Aqua SA po raz kolejny była współorganizatorem konferencji ze Śląskim Klubem Biznesu. Przedstawiciele bielskiej spółki obradowali na temat wyzwań, przed którymi niebawem staną firmy, czyli koniecznością wdrażania w życie ESG. To nowy obowiązek raportowania o pozafinansowych czynnikach działalności.
W czasach ESG
17 października w sali kameralnej Cavatina Hall w Bielsku-Białej debatowali przedstawiciele 80 firm, w tym wielu znanych z Bielska-Białej i okolic. Tematem konferencji Śląskiego Klubu Biznesu i spółki Aqua był „Biznes w czasach ESG”.
ESG – za tym skrótem kryje się odpowiedzialne inwestowanie. Ściślej, dotyczy ono czynników, które służą tworzeniu ratingów i pozafinansowych ocen organizacji, szczególnie firm. ESG to trzy elementy: środowisko (E – environmental), społeczna odpowiedzialność (S – social responsibility) oraz ład korporacyjny (G – corporate governance).
W zakresie środowiska (E) firmy raportują m.in. o swojej strategii i polityce środowiskowej, swoim wpływie na nie oraz o tym, jak wywiązują się z zasad odpowiedzialności za środowisko, takich jak odpowiednie gospodarowanie odpadami i obniżanie zużycia energii. W przypadku społecznej odpowiedzialności (S) bierze się pod uwagę nie tylko relacje z klientami i partnerami, ale też społecznością lokalną i szeroko pojętym społeczeństwem. Istotne są tu też równość szans, warunki pracy czy angażowanie społeczności w działanie przedsiębiorstwa. Ostatnia część dotyczy ładu korporacyjnego (G). W tej materii pod ocenę wystawiane są takie elementy, jak efektywne zarządzanie, etyka biznesu, relacje z udziałowcami, struktura zarządu oraz transparentność.
Na podstawie wszystkich tych czynników już wkrótce firmy będą musiały sporządzać pozafinansowe raporty. Za 2024 rok obowiązek raportowania obejmie ponad 6 tysięcy spółek w Unii Europejskiej, w tym ponad 300 z Polski, które zatrudniają ponad pół tysiąca osób i przekraczają stosowne progi dochodowe, a w kolejnych latach będzie dotyczył coraz mniejszych firm. W Bielsku-Białej od 2026 r. (raport za 2025 r.) będzie ciążył m.in. właśnie na spółce Aqua, co wynika z unijnej dyrektywy w zakresie sprawozdawczości przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę na to, że to wymóg prawny, za którego zignorowanie grożą nie tylko kary finansowe, ale i odpowiedzialność karna. Firmy z krajów zachodnich spełniają już te standardy i tego samego wymagają m.in. od polskich partnerów.
Wielotorowy rozwój
– Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny z firmą Aqua możemy być organizatorem konferencji o szeroko pojętej problematyce ESG. Staramy się zawsze, by te spotkania miały charakter merytoryczny oraz były ważnym i inspirującym głosem życia biznesowego – mówił Miłosz Omastka, prezes Śląskiego Klubu Biznesu. Zaprosił na scenę dra Krzysztofa Michalskiego, prezesa Aqua SA, który opowiadał o „Praktycznych aspektach ESG”.
Krzysztof Michalski tłumaczył, że elementy, które składają się na ESG, w Aqua SA są wdrażane od lat i należą do priorytetów działalności firmy. – Nie pochylamy się nad ESG dlatego, że grożą nam kary, tylko z przekonania. Robimy to po to, aby nasze środowisko było coraz bardziej przyjazne, aby atmosfera w pracy pozwalała na rozwój i twórczą pracę. Wprowadzamy takie zasady korporacyjne, które dbają o rozwój pracowników i stwarzają równe szanse. To jedyny sposób budowania przewagi konkurencyjnej. Wszyscy wiemy, że nie można nie szanować ludzi, źle ich wynagradzać i oczekiwać, że taka firma będzie liderem na rynku – wskazywał prezes bielskiej spółki. – Angażowanie się w życie lokalnych społeczności też uważamy za absolutny priorytet, i to nie z powodu wymagań, tylko dlatego, że uważamy, iż firma jest coś dłużna społeczności, w której funkcjonuje i z której zasobów czerpie. Należy zwalczać egoizmy i nie można koncentrować się tylko na sobie. Stąd nasze znaczące wsparcie dla sfer kultury, sportu i edukacji. Jesteśmy bardzo znaczącym elementem codziennego życia i rozwoju Bielska-Białej i regionu. Wspólnie budujemy dobrostan i odwdzięczamy się za to, że możemy się w tym miejscu rozwijać – tłumaczył Krzysztof Michalski.
Szef spółki wodociągowej odniósł się też do szeregu innych aspektów związanych z ESG. – Firmy nieetyczne to takie efemerydy, które powstają, zgarniają dużo pieniędzy, po czym ślad po nich ginie. Tylko firmy etyczne mogą w długim okresie generować dochody, przyciągać atrakcyjnych pracowników i się rozwijać – zwrócił uwagę. Wspomniał też o kwestii ryzyka. – Ryzykiem trzeba umieć zarządzać. Ci, którzy ryzyka nie przewidują i nie doceniają, mogą źle skończyć – ocenił. – Istotna jest także transparentność. Nasze działania i intencje muszą być transparentne i zrozumiałe dla wszystkich, którzy z nami współpracują, dla nas pracują i wspierają nas – uzupełnił.
Jednym tchem wyliczył przedsięwzięcia firmy, wpisujące się cele ESG, szczególnie w kwestiach dbałości o środowisko. – Konkretne działania, które podjęliśmy, to np. zbudowanie agregatów zasilanych biogazem – z osadów odzyskujemy gaz, który zamieniamy w energię elektryczną. Zajęliśmy się też budową dużych farm fotowoltaicznych. Ostatnio zbudowaliśmy, w Kobiernicach, farmę o mocy jednego megawata. Pozwala nam to podążanie w kierunku uzyskania niezależności energetycznej. Idziemy w dobrym kierunku. Przykładowo, na terenie oczyszczalni ścieków 40 procent potrzeb energetycznych pokrywamy z naszych zasobów, ale nadal to rozwijamy. Zaporę w Wapienicy wyposażyliśmy w turbinę, która także umożliwia wytwarzanie prądu. Używamy również pomp ciepła nie tylko w kluczowych miejscach naszej infrastruktury, ale choćby na basenie, który oddaliśmy do użytku naszych mieszkańców. Cały czas rozwijamy infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, co jest naszym podstawowym zakresem działalności. Jednocześnie współpracujemy z uczelniami, w tym naszym uniwersytetem, Politechniką Gliwicką oraz z Akademią Pożarniczą – mówił Krzysztof Michalski.
– Wszystkie te kwestie obejmuje właśnie ESG, ale one wynikają też z wielu innych dokumentów, norm, standardów, ale przede wszystkim z doświadczenia, rozumu, intuicji, a – w naszym przypadku – także praktyki działania przedsiębiorstwa – podsumowywał Krzysztof Michalski. Dodał, że wszystko to bierze się pod uwagę w spółce, której podstawowym zadaniem jest świadczenie usług dostarczania wody i odbierania ścieków. – To firma fundamentalna dla rozwoju każdej społeczności i ochrony środowiska. My tę misję spełniamy. Musimy dbać nie tylko o Bielsko-Białą, ale i o wszystkie gminy, w których operujemy. To będzie nasza strategia na najbliższe lata, współgrająca z dbaniem o środowisko – powiedział prezes zarządu.
Wspólne wartości
Miłosz Omastka, prezes Śląskiego Klubu Biznesu podkreślał wartość dzielenia się doświadczeniem przez spółkę z Bielska-Białej. – Aqua, nie ukrywam, jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wdrażania wysokich standardów ekologicznych, etycznych, związanych z kwestiami społecznymi, ale też przygotowania do spełniania wymagań dyrektywy dotyczącej ESG. Przede wszystkim, muszę powiedzieć, mamy dużo wspólnych wartości w postrzeganiu zmian, które zachodzą, ich konsekwencji oraz standardów funkcjonowania przedsiębiorstw – ocenia. – Takie firmy, jak Aqua, będą miały łatwiejszą drogę w całej materii ESG i wyznaczą kierunki innym. Choć rzeczywiście niewykonanie tych rygorów związanych z ESG grozi konsekwencjami finansowymi, a nawet karnymi, to trzeba skupić się na pozytywnych wartościach. Bowiem ESG czyni nasze środowisko lepszym i przyjaźniejszym – stwierdza Miłosz Omastka. Warto dodać, że – jak uczestniczącym w konferencji uświadamiała Anna Szcześniak, prezes zarządu Przedsiębiorstwo Fair Play, ESG bezpośrednio i pośrednio będzie dotyczyło wkrótce także mniejszych firm i zarządzający nimi muszą być na to przygotowani, aby nagle nie znaleźć się na marginesie.
– Aqua jest członkiem Śląskiego Klubu Biznesu. Cieszy nas ta wieloletnia współpraca. To dobre forum do wymiany doświadczeń, omawiania trendów i zmian na rynku oraz współpracy przedsiębiorstw. Nawzajem się od siebie uczymy. Czasem pojawiają się firmy, które potem z nami współpracują. Aqua jest istotnym elementem bielskiego środowiska – nie tylko biznesowego, ale i społecznego. Możemy się tylko cieszyć, że coraz częściej to my jesteśmy przykładem dla innych. Wszelkie działania ekonomiczne czy ekologiczne, które my kreujemy i wdrażamy, są podpatrywane i przekładają się na działania w innych organizacjach. To sprawia, że rozwój jednego elementu przyczynia się do rozwoju kolejnych, z korzyścią dla nas wszystkich. Jesteśmy nastawieni na współpracę, rozwój, na bycie przyjaznym środowisku i społeczeństwu. Tak powinna funkcjonować współczesna firma – mówi z kolei prezes Aqua SA Krzysztof Michalski.