Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Czym żyliśmy w 2018 roku

To był rok pełen wrażeń i minął pod znakiem sporych zmian. Wybory samorządowe, szczególnie w Bielsku-Białej, przyniosły kres starej epoki. Nie brakowało afer, w tym śmieciowych, gospodarczych i sportowych, głośnych spraw kryminalnych, przełomowych zmian w prawie, a nawet ataku terrorystycznego. Dopiero pod koniec roku zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że czekają nas gigantyczne podwyżki w najważniejszych dziedzinach życia, które już zdążyły dobić nawet jeden z najbardziej znanych zakładów. „Beskidzka24” wraz z partnerskim tygodnikiem „Kronika Beskidzka” mogą być dumne z tego, że wiele najważniejszych wiadomości z Bielska-Białej i powiatu bielskiego pojawiających się na czołówkach mediów, to efekt jej własnej wytężonej pracy i dociekań. Żadne inne medium nie potrafi na Podbeskidziu pokazywać mieszkańcom tak wnikliwie tego, co próbuje się przed nimi ukryć. Oto, czym żyliśmy w 2018 roku.

STYCZEŃ

Łowcy bielskich kamienic
Czy łowcy kamienic działali także w Bielsku-Białej? – Wiele wskazuje na to, że tak! – ogłosiliśmy na okładce. Przykładem był wart cztery miliony złotych budynek przy ulicy Cechowej 11, który próbowano przejąć na podstawie wątpliwego testamentu. „Kronika” i „beskidzka24” jako jedyne tropiąca dziką bielską reprywatyzację, przez wiele miesięcy brały na warsztat następne kamienice. Stosunek do tych wydarzeń był jedną ze spraw, o które pytano później kandydatów na prezydenta Bielska-Białej.

Izba (nie)przyjęć
Stolica Podbeskidzia nie schodziła z czołówek mediów. Wszystko z powodu izby przyjęć w bielskim szpitalu, której działalność miała zostać zawieszona od 1 stycznia, bo nie znalazł się lekarz chętny do pracy za 80 złotych na godzinę. Ostatecznie izbę miała zastąpić dział obsługi pacjenta. Dyrektor szpitala za to nowatorskie rozwiązanie spodziewał się medalu. Jednak pomysł DOP-u umarł zanim wszedł w życie.

Przeciął wstęgę i pogadał
4 stycznia prezydent Andrzej Duda odwiedził Podbeskidzie. W Szczyrku zawitał do Centralnego Ośrodka Sportu, aby symbolicznie otworzyć… otwartą już od dawna kolejkę na Skrzyczne. Potem robił sobie zdjęcia z młodymi ludźmi z Uczniowskiego Klubu Sportowego działającego w miejscowej Szkole Podstawowej nr 1. W Buczkowicach spotkał się z nauczycielami i uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Dlaczego zginął Maciek?
22 stycznia w mieszkaniu przy ulicy Prusa w Czechowicach-Dziedzicach odkryto noszące ślady obrażeń ciało Macieja Słatyńskiego, powszechnie lubianego i szanowanego muzyka, nauczyciela i społecznika. Wszyscy podejrzani w tej sprawie są mieszkańcami Czechowic-Dziedzic. To 44-letni Adam L., 23-letni Dominik P. i 44-letni Sylwester Z. Uniknęli zarzutu zabójstwa. O wyroku dla nich zdecyduje Sąd Okręgowy w Katowicach.

Śmierć Macieja Słatyńskiego wywołała ogromny wstrząs. Fot. Z archiwum Jagny Krzanowskiej

LUTY

Szokująca hodowla
Chore szczeniaki leżały na gołym betonie we własnych odchodach. W ciemnym i cuchnącym kącie. Właścicielowi tej tzw. pseudohodowli z Bestwinki odebrano wszystkie dziesięć piesków. Jegomość jest niereformowalny – w 2015 roku robił to samo! Najważniejsze dla niego były duże pieniądze. Dość powiedzieć, że cena szczeniaka buldoga francuskiego waha się od półtora tysiąca do nawet ponad dwóch tysięcy złotych.

Deweloper siedzi, kasa wyparowała
To miał być wymarzony dom dla niej i dorastającej córki. Oszczędzała na to całe życie. Deweloperowi wpłaciła 175 tysięcy złotych. Mijają lata, a czechowiczanka nie ma ani domu, ani swoich pieniędzy. Mimo że wygrała wszystkie sprawy sądowe, do których doprowadziła tylko dzięki swemu uporowi. Wyręczyła przy tym organy ścigania, które niczego złego w działaniach dewelopera nie dostrzegły. Krewni tego samego dewelopera z Czechowic-Dziedzic utrzymują, że mieli od niego dostać 700 tysięcy złotych, gdy ruszy z kopyta budowa szeregowców. Ale budynki przy ulicy Wąskiej już stoją, a pieniędzy nawet nie powąchali…

„Pomocni” strażnicy miejscy
Właścicielowi posesji w Starym Bielsku szczęka opadła, gdy postanowił zrobić porządek z osobami, które podrzucają mu śmieci. Wezwał na pomoc strażników miejskich, a ci… wlepili mu mandat. Przekonują, że jak najbardziej było to zgodne z literą prawa. Po co więc mieli wnikać w szczegóły…

Z wiatrówki do zwierząt
Kęty, Bestwina, Bielsko-Biała – między innymi w tych miejscowościach pojawili się szaleńcy z wiatrówkami w rękach, którzy zabijali psy i koty. Policjanci nie potrafili ich złapać.

Brązowy Hula
Długo kazali czekać kibicom reprezentanci naszego regionu, zresztą jak pozostali kadrowicze, na krążek zdobyty podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Z brązem wrócił szczyrkowianin Stefan Hula, który w drużynowym konkursie na dużej skoczni oddał dwa świetne skoki.

Okrutni uczniowie
Dwie dziewczynki z bielskiej szkoły fatalnie się raniły. Z sytuacją nie potrafiono sobie poradzić w tej placówce, choć – rzecz jasna – dyrekcja i nauczyciele nie mieli sobie nic do zarzucenia. Tymczasem na wszelkich internetowych forach uczniowie, podpisani z imienia i nazwiska, wyśmiewali się z dramatycznego kroku swoich koleżanek, na co szkoła nie reagowała. Przerażające, ale prawdziwe…

Liczyła się tylko kasa. Dla niej mieszkaniec Bestwinki był w stanie zamęczać zwierzęta ze swojej pseudohodowli. Fot. Marek Niemiec

MARZEC

Pusto wszędzie…
W niedzielę 11 marca po raz pierwszy obowiązywał zakaz handlu. Odwiedziliśmy popularne centra handlowe – Tesco, Auchan, Sarni Stok, Gemini Park i Sferę, które w większości świeciły pustkami. Mieszkańcy długo z nowym prawem nie mogli się oswoić.

Karetki bez lekarzy
Coraz mniej lekarzy jeździ w karetkach Bielskiego Pogotowia Ratunkowego – jako pierwsi zauważyliśmy ten fakt. Wszystko zmierza do tego, że za jakiś czas w ogóle ich tam zabraknie. Niektórych ta wizja przeraża, ale dyrektor pogotowia uspokaja mieszkańców. Zapewnia, że załogi pogotowia poradzą sobie w każdej sytuacji, a lekarze w kryzysowych sytuacjach i tak będą pod ręką.

Winnych nie ma
Po dwóch latach zakończyło się postępowanie w sprawie tragicznej śmierci 15-letniego ucznia bielskiego gimnazjum we włoskich Alpach. Dramat rozegrał się 26 lutego 2016 roku w Monte Bondone. Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa. Rodzice dziecka wskazują, że można z tej sprawy wyciągnąć tylko przykre wnioski. Mianowicie, trzeba liczyć się z tym, że dziecko będące teoretycznie pod profesjonalną opieką, wróci do domu w trumnie i nikt nie poniesie za to odpowiedzialności.

Legenda bielskiego targowiska
Upór „Kroniki” i portalu sprawił, że po – bagatela – dwudziestu latach skończyła się bezkarność Ormianina, który na targowisku przy ulicy Lompy w Bielsku-Białej handlował nielegalnymi papierosami i alkoholem. Ten biznes był warty setki tysięcy złotych. Rocznie! Po serii naszych tekstów, służby po kolejnym zatrzymaniu jegomościa na gorącym uczynku doprowadziły do jego deportowania.

Ormianin był bezkarny przez dwie dekady. Fot. Śląska Straż Graniczna

KWIECIEŃ

Czadowe bloki
83 podtrutych, w tym 28 dzieci. Mieszkania w niektórych bielskich blokach zamieniały się w śmiertelne pułapki. Bywało, że mieszkańcy całej klatki, a nawet całego budynku musieli uciekać w kapciach na zewnątrz. Do szpitala trafiały wręcz całe rodziny, ale przede wszystkim dzieci – szczególnie zagrożone skutkami wdychania tlenku węgla. Dopingowaliśmy zarządców budynków do pracy, by kolejny sezon grzewczy był bezpieczniejszy.

Sezon połamańców
Niemal dwa tysiące wypadków naliczono w minionym sezonie zimowym w Beskidach. To o ćwierć tysiąca więcej niż przed rokiem. Co piąte zdarzenie miało miejsce na trasach zmodernizowanego COS-u w Szczyrku. Okazuje się, że wszyscy narciarze chętnie na sam szczyt Skrzycznego wjeżdżają, ale nie wszyscy potrafią potem bezpiecznie zjechać.

Ofiara orzeczników?
Bielszczanin walczy z ZUS-em na wielu frontach, łącznie ze składaniem zawiadomień do prokuratury. „Bohaterami” tych pism są znani lekarze orzecznicy. Mężczyzna skarży się, że na skutek ich decyzji popadł w długi i depresję oraz stracił szansę na odzyskanie zdrowia. Zamierza wykorzystać wszystkie środki prawne, aby walczyć o sprawiedliwość – jako jedyni pisaliśmy o tym karkołomnym przedsięwzięciu Sebastiana Pabisia.

Komenda już hula
28 kwietnia Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Wapiennej 45. Policjanci uwinęli się z przeprowadzką o miesiąc wcześniej niż wstępnie zakładali. Dysponują jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce. W listopadzie zaczęło się wyburzanie ich poprzedniej siedziby przy ulicy Rychlińskiego.

O nowej komendzie bielskiej policji mówi się jako o najnowocześniejszej w Polsce. Fot. Marcin Kałuski

MAJ

Pogłębianie jeziora
Sztuczne jezioro w dolinie Wapienicy będzie głębsze. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę zaopatrzenie miasta w wodę. A zła dla tych, którzy lubią spędzać czas w Dolinie Wapienicy w Bielsku-Białej. Jest ich sporo, bo miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród bielszczan, jak i przyjezdnych. W pogodne dni odwiedzają je tysiące turystów, spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Tymczasem główna, asfaltowa droga prowadząca w głąb doliny, z której korzystają te tłumy, została dla nich zamknięta – opisywaliśmy. Jak się okazało, udało się osiągnąć kompromis, dzięki któremu mieszkańcy mogą bez większych przeszkód odwiedzać ten urokliwy zakątek Beskidu Śląskiego.

Kościół się sypie
Najstarszy czechowicki kościół rozpada się w oczach. Żaden inny w diecezji nie jest w tak złym stanie. Określany jako najważniejszy zabytek Czechowic-Dziedzic wymaga nakładów finansowych przekraczających ponad pół miliona złotych. Parafia szuka źródeł finansowania w wielu miejscach, na szczęście jej prośby nie pozostają bez echa.

Koniec Wójcik Fashion
Marka znana nie tylko w Polsce. 30 lat doświadczenia. Uznanie klientów i branży. Tylko dwóch konkurentów na krajowym rynku. Narzuca się pytanie: jak można było to wszystko zmarnować i zostawić całą załogę Wójcik Fashion SA na lodzie? I zadawaliśmy to niewygodne dla wielu pytanie w cyklu naszych artykułów.

Bielsko-Biała Way
Bielsko-Biała ma swoją ulicę w Chicago. Od 6 maja taką nazwę nosi fragment położonej w północnej części miasta West Belmont Avenue. To ogromne wyróżnienie i wyraz uznania ze strony mieszkańców Chicago dla stolicy Podbeskidzia.

Rowerowa kicha
W tym roku bielszczanie nie pojeżdżą na miejskich rowerach! To już raczej pewne – pisaliśmy. I – niestety – mieliśmy rację. W 2018 roku po miejskich rowerach zostały tylko smutne stacje.

Nastoletnia bohaterka
15-letnia Patrycja Pyka z Wieszcząt nawet nie wiedziała jak zdesperowana nastolatka ma na imię. Jednak gdy ta napisała w Internecie, że chce ze sobą skończyć, zaczęła działać. Dziewczynę spod Wrocławia, która połknęła garść tabletek, uratowano w ostatniej chwili. Wszystko dzięki wrażliwej dziewczynie z jasienickiej szkoły wspomaganej przez szkolną pedagog Monikę Lisiecką.

Mistrzowski Rekord
Rekord świetnym akcentem zakończył rozgrywki Futsal Ekstraklasy i w szampańskich nastrojach mógł odebrać złote medale oraz cieszyć się z obronionego mistrzowskiego tytułu. Hala pod Dębowcem, która dawno nie widziała tylu kibiców, nie mogła narzekać na brak emocji! W ostatnim boju podopieczni Andrzeja Szłapy pokonali wicelidera rozgrywek Gattę Active Zduńska Wola. Później przyszedł czas na radość, autografy, pozowanie do zdjęć i świętowanie, które trwało do białego rana!

RODO
25 maja zaczęło obowiązywać w Polsce unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Zastąpiło istniejące do tej pory krajowe ustawodawstwo regulujące tę kwestię. Nowe prawo w swym zamyśle ma ułatwić przepływ danych osobowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a także ujednolicić zasady przetwarzania danych osobowych na terenie wspólnoty. Miało też w lepszy sposób chronić naszą prywatność. O absurdach, jakie zrodziły nowe przepisy, pisaliśmy przez okrągły rok i pewnie jeszcze długo będziemy.

Patrycja Pyka i Monika Lisiecka. To dzięki nim żyje dziewczyna z drugiego końca Polski. Fot. Marcin Kałuski

CZERWIEC

Lało i zalało
Zalane piwnice, garaże i drogi, na które na dodatek spadały konary drzew. Po nawałnicy z 3 czerwca strażacy musieli wyjeżdżać do akcji aż sto razy!

Masakra rzeki za tysiąc złotych
Właściciel bielskiej firmy został uznany winnym w procesie dotyczącym zniszczenia Potoku Jasienickiego w Bierach. Za wykonywanie prac na 700-metrowym odcinku, które potok zamieniły w drogę (!) musi zapłacić tysiąc złotych grzywny. To 1,4 złotego za fragment rzeki o długości jednego metra i szerokości przynajmniej kilku metrów. Nowy zarządca – Wody Polskie – zapewnia, że tak tego nie zostawi.

Szokujące podwyżki
Przedsiębiorstwo Wody Polskie właśnie ogłosiło nowe taryfy za wodę. Mieszkańcy niektórych gmin Podbeskidzia łapali się za głowy, a wkrótce…. za kieszenie. Ktoś zażartował, że za taką cenę z kranu powinna płynąć… dobra whisky.

W czerwcu m.in. druhowie z Wieszcząt musieli się napracować, by ratować dobytek mieszkańców. Fot. OSP Wieszczęta

LIPIEC

Pusta zapora
Zapora wodna w Wilkowicach, wzniesiona w 2013 roku, okazała się jednym wielkim budowlanym bublem. Napełnienie zbiornika wodą mogłoby doprowadzić do niewyobrażalnej katastrofy. Dlatego tama od samego początku istnienia nie spiętrza wody. Tymczasem dotychczasowy jej właściciel – Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach – cały czas ściemniał, że wszystko jest w porządku.

Wybuch na Sarnim Stoku
17 lipca około 3.30 przy ulicy Sarni Stok w Bielsku-Białej zawalił się apartamentowiec wznoszony na nowo powstającym niewielkim osiedlu deweloperskim. Czterokondygnacyjny, wymurowany z cegły gmach rozsypał się jak domek z kart. Śledczy, nawet z Prokuratury Krajowej, nie potrafili rozwiązać tej zagadki i złapać terrorystów, którzy grozili kolejnymi atakami.

Tańczący z butelkami
100 razy był na podium, dał 1300 pokazów w 61 krajach, a ostro trenując dorobił się aż 50… szwów. Obszerny materiał „beskidzkiej24” „Kroniki” o bielszczaninie Marku Posłusznym, wielokrotnym mistrzu świata w zawodach barmańskich, przedrukowała nawet popularna w całym kraju „Angora”.

Zmarł wizjoner trąbki
29 lipca zmarł Tomasz Stańko – jedna z największych postaci polskiego i światowego jazzu. Kompozytor, wirtuoz trąbki, muzyczny wizjoner, a przez ostatnich piętnaście lat dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej – festiwalu, który stworzył i nadał mu wyjątkowy, niepowtarzalny kształt. Teraz muzyczna impreza, której ostatnia edycja miała miejsce w listopadzie, nosi jego imię, a sam muzyk został honorowym bielszczaninem.

Zapora w Wilkowicach okazała się koszmarnym bublem. Fot. Marcin Płużek

SIERPIEŃ

Bystra boi się zapory
W Bystrej Śląskiej zawrzało na wieść o planowanej w tej górskiej miejscowości budowie zapory wodnej. Przeciwnicy inwestycji odżegnują władze gminy od czci i wiary sugerując wręcz, że chodzi o gigantyczny przekręt, na którym ucierpią zarówno mieszkańcy jak i beskidzka przyroda.

Skazany na bluesa (więziennego)
Jakub – 40-latek z Żywca – miał marzenie: chciał otworzyć w rodzinnym mieście pub muzyczny. Grał na gitarze w rockowej kapeli, to była jego pasja i ważna część życia. Ale to życie niedawno legło w gruzach, a marzenie prysło niczym mydlana bańka. Sąd skazał go – nieprawomocnym na razie wyrokiem – na 5 lat i sześć miesięcy więzienia. Ostatecznie o jego losie zdecyduje bielska Temida.

Bielsko tonie w śmieciach
Bielsko-Biała tonie w śmieciach. Suez nie nadąża z ich odbiorem i gniją pod domami. „Na ulicy” o niczym innym się nie rozmawia, jak o brudzie i smrodzie. Jednak prym wiodą nie tyle dyskusje o rozwiązaniu tego wstydliwego problemu, który zaczyna miastu przynosić niechlubną sławę, co lokalne przedwyborcze wojenki polityczne – irytowaliśmy się. Dopiero po wielu tygodniach sytuacja wróciła do normy.

Ktoś podpalił hotel dla psów?
Czechowicki hotel dla psów działał ledwie dwa miesiące. Niewykluczone, że ktoś podłożył ogień pod kojcem znajdującym się blisko lasu. Dwa psy spłonęły. Właściciel, który je ratował, przypłacił to bolesnymi poparzeniami.

Bielsko-Biała przypominała – z tej najgorszej strony – Neapol. Fot. Damian Jarząbek

WRZESIEŃ

Rodzice ucznia postawili na swoim
Gmina Jasienica zawarła ugodę z rodzicami ucznia, według których syn był gnębiony w szkole w Międzyrzeczu Górnym. Pozwali samorząd do sądu i w pierwszej instancji na rzecz ucznia zasądzono 20 tysięcy złotych. Gmina nie potwierdza, że w ramach przedsądowej ugody zapłaciła prawie trzy razy więcej. Mamy więc do czynienia z precedensem, który powinien dyrekcje wszystkich szkół zmobilizować do tego, by lepiej pilnować bezpieczeństwa swoich uczniów.

Uratowana premiera
Zaskakująca sytuacja miała miejsce w Teatrze Lalek Banialuka: niemal w ostatniej chwili odwołano zapowiedzianą na 16 września premierę sztuki „Tuwim i…”. Mimo wstępnego porozumienia, zgody nie wyraziła córka poety Ewa Tuwim-Woźniak mieszkająca w Szwecji. Później zredukowała swe oczekiwania do jednej tylko prośby – aby widowisko, w którym pojawiają się teksty pisane nie tylko dla dzieci, było przeznaczone dla widzów od 15, a nie od 7 lat, jak pierwotnie planowano.

Zielone światło dla Cieszyńskiej
Arcyważna dla władz Bielska-Białej i wielu mieszkańców planowana przebudowa ulicy Cieszyńskiej wisiała na włosku. Ale kamień spadł im z serca. Naczelny Sąd Administracyjny wydał bowiem wyrok, dzięki któremu będzie można wreszcie do modernizacji przystąpić, a olbrzymie korki w tej części miasta przejdą do historii.

Wściekłe psy z wyrokiem
Na 25 lat więzienia za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i rozbój bielski sąd skazał trzech mężczyzn w wieku od 28 do 39 lat. Zostali rozliczeni za zbrodnię dokonaną 19 października 2016 roku w Komorowicach. Wyrok z 19 września jest nieprawomocny. Prawomocny wyda Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Skazanych nieprawomocnym wyrokiem na 25 lat więzienia ochrzciliśmy mianem „wściekłych psów”. A to z tego powodu, że degeneraci torturowali bielskiego emeryta w taki sam sposób, jak to przedstawiono w krwawym filmie Tarantino. Fot. Marcin Kałuski

PAŹDZIERNIK

Agresywne hordy w Beskidach
W Beskidach coraz bezczelniej grasują hordy motocyklistów i quadowców. Straszą turystów, płoszą zwierzynę, niszczą przyrodę. Są agresywni i – najczęściej – bezkarni. Gdy nadejdzie zima, dołączą do tego hałaśliwego grona dzicy rajdowcy na skuterach śnieżnych. Czas najwyższy postawić temu tamę! – mobilizowaliśmy do działania służby mundurowe.

Krwiożercza sfora
Sarny są rozszarpywane żywcem. Konają w męczarniach na oczach mieszkańców. Tylko kwestią czasu jest, aż coraz bardziej zuchwałe psy pogryzą człowieka. Dwóch mieszkańców zostało już zaatakowanych, ale udało im się odpędzić agresywne czworonogi. Wataha grasuje od roku. Kto w końcu przerwie te krwawe polowania, które urządzają sobie psy wypuszczane do lasów między Bielskiem a Kozami? – pytaliśmy.

Trzęsienia ziemi nie było
Odbyły się wybory samorządowe. Z ulgą odetchnęli ci, którzy mieli po dziurki w nosie natarczywej kampanii wyborczej. Większość burmistrzów i wójtów w gminach powiatu bielskiego pozostała na swoich posadach. Rewolucyjne zmiany zaszły natomiast w radach powiatu bielskiego i gmin – wielu samorządowych wyjadaczy już w nich nie zobaczymy.

W Ceramice Pilch już tylko handel
Zatrudniający 160 osób oddział produkcyjny Ceramiki Pilch w Jasienicy zostanie zamknięty. Brak możliwości przeprowadzenia dużych inwestycji, wymagająca konkurencja na dynamicznie zmieniającym się rynku, a przede wszystkim rosnące o kilkadziesiąt procent koszty mediów, to główne przyczyny rezygnacji z produkcji. Teraz Ceramika Pilch stawia na rozwój detalicznej i hurtowej działalności handlowej. Nasz portal i „Kronika” jako pierwsze przekazały te smutne wieści.

Kończy się pewna epoka. Ceramika Pilch, jeden z symboli rozwoju gospodarczego Podbeskidzia, zamyka oddział produkcyjny. Fot. Marcin Kałuski

LISTOPAD

Prezydent Jarosław Klimaszewski
Na finiszu kampanii wyborczej w Bielsku-Białej przestało być miło. Pojawiły się trudne pytania, mocne zarzuty i ostre słowa ze strony obu kandydatów na prezydenta miasta. Ostatecznie bielszczanie uznali, że stolica Podbeskidzia nie potrzebuje dobrej zmiany, tylko kontynuacji, bo chyba tak należy odczytać wybór Jarosława Klimaszewskiego (Koalicja Obywatelska). W drugiej turze wyborów pokonał Przemysława Drabka (Prawo i Sprawiedliwość).

Nietypowy strajk policjantów
Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości niemal co drugi policjant z Podbeskidzia nagle… zachorował. Była to forma protestu, która przyniosła skutek. Mundurowi otrzymają znaczące podwyżki i szereg innych przywilejów.

Beskidzkie świętowanie
Mieszkańcy regionu bielskiego godnie, spokojnie i różnorodnie uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prawie na każdej posesji powiewały biało-czerwone flagi, w każdej miejscowości przygotowano okolicznościowe wydarzenie i okazji do świętowania nie brakowało.

Setna kolizja
To porażające wręcz nasycenie absurdów. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na bielskim „zakręcie idiotów” doszło do setnej kolizji! A pechowy kierowca może się… cieszyć z prezentu-nagrody, czyli okolicznościowej ramki na zdjęcie od ekipy Bielskich Dróg. Mieszkańcy zaczęli śmiechem walczyć o poprawę bezpieczeństwa na ekspresówce.

Stingery w policji
O tych zakupach w Bielsku-Białej mówi się teraz w całej Polsce. A jako pierwsza o tym fakcie poinformowały właśnie nasze tytuły prasowe. Bielska firma Korczyk Plus sprzedała śląskiej policji osiem potężnych, luksusowych sportowych samochodów kia stinger. Po szczycie klimatycznym ponoć mają trafić na śląskie drogi.

Przełomowy sezon w Szczyrku
Sezon zimowy w Szczyrku rozpoczęty! Jako pierwszy w kraju wystartował – już 23 listopada – Kompleks Narciarski Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej. Pozostałe ośrodki kuszą narciarzy nowościami. Największą z nich jest połączenie dwóch dużych stacji, i to właśnie jest określane jako wydarzenie historyczne.

Start nowych rad
Istne trzęsienie ziemi przeżył Sejmik Województwa Śląskiego. Zaskakujący „transfer” radnego Wojciecha Kałuży doprowadził do tego, że po ośmiu latach Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przechodzi z rąk PO do PiS. W Bielsku-Białej Jarosław Klimaszewski i Janusz Okrzesik połączyli siły. Dzięki temu ten drugi został przewodniczącym Rady Miejskiej. W Radzie Powiatu Bielskiego największe ugrupowanie starosty Andrzeja Płonki długo wykłócało się z PiS-em w sprawie obsady najważniejszych stanowisk.

Jarosław Klimaszewski zastąpił Jacka Krywulta na stanowisku prezydenta Bielska-Białej. Fot. Wojciech Małysz

GRUDZIEŃ

Szokujące podwyżki cen śmieci
Pierwsze samorządy stanęły przed szokującą perspektywą gigantycznej podwyżki cen wywozu odpadów. Niewykluczone, że ceny wzrosną nawet dwukrotnie. Jako jedni z pierwszych z taką rzeczywistością muszą się mierzyć czechowiczanie.

Targowisko na sprzedaż
Nagle i niepodziewanie, niczym grom z jasnego nieba, gruchnęła w Bielsku-Białej wieść, że targowisko przy ulicy Lompy (czy może Cieszyńskiej – bo tak umiejscawia je wielu) zostało wystawione na sprzedaż. Co teraz? To pytanie zadają sobie zarówno ci, którzy handlują tam od lat, jak i wielu klientów.

Wojna o neurologię
Oddział Neurologii w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim będzie zawieszony do końca roku. Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego bije na alarm, mówiąc o zagrożonym bezpieczeństwie pacjentów. Dyrektor BCO-SM odpowiada, że skoro Wojewódzki przejął jego kadrę lekarską – niech przejmie też chorych!

Czy wkrótce targowisko będzie świecić pustkami także w tradycyjne dni handlowe? Fot. Marcin Płużek

Opracował:

google_news