Wydarzenia Bielsko-Biała

Aqua SA w gronie tych, którzy pierwsi wdrożą raportowanie ESG

Aqua SA po raz kolejny była współorganizatorem konferencji ze Śląskim Klubem Biznesu. Przedstawiciele bielskiej spółki obradowali na temat wyzwań, przed którymi niebawem staną firmy, czyli koniecznością wdrażania w życie ESG. To nowy obowiązek raportowania o pozafinansowych czynnikach działalności.

W czasach ESG

17 października w sali kameralnej Cavatina Hall w Bielsku-Białej debatowali przedstawiciele 80 firm, w tym wielu znanych z Bielska-Białej i okolic. Tematem konferencji Śląskiego Klubu Biznesu i spółki Aqua był „Biznes w czasach ESG”.

ESG – za tym skrótem kryje się odpowiedzialne inwestowanie. Ściślej, dotyczy ono czynników, które służą tworzeniu ratingów i pozafinansowych ocen organizacji, szczególnie firm. ESG to trzy elementy: środowisko (E – environmental), społeczna odpowiedzialność (S – social responsibility) oraz ład korporacyjny (G – corporate governance).

W zakresie środowiska (E) firmy raportują m.in. o swojej strategii i polityce środowiskowej, swoim wpływie na nie oraz o tym, jak wywiązują się z zasad odpowiedzialności za środowisko, takich jak odpowiednie gospodarowanie odpadami i obniżanie zużycia energii. W przypadku społecznej odpowiedzialności (S) bierze się pod uwagę nie tylko relacje z klientami i partnerami, ale też społecznością lokalną i szeroko pojętym społeczeństwem. Istotne są tu też równość szans, warunki pracy czy angażowanie społeczności w działanie przedsiębiorstwa. Ostatnia część dotyczy ładu korporacyjnego (G). W tej materii pod ocenę wystawiane są takie elementy, jak efektywne zarządzanie, etyka biznesu, relacje z udziałowcami, struktura zarządu oraz transparentność.

Na podstawie wszystkich tych czynników już wkrótce firmy będą musiały sporządzać pozafinansowe raporty. Za 2024 rok obowiązek raportowania obejmie ponad 6 tysięcy spółek w Unii Europejskiej, w tym ponad 300 z Polski, które zatrudniają ponad pół tysiąca osób i przekraczają stosowne progi dochodowe, a w kolejnych latach będzie dotyczył coraz mniejszych firm. W Bielsku-Białej od 2026 r. (raport za 2025 r.) będzie ciążył m.in. właśnie na spółce Aqua, co wynika z unijnej dyrektywy w zakresie sprawozdawczości przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę na to, że to wymóg prawny, za którego zignorowanie grożą nie tylko kary finansowe, ale i odpowiedzialność karna. Firmy z krajów zachodnich spełniają już te standardy i tego samego wymagają m.in. od polskich partnerów.

Krzysztof Michalski, prezes Aqua SA

Wielotorowy rozwój

– Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny z firmą Aqua możemy być organizatorem konferencji o szeroko pojętej problematyce ESG. Staramy się zawsze, by te spotkania miały charakter merytoryczny oraz były ważnym i inspirującym głosem życia biznesowego – mówił Miłosz Omastka, prezes Śląskiego Klubu Biznesu. Zaprosił na scenę dra Krzysztofa Michalskiego, prezesa Aqua SA, który opowiadał o „Praktycznych aspektach ESG”.

Krzysztof Michalski tłumaczył, że elementy, które składają się na ESG, w Aqua SA są wdrażane od lat i należą do priorytetów działalności firmy. – Nie pochylamy się nad ESG dlatego, że grożą nam kary, tylko z przekonania. Robimy to po to, aby nasze środowisko było coraz bardziej przyjazne, aby atmosfera w pracy pozwalała na rozwój i twórczą pracę. Wprowadzamy takie zasady korporacyjne, które dbają o rozwój pracowników i stwarzają równe szanse. To jedyny sposób budowania przewagi konkurencyjnej. Wszyscy wiemy, że nie można nie szanować ludzi, źle ich wynagradzać i oczekiwać, że taka firma będzie liderem na rynku – wskazywał prezes bielskiej spółki. – Angażowanie się w życie lokalnych społeczności też uważamy za absolutny priorytet, i to nie z powodu wymagań, tylko dlatego, że uważamy, iż firma jest coś dłużna społeczności, w której funkcjonuje i z której zasobów czerpie. Należy zwalczać egoizmy i nie można koncentrować się tylko na sobie. Stąd nasze znaczące wsparcie dla sfer kultury, sportu i edukacji. Jesteśmy bardzo znaczącym elementem codziennego życia i rozwoju Bielska-Białej i regionu. Wspólnie budujemy dobrostan i odwdzięczamy się za to, że możemy się w tym miejscu rozwijać – tłumaczył Krzysztof Michalski.

Szef spółki wodociągowej odniósł się też do szeregu innych aspektów związanych z ESG. – Firmy nieetyczne to takie efemerydy, które powstają, zgarniają dużo pieniędzy, po czym ślad po nich ginie. Tylko firmy etyczne mogą w długim okresie generować dochody, przyciągać atrakcyjnych pracowników i się rozwijać – zwrócił uwagę. Wspomniał też o kwestii ryzyka. – Ryzykiem trzeba umieć zarządzać. Ci, którzy ryzyka nie przewidują i nie doceniają, mogą źle skończyć – ocenił. – Istotna jest także transparentność. Nasze działania i intencje muszą być transparentne i zrozumiałe dla wszystkich, którzy z nami współpracują, dla nas pracują i wspierają nas – uzupełnił.

Jednym tchem wyliczył przedsięwzięcia firmy, wpisujące się cele ESG, szczególnie w kwestiach dbałości o środowisko. – Konkretne działania, które podjęliśmy, to np. zbudowanie agregatów zasilanych biogazem – z osadów odzyskujemy gaz, który zamieniamy w energię elektryczną. Zajęliśmy się też budową dużych farm fotowoltaicznych. Ostatnio zbudowaliśmy, w Kobiernicach, farmę o mocy jednego megawata. Pozwala nam to podążanie w kierunku uzyskania niezależności energetycznej. Idziemy w dobrym kierunku. Przykładowo, na terenie oczyszczalni ścieków 40 procent potrzeb energetycznych pokrywamy z naszych zasobów, ale nadal to rozwijamy. Zaporę w Wapienicy wyposażyliśmy w turbinę, która także umożliwia wytwarzanie prądu. Używamy również pomp ciepła nie tylko w kluczowych miejscach naszej infrastruktury, ale choćby na basenie, który oddaliśmy do użytku naszych mieszkańców. Cały czas rozwijamy infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, co jest naszym podstawowym zakresem działalności. Jednocześnie współpracujemy z uczelniami, w tym naszym uniwersytetem, Politechniką Gliwicką oraz z Akademią Pożarniczą – mówił Krzysztof Michalski.

– Wszystkie te kwestie obejmuje właśnie ESG, ale one wynikają też z wielu innych dokumentów, norm, standardów, ale przede wszystkim z doświadczenia, rozumu, intuicji, a – w naszym przypadku – także praktyki działania przedsiębiorstwa – podsumowywał Krzysztof Michalski. Dodał, że wszystko to bierze się pod uwagę w spółce, której podstawowym zadaniem jest świadczenie usług dostarczania wody i odbierania ścieków. – To firma fundamentalna dla rozwoju każdej społeczności i ochrony środowiska. My tę misję spełniamy. Musimy dbać nie tylko o Bielsko-Białą, ale i o wszystkie gminy, w których operujemy. To będzie nasza strategia na najbliższe lata, współgrająca z dbaniem o środowisko – powiedział prezes zarządu.

Wspólne wartości

Miłosz Omastka, prezes Śląskiego Klubu Biznesu podkreślał wartość dzielenia się doświadczeniem przez spółkę z Bielska-Białej. – Aqua, nie ukrywam, jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wdrażania wysokich standardów ekologicznych, etycznych, związanych z kwestiami społecznymi, ale też przygotowania do spełniania wymagań dyrektywy dotyczącej ESG. Przede wszystkim, muszę powiedzieć, mamy dużo wspólnych wartości w postrzeganiu zmian, które zachodzą, ich konsekwencji oraz standardów funkcjonowania przedsiębiorstw – ocenia. – Takie firmy, jak Aqua, będą miały łatwiejszą drogę w całej materii ESG i wyznaczą kierunki innym. Choć rzeczywiście niewykonanie tych rygorów związanych z ESG grozi konsekwencjami finansowymi, a nawet karnymi, to trzeba skupić się na pozytywnych wartościach. Bowiem ESG czyni nasze środowisko lepszym i przyjaźniejszym – stwierdza Miłosz Omastka. Warto dodać, że – jak uczestniczącym w konferencji uświadamiała Anna Szcześniak, prezes zarządu Przedsiębiorstwo Fair Play, ESG bezpośrednio i pośrednio będzie dotyczyło wkrótce także mniejszych firm i zarządzający nimi muszą być na to przygotowani, aby nagle nie znaleźć się na marginesie.

– Aqua jest członkiem Śląskiego Klubu Biznesu. Cieszy nas ta wieloletnia współpraca. To dobre forum do wymiany doświadczeń, omawiania trendów i zmian na rynku oraz współpracy przedsiębiorstw. Nawzajem się od siebie uczymy. Czasem pojawiają się firmy, które potem z nami współpracują. Aqua jest istotnym elementem bielskiego środowiska – nie tylko biznesowego, ale i społecznego. Możemy się tylko cieszyć, że coraz częściej to my jesteśmy przykładem dla innych. Wszelkie działania ekonomiczne czy ekologiczne, które my kreujemy i wdrażamy, są podpatrywane i przekładają się na działania w innych organizacjach. To sprawia, że rozwój jednego elementu przyczynia się do rozwoju kolejnych, z korzyścią dla nas wszystkich. Jesteśmy nastawieni na współpracę, rozwój, na bycie przyjaznym środowisku i społeczeństwu. Tak powinna funkcjonować współczesna firma – mówi z kolei prezes Aqua SA Krzysztof Michalski.

google_news