Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale

Dopalacze kradną życie!

W święta na terenie powiatu mikołowskiego zmarły trzy osoby – jak podejrzewa policja – po zażyciu dopalaczy. Mundurowi apelują więc do mieszkańców całego województwa, także naszego regionu, by nie eksperymentować z żadnymi podejrzanymi substancjami…

Dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek (tzw. „tatuaży”). Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Co powinno zaniepokoić rodzica? W pierwszej kolejności wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt); złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja; stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia; zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen; próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
nieuzasadnione ataki złości, agresji; wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego; pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.; zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy zaliczane są: bóle głowy, migrena; kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej; agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk; nudności, wymioty, biegunka; zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji; reakcje alergiczne; myśli samobójcze, omamy; napady leku, halucynacje; nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy? 800 060 800 – infolinia głównego inspektora sanitarnego, 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, 800 12 12 12 – dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

google_news