Renault Master

Pan Tadeusz i Czerwie

8 listopada w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy odbędzie się niezwykły pokaz. Na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowany zostanie film, który powstał z okazji dziesiątej rocznicy tego wydarzenia. Będzie to pierwsza ekranizacja epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.

Uroczysta, warszawska premiera „Pana Tadeusza” odbyła się 9 listopada 1928 roku. Wzięli w niej udział najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski. W filmie wystąpiła czołówka ówczesnych gwiazd polskiego ekranu: Stanisław Knake-Zawadzki, Helena Sulima, Mariusz Maszyński, Stefan Jaracz (sam Ordyński zagrał oficera armii gen. Dąbrowskiego). Scenarzyści filmu, wybitni pisarze: Andrzej Strug i Ferdynand Goetel, wraz z reżyserem postanowili przenieść na ekran żywe obrazy w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora ilustracji do „Pana Tadeusza”.

Ta pierwsza ekranizacja epopei Adama Mickiewicza jest niema. W Brzeźnicy zostanie zaprezentowana z muzyką graną na żywo przez zespół Czerwie. To niezależna formacja grająca utwory z pogranicza wielu gatunków muzycznych. Jej członkowie określają swoją twórczość jako underground psychofolk cabaret. Grupa zawiązała się spontanicznie w 2000 roku na wiejskim pikniku w Roczynach, a obecnie jest już znana w całym kraju, zwłaszcza z muzyki do filmów niemych, między innymi „Nosferatu – symfonia grozy” Murnaua, „Brzdąc” Chaplina i „Metroplis” Langa.

Początek pokazu filmowego o 13.00.

08/11/2018

Harmonogram

Data:
Czas: