28 października funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu informację o cudzoziemcach, którzy mogą być ukryci w naczepie samochodu ciężarowego. Kierowca ciężarówki zaniepokojony hałasem dobiegającym z naczepy zatrzymał się na parkingu w Zwardoniu (powiat żywiecki) i zadzwonił pod alarmowy numer 112.
Kierowca tira, obywatel Ukrainy, nie był świadomy, że wraz z nim podróżują cudzoziemcy. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku ukrywa się 5 mężczyzn. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W trakcie dalszych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili ich afgańskie obywatelstwo oraz dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Wobec cudzoziemców przeprowadzono testy na obecność koronawirusa, które wyszły negatywnie. Ponadto w związku z młodym wyglądem migrantów, zostali oni poddani badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Badanie wykazało, iż wśród zatrzymanych znajduje się dwóch niepełnoletnich.
Wszystkim Afgańczykom przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego tj. przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy przyznali się i złożyli wyjaśnienia. Następnie trzech pełnoletnich mężczyzn dobrowolnie poddało się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat. W stosunku do nieletnich sprawa została przekazana do właściwego miejscowo sądu rodzinnego.
Decyzją Sądu Rejonowego w Żywcu małoletni obywatele Afganistanu zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie, natomiast pełnoletni Afgańczycy zostali umieszczeni w Areszcie dla Cudzoziemców w Przemyślu.
W związku z tym, że złożyli oni na terytorium Rumunii wnioski o ochronę międzynarodową, funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania wszystkich cudzoziemców do tego kraju w ramach tzw. procedury dublińskiej.
Jest to kolejny przypadek świadczący o utrzymującej się presji migracyjnej z kierunku zachodniobałkańskiego, w tym z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych i ich przestrzeni zamkniętych. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku podejmowali działania w 20 podobnych zdarzeniach. W ich wyniku ujawniono 77 cudzoziemców z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego. Dominujące nacje to Afganistan, Maroko, Bangladesz, Pakistan, Etiopia.
Odesłać ich do USA bo to oni rozwalili im państwo i zwiali. Kto nalorzy na Amerykę sankcje za wprowadzanie anarchi na świecie.
jakieś psycholki na moście w Cieszynie domagały się ostatnio wpuszczania tzw. uchodźców ,to teraz mają okazję się wykazać.Zawieście ich pod domy tych działaczek ,niech ich biorą
Nie o to chodzi mądralo.
Po co ta dobrowolna kara więzienia na pół roku z zawieszeniem na 2 lata? Rumunia też jest w Unii, ma znaczenie na jakim terytorium złożyli wnioski o ochronę międzynarodową? Wina Rumunii, że przyjęła wniosek? Do jakiego właściwego miejscowo sądu została przekazana sprawa w przypadku nieletnich? – w Afganistanie?
Jak zwykle nasza portalowa gapcia nie w temacie i jak zawsze zadaje niemądre pytania.
O, to już Jasiu dostał promocję do II klasy? Pytania są mądre Jasiu z IIb tylko, że odpowiedzi Jasiu nie może znać bo się jeszcze musi uczyć.
Kolejny cię wypunktował a ty dalej te głupoty piszesz.
Nikt nie wypunktował, podszywacz, jakieś nieprawdziwe złudzenia.