Wydarzenia Żywiec

Rajcza: Jest nowy pawilon

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Dobiegły końca prace przy budowie nowego pawilonu dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rajczy. Władze powiatu żywieckiego odetchnęły z ulgą, bo dzięki temu placówka nie będzie musiała zmniejszyć liczby pacjentów o 40 osób.

SPZOL to jednostka podległa Starostwu Powiatowemu w Żywcu. Przebywa w niej około 140 osób przewlekle chorych. Zakład mieści się w zabytkowym pałacu myśliwskim przy ulicy Ujsolskiej w Rajczy. Wicestarosta Stanisław Kucharczyk mówi, że kilka lat temu nad placówką zebrały się czarne chmury.

Pojawiły się uwagi dotyczące liczby pacjentów w pokojach oraz odległości pomiędzy łóżkami. Okazało się, że placówka, aby spełnić wymagania, musiałaby zlikwidować aż 40 łóżek i tym samym mieć o 40 pacjentów mniej. Nie jest tajemnicą, że lista oczekujących na przyjęcie do rajczańskiego SPZOL jest bardzo długa. Mniej łóżek spowodowałoby nie tylko ogromne wydłużenie kolejki, ale także za-kład otrzymałby mniejszy kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia, a co za tym idzie, groziłoby to nawet zwolnieniem części pracowników! – mówi wicestarosta.

Władze powiatowe wraz z dyrekcją zakładu zadecydowały, że trzeba wybudować nowy pawilon. Budowa właśnie dobiegła końca. Projekt parterowego budynku o powierzchni blisko 1100 m² obejmuje pokoje łóżkowe dla pacjentów, pomieszczenia sanitarne, porządkowe, magazynowe, techniczne, rozdzielnię posiłków ze zmywalnią, pomieszczenia dziennego pobytu pacjentów, pomieszczenia pracy personelu oraz zaplecze socjalne dla personelu. Budynek przystosowany będzie do korzystania przez osoby niepełnosprawne, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich. Koszt inwestycji z wyposażeniem wynosi ponad 3 mln zł.

W nowym pawilonie będzie 50 łóżek. Trafi tu 40 pacjentów z pałacu. Dzięki temu zakład spełni wszystkie wymogi, a w sumie wzbogaci się o dodatkowe 10 łóżek. Nie ukrywamy, że spadł nam kamień z serca. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że to jeszcze nie rozwiązuje całego problemu z miejscami dla osób obłożnie chorych – dodaje Stanisław Kucharczyk.

google_news