Wydarzenia Sucha Beskidzka

Rośnie platforma widokowa

Fot. UM w Suchej Beskidzkiej

Mioduszyna jest jednym z najlepszych miejsc do podziwiania panoramy Suchej Beskidzkiej, wciśniętej pomiędzy Magurkę i Jasień, a zarazem położonej u ujścia Stryszawki do Skawy. Niedługo warunki ku temu będą jeszcze lepsze. Na Mioduszynie powstaje bowiem platforma widokowa ze schronem turystycznym, a  inwestycja połączona jest z rekonstrukcją stojącego na wzniesieniu krzyża.

Nasze miasto jest pięknie położone w malowniczej kotlinie śródgórskiej. Oprócz walorów przyrodniczych ma bogate dziedzictwo kulturowe i ponad 600-letnią historię. Warto było zadbać o to, aby wspaniałe jego panoramę oraz okolicznych pasm górskich można było podziwiać z możliwie najlepszej perspektywy – mówi suski burmistrz Stanisław Lichosyt. Podkreśla, że pomysł budowy na zboczu Mioduszyny platformy widokowej ze schronem turystycznym zrodził się już kilka lat temu. W 2016 roku miasto wykupiło od prywatnych właścicieli teren potrzebny do wzniesienia budowli, a następnie zleciło wykonanie dokumentacji projektowej. Niedługo potem pojawiła się możliwość pozyskania (za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podbabiogórze”)  dotacji na pokrycie kosztów budowy.  – Roli inwestora podjęło się jedno z działających na terenie miasta stowarzyszeń. Ono też wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie, gdyż mogło pozyskać większą niż gmina dotację. Złożony przy współpracy z samorządem miasta wniosek przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny – mówi burmistrz, nie kryjąc zadowolenia, że LGD przyznało dotację w maksymalnej wysokości i wyniosła ona niemal 200 tys. zł.

Choć budowa platformy widokowej i schronu już się rozpoczęła, a do tego prace prowadzone są w bardzo trudnym, górskim terenie to widać już pierwsze efekty. – Roboty przebiegają sprawnie i jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Całe przedsięwzięcie jest realizowane przy ścisłej współpracy z gminą – mówi gospodarz stolicy powiatu. Platforma ma znajdować się kilka metrów ponad zboczem. Pod nią powstanie schron turystyczny, w którym będzie można ukryć się w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych. Konstrukcja platformy i schronu wykonywana będzie z elementów żelbetowych oraz profili stalowych ocynkowanych i malowanych proszkowo, a nawierzchnia platformy (będzie miała 72 m2) wyłożona zostanie odpornymi na trudne warunki atmosferyczne kompozytowych desek tarasowych. W otoczeniu obiektu będą też schody terenowe oraz siedziska wykonane w części z pozyskanego w trakcie robót kamienia. Z platformy widokowej będzie można obserwować panoramę z suskim zamkiem i kościołem, doliny Skawy i Stryszawki, pasm górskich – Beskidów Żywieckiego, Beskidy Małego i Beskidu Makowskiego (przygotowana zostanie tablica informacyjna z opisem panoramy). Jednorazowo widoki podziwiać będzie mogło maksymalnie 30 osób. Platforma będzie dostępna dla zwiedzających bezpłatnie przez cały rok. – Mamy nadzieję, że z nowej atrakcji turystycznej naszego miasta będzie można korzystać już pod koniec bieżącego roku, choć zapewne wiosną i latem będzie bardziej odpowiedni czas, aby udać się na spacer i podziwiać piękno krajobrazu i podziwiać uroki Suchej Beskidzkiej. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości zostanie tam zmontowana kamera internetowa, z której obraz transmitowany będzie na żywo w Internecie – mówi Stanisław Lichosyt.

Ważnym elementem przedsięwzięcia jest rekonstrukcja drewnianego krzyża, który stroi w odległości zaledwie kilku metrów od powstającej platformy. Obecnie jest on w złym stanie technicznym, a przy tym przysłaniają go drzewa, co sprawia, że nie sposób go dostrzec z dalszej odległości. – Wyryto na nim datę 1963. Prawdopodobnie postawiony był w miejscu jeszcze starszego krzyża, pochodzącego zapewne z okresu przedwojennego. Ten starszy można dostrzec na zdjęciach Suchej z okresu międzywojennego – opowiada burmistrz. Nowy, dziewięciometrowy krzyż wykonany będzie ze stali nierdzewnej i zostanie podświetlony (potrzebny do zasilania oświetlenia prąd wytwarzać będzie zamontowana na platformie widokowej instalacja fotowoltaiczna).

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
5 lat temu

Bardzo dobry pomysł i świetnie, że doszło do jego realizacji. Z tego miejsca rozpościera się fantastyczny widok na Suchą. Już przed wojną było to docelowe miejsce spacerów i spotkań, zapewne będzie tak i teraz, bo to alternatywa dla wartościowego spędzenia wolnego czasu. Kto chce może stamtąd podążać dalej, na Mioduszynę, to już niedaleko, ok. 45 minut spokojnego marszu. Sucha jest pięknie położona, praktycznie każdy górski zakątek jest wart podziwu. To taka mała “Krynica” leżąca pomiędzy wzniesieniami.

Emanuel
Emanuel
5 lat temu

Spoko, długo nie postoi bo ją wiatr przewróci 🙂

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  Emanuel

Jeśli tam ma być schron – nie przewróci. Musi przetrzymać bombardowanie… i wiatru.