zostaną?

Mieszkańcy ulicy Katowickiej w Cieszynie walczą, żeby samochody ciężarowe o masie powyżej 12 ton, przestały jeździć pod ich oknami. Do osiągnięcia celu jeszcze jest daleko, ale sprawa przestała być tylko problemem samych mieszkańców.

Ostatnio odbyło się robocze spotkanie w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin Cieszyn, Hażlach i Strumień oraz Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak się dowiadujemy, wymieniono opinie w kwestii ograniczenia ruchu dużych samochodów ciężarowych na DW938. Żadne decyzje nie zapadły i nie wypracowano porozumienia. Mieszkańcy mogą zapisać na swoim koncie mały sukces, ponieważ na czas remontu blisko dwukilometrowego odcinka ulicy Katowickiej, od końca czerwca tiry kierowane są na węźle w Pawłowicach Ślaskich przez Skoczów i drogę krajową DK 81, a następnie na drogę ekspresową S-52 prowadząca w kierunku południowej granicy. Ruch lokalny odbywa się teraz objazdem przez Brzezówkę i Pogwizdów. Tak to ma wyglądać do zakończenia remontu, którego finał powinien nastąpić we wrześniu lub w październiku.

Podczas spotkania reprezentanci gmin Cieszyn, Hażlach i Strumień postulowali ograniczenie ruchu na drodze wojewódzkiej DW 938. W grę wchodzą dwie koncepcje. Pierwsza to zakaz dla tirów na odcinku od ronda przy „Fukale” w Hażlachu do skrzyżowania z drogą ekspresową S 52 i na drodze powiatowej Hażlach – Brzezówka – Pogwizdów. Zakaz miałby nie dotyczyć ściśle określonej grupy pojazdów firm zaopatrujących pobliskich przedsiębiorców. Druga koncepcja wiązałaby się z zakazem ruchu dla tirów na całym odcinku DW 938. Obie te koncepcje nie zyskały jednak akceptacji ze strony przedstawicieli Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic Śląskich, ponieważ oznaczałoby to wzrost natężenia ruchu na ich drogach.

Na ten moment nie udało się wypracować żadnego konstruktywnego stanowiska. Pojawił się jednak wniosek, iż należy poprawić infrastrukturę wzdłuż drogi wojewódzkiej DW 938. Chodzi o chodniki, oświetlenie, miejsce do usytuowania wagi dla ciężarówek oraz budowę kolejnych rond na Babilonie i w Hażlachu na skrzyżowaniu z ulicami Główną i Sadową.

Jak się dowiadujemy, Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje dalszy remont DW 938 wraz z budową zatok autobusowych, który obejmie odcinek biegnący od granicy administracyjnej Cieszyna do ronda w Hażlachu (przez las Parchów). O tę akurat inwestycję władze gminy Hażlach zabiegały od kilku lat.

google_news